სამშვიდობო ინიციატივა - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში  სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელშვილმა მთავრობის სხდომის შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე იმ ახალი სამშვიდობო ინიციატივების შესახებ ისაუბრა, რის განხორციელებასაც საქართველოს მთავრობა აპირებს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/ სამხრეთ ოსეთში მცხოვრები მოსახლეობის ჰუმანიტარული და სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესების, ხელშესახები სარგებლის მიღების, გამყოფი ხაზების გასწვრივ კონტაქტების, მიმოსვლისა და საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული ურთიერთობის წასახალისებლად.
„დღეს საქართველოს მთავრობა აკეთებს ღია და ქმედით განაცხადს იმის თაობაზე, რომ სამშვიდობო პოლიტიკის კურსი ურყევია და არსებულ გამოწვევებს უპირისპირდება მშვიდობით, განვითარებით, პრინციპულობით, თანმიმდევრულობითა და კონკრეტული ნაბიჯებით“, - აცხადებს  შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელწმიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი.
მისივე თქმით, „წარმოდგენილი საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი არის ქმედითი ნაბიჯი შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ფარგლებში, რომლის უმთავრესი პრიორიტეტია მშვიდობა, კონფლიქტით დაშორიშორებულ საზოგადოებებს შორის ნდობის მშენებლობა და იმ მოსახლეობაზე ზრუნვა, რომელიც მოუგვარებელი კონფლიქტის სიმძიმეს წლების განმავლობაში, გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს  ყოველდღიურად განიცდის.“
სამშვიდობო ინიციატივების   საკანონმდებლო  ცვლილებათა პაკეტი,   რომელსაც საქართველოს მთავრობა განსახილველად პარლამენტს წარუდგენს, სამ ძირითად მიმართულებას გულისხმობს:
• გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის წახალისება, გაფართოება და გამარტივება ახალი შესაძლებლობების შექმნის გზით;
• ხარისხიანი განათლების მიღების დამატებითი შესაძლებლობების შექმნა და წვდომის გამარტივება განათლების ყველა საფეხურზე, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საზღვარგარეთ;
• აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოქალაქეებისათვის სხვადასხვა სიკეთეებსა და სარგებელზე ხელმისაწვდომობის გამარტივება, მათ შორის ამ რეგიონის მაცხოვრებელთათვის იდენტიფიცირების ახალი ნეიტრალური შესაძლებლობის შექმნით, რაც გულისხმობს პირადი ნომრით რეგისტრაციას და არ არის დაკავშირებული მოქალაქეობის დადგენასთან. ასევე, დაინტერესებულ პირთათვის საქართველოს მოქალაქის პასპორტისა და სამოქალაქო აქტების რეგისტრაცია და  ცალკეული იურიდიული მნიშვნელობის ფაქტების დადგენის გამარტივება.
ქეთევან ციხელაშვილმა თავის გამოსვლაში იმ მძიმე ვითარებას გაუსვა ხაზი,  რაც ხელოვნური ბარიერების შედეგად გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისთვისაა შექმნილი.
„25 წელია რაც გადაუჭრელი კონფლიქტი გვაქვს. 2008 წლის შემდგომ შექმნილი რთული ვითარება უკვე 10 წელია, ყოველდღიურად მძიმე გამოწვევებს უქმნის ადამიანებს ხელოვნური გამყოფი ხაზების როგორც ერთ, ისე მეორე მხარეს. ამ ვითარების სიმწვავე და სიმძიმე კიდევ ერთხელ გამოვლინდა უდიდესი ტრაგედიის ფონზე, რაც არჩილ ტატუნაშვილის სიცოცხლის ხელყოფასა და მისი ცხედრის გადმოსვენების გაჭიანურებას უკავშირდება.
