ჟენევის დისკუსიების 43-ე რაუნდი გაიმართა
27-28 მარტს ჟენევაში საერთაშორისო დისკუსიების მორიგი - 43-ე რაუნდი გაიმართა. განხილვის მთავარი თემა არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალება, ძალის არგამოყენების საკითხი და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით არსებული ვითარება იყო. თანათავმჯდომარეებმა და მონაწილეებმა საქართველოდან და აშშ-დან დაგმეს იძულებით გადაადგილებული პირის, არჩილ ტატუნაშვილის, უკანონო დაკავება და სიცოცხლის ხელყოფა. აღნიშნული ფაქტი ცალსახად მიუთითებს იმაზე, თუ რაოდენ მძიმე მდგომარეობაა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების მხრივ.
საქართველოს დელეგაციამ  არჩილ ტატუნაშვილის სიცოცხლის ხელყოფასთან დაკავშირებით სრული პასუხისმგებლობა დააკისრა რუსეთის ფედერაციას,  როგორც ოკუპირებულ რეგიონებში ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელ ძალას. აგრეთვე დაისვა გიგა ოთხოზორიასა და დავით ბაშარულის მკვლელობის საკითხი. ქართულმა მხარემ სამართლის აღსრულება და დამნაშავეების მოითხოვა.
საქართველოს დელეგაციამ ასევე გაამახვილა ყურადღება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე  მცხოვრები  ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის უფლებების დარვევის ფაქტებზე. კერძოდ აღინიშნა: ე.წ. გადასასვლელი პუნქტების დახურვა, გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვა, თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთა, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვა, მოსახლეობისთვის საკუთრ მიწებზე წვდომის უზრუნველყოფა და მავთულხლართების გავლების შედეგად ადგილობრივებისთვის შექმნილი პრობლემები. ასევე,  კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების დაცვის საკითხი.
ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში, ერთ-ერთ ცენტრალურ საკითხად, იძულებით გადაადგილებული პირების უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნება დაისვა. თუმცა, საკითხის განხილვის დაწყებისთანავე რუსეთის ფედერაციის დელეგაციის წევრებმა, მათ შორის მონაწილეებმა სოხუმიდან და ცხინვალიდან, შეხვედრა წინა რაუნდების მსგავსად კვლავ დატოვეს.
ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებზე მუშაობა ტრადიციულად ორ - უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფებში წარიმართა. ჰუმანიტარულ ჯგუფში ქართულ მხარეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია ხელმძღვანელობდა.

27-28 марта в Женеве прошел очередной, 43-ий раунд Женевских Международных дискуссий. Основной темой обсуждения была смерть Арчила Татунашвили, вопрос о неприменении силы и существующая ситуация в области прав человека на оккупированных территориях.
Сопредседатели и участники из Грузии и США осудили незаконный арест и смерть Арчила Татунашвили. Этот факт ясно показывает, насколько тяжелая ситуация на оккупированных территориях с точки зрения прав человека. Грузинская делегация возложила полную ответственность за смерть Арчила Татунашвили на Российскую Федерацию, как силу  осуществляемую эффективный контроль в оккупированных регионах. Также был поднят вопрос об убийстве Гиги Отхозория и Давида Башарули.
Грузинская сторона потребовала исполнения закона и наказания виновных. Грузинская делегация также обратила внимание на факты нарушения прав населения - этнических грузин, проживающих на оккупированных территориях. В частности, были отмечены: закрытие т.н. переходных пунктов, ограничение свободы передвижения, незаконные аресты, ограничение получения образования на родном языке, обеспечение доступа населению к сельскохозяйственным землям, проблемы, созданные в результате установления заграждений, а также защита памятников культурного наследия.
Одним из главных вопросов на встрече группы, работающей по гумманитарным вопросам -  безопасное и достойное возвращение вынужденно переселенных лиц. Хотя при обсуждении данного вопроса представители Российской Федерации, а также участники из Сухуми и Цхинвали покинули встречу как и на предыдущих раундах.
Работа в рамках Международных дискуссий в Женеве традиционно проходила в двух группах по вопросам безопасности и гуманитарным вопросам. Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского  равноправия Лаша Дарсалия возглавляет грузинскую сторону в гуманитарной группе.