გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრა გაიმართა
გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) მორიგი, რიგით 54-ე შეხვედრა გაიმართა. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო 2016 წლის 19 მაისს,ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხურჩაში, საქართველოს მოქალაქის გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საკითხს. ქართულმა მხარემ მოითხოვა  დამნაშავის - რაშიდ კანჯი ოღლის დაკავება და პასუხისგებაში მიცემა.
საუბარი შეეხო ე.წ. საზღვრის კვეთის ბრალდებით უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების საკითხს. ქართულმა მხარემ მკაფიოდ დააფიქსირა, რომ აუცილებელია აღნიშნული პირების უმოკლეს ვადებში გათავისუფლება.
განხილულ თემებს შორის იყო   ბოლო  შეხვედრიდან დღემდე დაფიქსირებული ინციდენტები. წამოიჭრა საკითხი  სამხედრო და საპოლიციო წვრთნებისა და სხვა სამხედრო ქმედებების შესახებ ინფორმაციის წინასწარ მოწოდების თაობაზე.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგი შეხვედრა 2018 წლის 25 აპრილს გაიმართება.

В Гали состоялась очередная 54-ая встреча в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (IPRM). На встрече особое внимание было уделено вопросу убийства Гиги Отхозория в селе Хурча, Зугдидского муниципалитета 19 мая 2016 года. Грузинская сторона потребовала виновного Рашида Канджи оглы задержать и привлечь к ответственности.
На встрече обсуждался вопрос освобождения незаконно задержанных граждан Грузии, обвиняемых в пересечении т.н. границы. Грузинская сторона заявила, что необходимо освободить этих лиц в кратчайшие сроки.
Среди обсуждаемых тем были инциденты, зафиксированные с момента последней встречи. На встрече был затронут вопрос о предоставлении предварительной информации о военных и полицейских учениях и других военных действиях.
Очередная встреча в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты состоится 25 апреля 2018 года.