„იმ მძიმე დღეების განმავლობაში, კიდევ ერთხელ გამოაშკარავდა, რომ  მსგავსი ქმედებები მიმართულია დაძაბულობის ესკალაციის, ხალხთაშორის დაპირისპირების და შუღლის გაღვივების, დაშორიშორების გაღრმავებისა და სამშვიდობო კურსის შერყევისკენ,  რაც  საბოლოო ჯამში არა მხოლოდ კონკრეტული ადამიანების, არამედ ყველას უსაფრთხოების და მშვიდობიანი მომავლის წინააღმდეგ არის მიმართული, იქნებიან ეს ქართველები, ოსები თუ აფხაზები.
„ერთი მხრივ, ჩვენ ვიქნებით სრულიად შეურიგებელნი ადამიანების სიცოცხლის, უსაფრთხოებისა და უფლებების წინააღმდეგ გამიზნული ქმედებების მიმართ და მეორე მხრივ, გადავდგამთ კიდევ უფრო დინამიურ ნაბიჯებს დაშორიშორებულ საზოგადოებებს შორის ნდობის მშენებლობისა და შერიგებისკენ, მოსახლეობის ჰუმანიტარული საჭიროებების, პრაგმატული ინტერესების, მათი სწრაფვის გათვალისწინებით მშვიდობის, განვითარების და უკეთესი მომავლისაკენ“, - დასძენს სახელმწიფო მინისტრი.

На пресс-конференции, проведённой после заседания Правительства Грузии, Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили отметила те
новые мирные инициативы, которые Правительство Грузии собирается осуществить для улучшения гуманитарного и социально-экономического положения, для получения материальных льгот, поощрения контактов через разделительные линии, свободного передвижения и поощрения отношений, основанных на общих интересах населения, проживающего в Абхазии и Цхинвальском регионе/Южной Осетии.
«Сегодня Правительство Грузии заявляет, что курс мирной политики непоколебим и отвечает существующим вызовам миром, развитием, принципиальностью, последовательностью и конкретными шагами», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
По словам Кетеван Цихелашвили, «представленный законодательный пакет поправок является эффективным шагом в рамках политики примирения и вовлечения, одним из главных приоритетов которого является мир, строительство доверия между обществами, разделенными конфликтом и забота о населении, которое на протяжении многих лет по обе стороны разделительных линий, ежедневно ощущает тяжесть неразрешенных конфликтов».
Пакет законодательных поправок мирной инициативы, который Правительство Грузии представляет Парламенту на рассмотрение, включает три основных направления:
- Поощрение, расширение и упрощение торговли через разделительные линии, создавая новые возможности;
- Создание дополнительных возможностей для качественного образования и упрощение доступа ко всем уровням образования как в стране, так и за рубежом;
- Упрощение доступа к различным льготам и благам для граждан, проживающих в Абхазии и Цхинвальском регионе, включая создание новых нейтральных возможностей для идентификации жителей этого региона, что означает регистрацию с личным номером, не связанную с определением гражданства. А также, упрощение выдачи паспортов гражданина Грузии, гражданских актов и установления отдельных гражданских фактов.
В своём выступлении Кетеван Цихелашвили подчеркнула сложную ситуацию населения, вызванную искусственными барьерами по обе стороны разделительных линий.
«25 лет как существует неразрешенный конфликт. Тяжёлая ситуация, сложившаяся после 2008 года, уже 10 лет создаёт ежедневные проблемы, вызовы населению искусственными разделительными линиями как с одной, так и с другой стороны. Тяжесть и острота этой ситуации вновь проявилась на фоне большой трагедии, которая связана со смертью - Арчила Татунашвили и задержкой передачи его тела. В те трудные дни, стало очевидно, что такие действия направлены на эскалацию, конфронтацию и разжигание ненависти между народами, разделение обществ и нарушение мирного курса, что в конечном итоге направлено не только против конкретных людей, но и против безопасности и мирного будущего в целом, будут это этнические грузины, осетины или абхазы.
С одной стороны, мы будем совершенно непримиримы к целенаправленным действиям, которые направлены против человеческой жизни, безопасности и прав человека, а с другой стороны, динамичные шаги будут предприняты для строительства доверия и примирения разделенных обществ, гуманитарных нужд населения, прагматических интересов, учитывая стремление населения к миру, развитию и лучшему будущему», - отметила Государственный министр.