არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალებიდან 40 დღე გავიდა, დღესვე იგი 35 წლის გახდებოდა
დღეს არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალებიდან 40 დღე შესრულდა. აღნიშნული თარიღი მის დაბადების დღეს დაემთხვა - დღეს იგი 35 წლის გახდებოდა. ოჯახის წევრებთან ერთად მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე მთავრობის წევრებიც იმყოფებოდნენ.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის, ქეთევან ციხელაშვილის თქმით სახელმწიფოს ამოცანა მსგავსი შემთხვევების  თავიდან არიდება და ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მყოფი ადამიანების უფლებების დაცვისათვის საერთაშორისო მექანიზმების გამოყენებაა.
“40 დღე გავიდა იმ ძალიან დიდი ტრაგედიიდან, რომელმაც არჩილ ტატუნაშვილის სიცოცხლე შეიწირა.  დღეს მისი 35-ე დაბადების დღეც არის და ოჯახს ამ თარიღთან შეხვედრა ამხელა ტრაგედიითა და ტკივილით უწევს. მინდა გითხრათ, რომ გამოძიება მიმდინარეობს და ჩვენი, ისევე როგორც პარტნიორებისა და  საზოგადოების ნებისმიერი წევრის ინტერესი ის გახლავთ, რომ იგი მაქსიმალურად ობიექტურად ჩატარდეს, რათა დადგინდეს ზუსტი გარემოებები და გამოიკვეთოს პასუხისმგებელი პირები.
“მეორე, ძალიან მნიშვნელოვანი ამოცანაა სახელმწიფომ გააკეთოს ყველაფერი რათა ამოქმედდეს მექანიზმები და მსგავსი უბედურება, ტრაგედია, რომელიც საუბედუროდ, მიმდინარე ოკუპაციის დროს არ არის პირველი, აღარ განმეორდეს. მოხდეს პრევენცია ადამიანების სიცოცხლის, უსაფრთხოებისა და ფუნდამენტური უფლებების ხელყოფის.
„მოგეხსენებათ, აქ ძალიან ბევრი მიმართულება გახლავთ როგორც პოლიტიკური, ისე დიპლომატიური და სამართლებრივი. ახლახან გამართულ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებზე არჩილ ტატუნაშვილის საკითხი მთავარი თემა იყო. საქართველოს ხელისუფლებამ და ჩვენმა პარტნიორებმა კიდევ ერთხელ დააფიქსირეს თუ რა მძიმე მოცემულობასთან გვაქვს საქმე, რამდენად მიუღებელია ის, რაც დღეს ხდება და რომ ჩვენი პოზიცია ახლაც და მომავალშიც შეურიგებელი იქნება. ერთ-ერთი საკითხი ასევე გახლდათ ის, რომ ამოქმედდეს ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო ინსტრუმენტები რაც კონფლიქტის მოგვარებამდე ადამიანის უფლებების დაცვის ეფექტური მექანიზმი იქნებოდა,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Сегодня прошло 40 дней после смерти Арчил Татунашвили. Дата совпала с днем его рождения - ему исполнилось бы 35 лет. Представители Правительства Грузии вместе с членами семьи Татунашвили находились на братском кладбище в Мухатгверди.
По словам Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, задачей Государства является избежание подобных инцидентов и использование международных механизмов для защиты прав человека на оккупированных территориях.
«Прошло 40 дней после большой трагедии, которая унесла жизнь Арчила Татунашвили. Сегодня его 35-й день рождения, а семья встречает эту дату с такой трагедией и болью. Хочу сказать, что расследование продолжается и наша заинтересованность, также как и наших партнеров и любого члена общества заключается в том, чтобы оно проводилось максимально объективно для определения точных обстоятельств смерти и ответственных лиц.
«Второй, очень важной задачей является, чтобы Государство сделало все для задействия соответствующих механизмов, чтобы аналогичная трагедия, которая происходит не в первый раз в условиях оккупации не повторилась. Необходимо предотвратить нарушение основных прав человека, безопасности и права на жизнь людей.
«Как известно, существует много направлений политических, дипломатических и правовых. На недавно проведенных Женевских международных дискуссиях основной темой был вопрос Арчила Татунашвили. Грузинские власти и наши партнеры в очередной раз зафиксировали с какими трудностями мы сталкиваемся, насколько неприемлемо то, что сегодня происходит. Одним из вопросов было также задействие международных инструментов по защите прав человека, что в свою очередь, будет эффективным механизмом по защите прав человека до разрешения конфликта», - заявила Кетеван Цихелашвили.