სამშვიდობო ინიციატივა - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში  სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელშვილმა მთავრობის სხდომის შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე იმ ახალი სამშვიდობო ინიციატივების შესახებ ისაუბრა, რის განხორციელებასაც საქართველოს მთავრობა აპირებს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/ სამხრეთ ოსეთში მცხოვრები მოსახლეობის ჰუმანიტარული და სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესების, ხელშესახები სარგებლის მიღების, გამყოფი ხაზების გასწვრივ კონტაქტების, მიმოსვლისა და საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული ურთიერთობის წასახალისებლად.
„დღეს საქართველოს მთავრობა აკეთებს ღია და ქმედით განაცხადს იმის თაობაზე, რომ სამშვიდობო პოლიტიკის კურსი ურყევია და არსებულ გამოწვევებს უპირისპირდება მშვიდობით, განვითარებით, პრინციპულობით, თანმიმდევრულობითა და კონკრეტული ნაბიჯებით“, - აცხადებს  შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელწმიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი.
მისივე თქმით, „წარმოდგენილი საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი არის ქმედითი ნაბიჯი შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ფარგლებში, რომლის უმთავრესი პრიორიტეტია მშვიდობა, კონფლიქტით დაშორიშორებულ საზოგადოებებს შორის ნდობის მშენებლობა და იმ მოსახლეობაზე ზრუნვა, რომელიც მოუგვარებელი კონფლიქტის სიმძიმეს წლების განმავლობაში, გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს  ყოველდღიურად განიცდის.“
სამშვიდობო ინიციატივების   საკანონმდებლო  ცვლილებათა პაკეტი,   რომელსაც საქართველოს მთავრობა განსახილველად პარლამენტს წარუდგენს, სამ ძირითად მიმართულებას გულისხმობს:
• გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის წახალისება, გაფართოება და გამარტივება ახალი შესაძლებლობების შექმნის გზით;
• ხარისხიანი განათლების მიღების დამატებითი შესაძლებლობების შექმნა და წვდომის გამარტივება განათლების ყველა საფეხურზე, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საზღვარგარეთ;
• აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოქალაქეებისათვის სხვადასხვა სიკეთეებსა და სარგებელზე ხელმისაწვდომობის გამარტივება, მათ შორის ამ რეგიონის მაცხოვრებელთათვის იდენტიფიცირების ახალი ნეიტრალური შესაძლებლობის შექმნით, რაც გულისხმობს პირადი ნომრით რეგისტრაციას და არ არის დაკავშირებული მოქალაქეობის დადგენასთან. ასევე, დაინტერესებულ პირთათვის საქართველოს მოქალაქის პასპორტისა და სამოქალაქო აქტების რეგისტრაცია და  ცალკეული იურიდიული მნიშვნელობის ფაქტების დადგენის გამარტივება.
ქეთევან ციხელაშვილმა თავის გამოსვლაში იმ მძიმე ვითარებას გაუსვა ხაზი,  რაც ხელოვნური ბარიერების შედეგად გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისთვისაა შექმნილი.
„25 წელია რაც გადაუჭრელი კონფლიქტი გვაქვს. 2008 წლის შემდგომ შექმნილი რთული ვითარება უკვე 10 წელია, ყოველდღიურად მძიმე გამოწვევებს უქმნის ადამიანებს ხელოვნური გამყოფი ხაზების როგორც ერთ, ისე მეორე მხარეს. ამ ვითარების სიმწვავე და სიმძიმე კიდევ ერთხელ გამოვლინდა უდიდესი ტრაგედიის ფონზე, რაც არჩილ ტატუნაშვილის სიცოცხლის ხელყოფასა და მისი ცხედრის გადმოსვენების გაჭიანურებას უკავშირდება.
„იმ მძიმე დღეების განმავლობაში, კიდევ ერთხელ გამოაშკარავდა, რომ  მსგავსი ქმედებები მიმართულია დაძაბულობის ესკალაციის, ხალხთაშორის დაპირისპირების და შუღლის გაღვივების, დაშორიშორების გაღრმავებისა და სამშვიდობო კურსის შერყევისკენ,  რაც  საბოლოო ჯამში არა მხოლოდ კონკრეტული ადამიანების, არამედ ყველას უსაფრთხოების და მშვიდობიანი მომავლის წინააღმდეგ არის მიმართული, იქნებიან ეს ქართველები, ოსები თუ აფხაზები.
„ერთი მხრივ, ჩვენ ვიქნებით სრულიად შეურიგებელნი ადამიანების სიცოცხლის, უსაფრთხოებისა და უფლებების წინააღმდეგ გამიზნული ქმედებების მიმართ და მეორე მხრივ, გადავდგამთ კიდევ უფრო დინამიურ ნაბიჯებს დაშორიშორებულ საზოგადოებებს შორის ნდობის მშენებლობისა და შერიგებისკენ, მოსახლეობის ჰუმანიტარული საჭიროებების, პრაგმატული ინტერესების, მათი სწრაფვის გათვალისწინებით მშვიდობის, განვითარების და უკეთესი მომავლისაკენ“, - დასძენს სახელმწიფო მინისტრი.

THE PEACE INITIATIVE - “A STEP TO A BETTER FUTURE”
After the meeting of the Government, the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili held a news briefing and talked about the new peace initiatives. The Government of is going to implement these initiatives in order to improve the humanitarian and socio-economic conditions of people living in Abkhazia and Tskhinvali region / South Ossetia, attain tangible benefits, promote contacts, free movement and relations across the dividing lines, based on mutual interests.
“Today, the Government of Georgia makes an open and determined statement that its peaceful policy is unwavering and the existing challenges are to be dealt with peace, development, principled stance, consistency and concrete steps”, - the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili.
She added that the package of draft legislative amendments is a new, proactive and important step in the frames of peace policy of reconciliation and engagement. Its top priority is providing for peace, confidence building between conflict-split communities and care for the population, who is suffering from the gravity of the unresolved conflict on either side of dividing lines on a daily basis".
The package of legislative amendments, which the Government of Georgia submits to the Parliament, covers three main directions:
1. Encourage, expand and simplify trade across dividing lines through creating new opportunities;
2. Create additional opportunities for quality education and simplify access to all levels of education, both internally and internationally;
3. Ease an access to various services and benefits. An important novelty here is an introduction of a status-neutral mechanism of identification with a personal number for the residents of the two regions that does not relate to citizenship but enables to access a range of different services. Apart from it, for those interested, a simplification of establishing a Georgian citizenship as well as certain civil facts is also envisaged.
During her speech Ketevan Tsikhelashvili emphasized the difficult situation in terms of the artificial barriers that are created for the population living on the both sides of dividing lines.
„For 25 years already the conflict remains unresolved. The grave situation since 2008, for 10 years and in everyday life poses serious challenges to the population on either side of artificial dividing lines. The recent tragedy of infringement on the life of a young man, Archil Tatunashvili and the delayed hand-over of his body has been another manifestation of gravity of the situation.
In those tragic days we witnessed once again that the actions alike are aimed at escalating tensions, confrontation and hostility between people, deepening divides and undermining peace approach that in the end targets not only concrete individuals, but puts at risk overall security and peaceful future of everyone, be it Georgian, Abkhazian or Ossetian.
On the one hand, we will never reconcile with actions undermine lives, security and human rights. On the other hand, we will take even more dynamic steps for confidence building and reconciliation between the divided communities taking into account humanitarian needs and pragmatic interests of the population and their strive to peace, development and a better future”, - said the State Minister.