ქეთევან ციხელაშვილი: “ძალიან სამწუხაროა, რომ ვერაფერი შეცვლის იმ მძიმე შედეგს, რაც ამ ტრაგედიის შედეგად დადგა“
22 მარტი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა აპარატის თანამშრომლებთან ერთად, წილკანში, არჩილ ტატუნაშვილის ოჯახს მიუსამძიმრა.
„მინდა ჩემი და ჩემი აპარატის სახელით კიდევ ერთხელ გამოვხატო სამძიმარი ოჯახის მიმართ, რომელიც მძიმე განსაცდელშია. ძალიან სამწუხაროა, რომ ვერაფერი შეცვლის იმ მძიმე შედეგს, რაც ამ ტრაგედიის შედეგად დადგა. არჩილ ტატუნაშვილის სიცოცხლის ხელყოფას ვგულისხმობ.
„ცხედრის ექსპერტიზა ძალიან ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარდა და ბუნებრივია უშუალოდ ექსპერტიზა გრძელდება იმისათვის, რომ კვალიფიციური შედეგები დაიდოს. პირველადი დაკვირვების შედეგები ცნობილია - ექსპერტების განცხადებით ცხედარზე ნამდვილად არის დაზიანებები. დასადგენია ამ დაზიანებების წარმოშობა, ხარისხი და რაც მთავარია, მისი გარდაცვალების გარემოებებთან კავშირი.
„ჩვენ არაერთხელ განვაცხადეთ, რომ ძალიან მნიშვნელოვანი ამოცანა გახლავთ სწორედ ის, რომ ჩატარდეს სათანადო გამოძიება, რათა გარემოებებს ნათელი მოეფინოს, გამოვლინდნენ შესაძლო პასუხისმგებელი პირები და დადგეს მათი პასუხისმგებლობის საკითხი,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с сотрудниками Аппарата выразила соболезнование семье Арчила Татунашвили в Цилкани.
«Хочу еще раз выразить от своего имени и от имени Аппарата соболезнование семье, которая находится в тяжелом состоянии. Очень жаль, что ничто не может изменить тяжелые последствия этой трагедии.
«Экспертиза тела проводилась очень интенсивно для того, чтобы получить квалифицированные результаты. Результаты предворительных наблюдений известны – по заявлению экспертов, на теле покойного имеются повреждения. Необходимо определить происхождение, степень этих травм и, самое главное, связь с обстоятельствами его смерти.
«Мы неоднократно заявляли, что важной задачей является проведение надлежащего расследования и выявление причастных лиц, и привлечение их к ответственности», - заявила Кетеван Цихелашвили.