ქეთევან ციხელაშვილი ლონდონის ეკონომიკისა და პოლიტიკურ მეცნიერებათა უნივერსიტეტის სტუდენტებს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ლონდონის ეკონომიკისა და პოლიტიკურ მეცნიერებათა უნივერსიტეტის (LSE) სტუდენტებს შეხვდა.
7 სხვადასხვა ქვეყნის წარმომადგენელ 12 სტუდენტს მინისტრმა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. საუბარი შეეხო იმ გამოწვევებსა და სირთულეებს, რაც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში, ასევე გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრებ მოსახლეობას, უსაფრთხოებისა და  ჰუმანიტარული თვალსაზრისით, ყოველდღიურად ექმნება. ისაუბრეს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე  მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვასა და ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკას, შერიგებისა და ჩართულობის კუთხით განხორციელებულ და მიმდინარე ღონისძიებებს, ასევე სამომავლოდ დაგეგმილ ნაბიჯებს. განიხილეს ჯანდაცვის მიმართულება, კერძოდ ის სახელმწიფო პროგრამები, რაც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პირებისათვის ხორციელდება.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა სახალხო დიპლომატიის როლს კონფლიქტების მოგვარების კუთხით და აღნიშნა, რომ პრობლემების აღმოსაფხვრელად ძალისხმევის გაორმაგებაა საჭირო.
მიმოიხილეს საერთაშორისო საზოგადოების ჩართულობა და მხარდაჭერის მნიშვნელობა კონფლიქტების დარეგულირების საქმეში. მინისტრმა უპასუხა სტუმრების კითხვებს ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფორმატსა და ეფექტიანობასთან დაკავშირებით.
აღნიშნული ვიზიტი ლონდონში საქართველოს საელჩოსა და საერთაშორისო ურთიერთობათა კლუბის “Grimshaw“ ერთობლივი ორგანიზებით გაიმართა და მისი მიზანი ქვეყნის, მიღწეული პროგრესისა და დემოკრატიული განვითარების გზაზე არსებული გამოწვევების შესახებ ცნობადობის ამაღლებაა.
ვიზიტის ფარგლებში სტუდენტები გეგმავენ გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფელ ხურვალეთსა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა დროებითი ჩასახლების ადგილზე, სოფელ წეროვანში ჩასვლას და ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრას.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась со студентами Университета экономики и политических наук Лондона (LSE).
Государственный министр проинформировала студентов из семи разных стран о существующей ситуации на оккупированных территориях Грузии. На встрече рассмотрели те вызовы и трудности, с которыми сталкивается ежедневно население, проживающее в Абхазии и Цхинвальском регионе, а также вдоль разделительных линий. Обсудили ограничения в получении образования на родном языке на оккупированных территориях Грузии и факты нарушения прав человека.
На встрече особое внимание было уделено мирной политике Правительства Грузии, осуществлённым и текущим мероприятиям в рамках политики примирения и вовлечения, а также планам на будущее. Также рассмотрели вопросы здравоохранения, а именно государственные программы, которые осуществляются для лиц, проживающих на оккупированных территориях.
Государственный министр подчеркнула роль народной дипломатии в разрешении конфликтов и отметила, что необходимо удвоить усилия по устранению проблем.
Также обсудили участие международного сообщества и важность поддержки в разрешении конфликтов. Государственный министр Грузии ответила на вопросы студентов о формате и эффективности Женевских международных дискуссий.
Встреча была проведена совместно с посольством Грузии в Великобритании и клубом международных отношений «Grimshaw», целью которой является повышение осведомленности о достижениях страны и прогрессе на демократическом пути развития.
В рамках визита студенты планируют посетить село Хурвалети и временное поселение вынужденно переселённых лиц - село Церовани и встретиться с местным населением.