შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში მცხოვრებ ებრაელებს პასექის (ფესახი) დღესასწაულს ულოცავს.
„გილოცავთ ამ მნიშვნელოვან დღესასწაულს - პასექს, რომელიც ებრაელთა მონობისგან თავის დაღწევის, ფიზიკური და სულიერი გათავისუფლების აღმნიშვნელია. ამ დღეს დიდი სიმბოლური დატვირთვა აქვს, რადგან იგი ხაზს უსვამს ებრაელი ხალხის თავისუფლებისმოყვარე ბუნებას.
„ვისურვებდი, რომ თითოეული თქვენგანის ოჯახში იყოს მშვიდობა, წარმატება და კეთილდღეობა. საქართველოში ებრაელები საუკუნეების განმავლობაში ცხოვრობენ და სწორედ ამდენივე ხნისაა ჩვენი მეგობრობაც. ეს მეგობრობა ყველასთვის ძალიან ძვირფასია. ებრაელი მოქალაქეების კულტურა და რელიგია კი ჩვენი ქვეყნის განუყოფელი ნაწილია“, -აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
პასექი, ანუ ფესახი ებრაული და სამარიული დღესასწაულია, რომელიც ებრაელი ხალხის ეგვიპტელთა მონობიდან გამოხსნას ეძღვნება. ამ დღეს მორწმუნეები ფიზიკური და სულიერი გადარჩენის ნიშნად უფლისგან მოსულ ხსნას ზეიმობენ და იერუსალიმის ტაძარს მოილოცავენ. ეს ბიბლიური დღესასწაული ძვირფასი და მნიშვნელოვანია ყველა ებრაელისათვის და სიმბოლურია სხვა ერებისათვის, რადგან ამ დღეს ებრაელები კაცობრიობას თავისუფლების სიყვარულისა და ერთგულების მაგალითს უჩვენებენ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили поздравила евреев, проживающих в Грузии, с праздником Песах.
«Поздравляю вас с древним праздником – Песах - с Исходом евреев из рабства, физического и духовного освобождения. Этот день имеет большое символическое значение, поскольку подчеркивает любовь к свободе еврейского народа.
«Желаю вашим семьям мира, успеха и процветания. В Грузии евреи проживают на протяжении нескольких веков и столько же длится наша дружба. Мы все очень ценим эту дружбу. Культура и религия евреев, проживающих в Грузии, являются неотъемлемой частью нашей страны», - отметила Кетеван Цихелашвили.
Песах – это еврейский и самаритянский праздник, связанный с Исходом евреев из египетского рабства. В этот день верующие в знак физического и духовного спасения празднуют освобождение Всевышним и посещают Иерусалимский Храм. Этот библейский праздник дорог и важен для всех евреев и символичен для других народов, поскольку евреи в этот день показывают человечеству любовь и верность к свободе.