„ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ - აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის/სამხრეთ ოსეთის მოსახლეობისათვის განათლების შესაძლებლობების განვითარება
4 აპრილი 2018
წარმოდგენილი სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ასახავს საქართველოს მთავრობის პოლიტიკას და მიდგომას აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში მცხოვრები პირებისთვის საგანმანათლებლო შესაძლებლობების გაზრდისა და გამარტივების, განათლების ყველა საფეხურისადმი ხელმისაწვდომის, ხარისხიან განათლებაზე წვდომის მიმართულებით, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საზღვარგარეთ.
განათლების მიღების ხელშეწყობა წარმოადგენს საქართველოს მთავრობის 2016-2020 წლების სამთავრობო პროგრამის „თავისუფლება, სწრაფი განვითარება, კეთილდღეობა“ ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას. საქართველოს მთავრობა დგამს ქმედით ნაბიჯებს იმისთვის, რომ ხარისხზე, ხელმისაწვდომობასა და ინკლუზიაზე ორიენტირებული განათლების სისტემის ფარგლებში, უზრუნველყოს ახალგაზრდების სათანადო ცოდნით აღჭურვა და პრაქტიკული უნარების გამომუშავება.
გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები ახალგაზრდები არის სწორედ ის თაობა, რომელმაც უნდა იცხოვროს ერთად და მონაწილეობა მიიღოს ერთიანი მომავლის მშენებლობაში. შესაბამისად, მათი ბედი, განათლება და კეთილდღეობა განსაკუთრებული ზრუნვის საგანია. აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში მცხოვრები ახალგაზრდების განსაკუთრებული ინტერესის საგანს წარმოადგენს სათანადო, თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტის განათლების მიღება. შესაბამისად, საქართველოს მთავრობის ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომლის მიზანია ამ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის განათლების შესაძლებლობების განვითარება, უშუალოდ ეხმიანება არსებულ ინტერესს და საჭიროებებს.
აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში მცხოვრები მოსახლეობის ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობა დაკავშირებულია რიგ გამოწვევებსა და დაბრკოლებებთან. განსაკუთრებულ სირთულეს წარმოადგენს მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შესაძლებლობის შეზღუდვა. ამ მხრივ გამორჩეულად მძიმე მდგომარეობა არის გალის რაიონში, სადაც ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობა განსაკუთრებით მოწყვლად და დისკრიმინაციულ მდგომარეობაში იმყოფება.
აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში არსებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს არ აქვთ გავლილი საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული სათანადო ავტორიზაცია. შესაბამისად, აღნიშნული დაწესებულებები არ არიან ჩართულნი ბოლონიის პროცესში და სწავლის პროცესი არ ხორციელდება თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით. შედეგად, ამ რეგიონებში არსებული საგანმანათლებლო დაწესებულებების კურსდამთავრებული პირები ფლობენ საერთაშორისო თვალსაზრისით არალეგიტიმურ საგანმანათლებლო დოკუმენტებს და არ აქვთ საერთაშორისო საგანმანათლებლო პროგრამებში მონაწილეობის შესაძლებლობა.
არსებული მდგომარეობა აისახება აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში მცხოვრები პირების განათლების ხარისხზე და ართულებს თანამედროვე, მაღალი სტანდარტის განათლებაზე ხელმისაწვდომობას. შესაბამისად, აღნიშნულ რეგიონებში მცხოვრები პირების, როგორც განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე მოწყვლადი ჯგუფის მიმართ, სახელმწიფოს მხრიდან შემუშავებულია განსაკუთრებული მიდგომა, რაც გულისხმობს სპეციალური პირობებისა და პროგრამების შეთავაზებას, განათლების ყველა საფეხურისადმი წვდომის და ხარისხიანი განათლების მიღების უზრუნველყოფას, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საზღვარგარეთ.
საქართველოს მთავრობის მიდგომა და ხედვა ეფუძნება არჩევანის თავისუფლების, თანამშრომლობის, თანაბარი შესაძლებლობების, სამოქალაქო თანასწორობისა და კულტურული თვითმყოფადობის პატივისცემის პრინციპებს და ხელს უწყობს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრებ პირებს შეიძინონ წარმატებისა და თვითრეალიზებისთვის საჭირო ცოდნა და განავითარონ უნარები.
ამასთან, საქართველოს მთავრობისთვის უმნიშვნელოვანეს პრიორიტეტს წარმოადგენს აფხაზური ენის, როგორც საქართველოს კონსტიტუციით განსაზღვრული მეორე სახელმწიფო ენის შენარჩუნება და დაცვა, რაც გულისხმობს როგორც აფხაზური ენის ცოდნისა და შესწავლის ხელშეწყობას, ისე აფხაზური ენის, იდენტობის და კულტურის კვლევას და შემდგომ განვითარებას. აღნიშნული მიდგომა საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ნაწილია და ასევე წარმოადგენს მნიშვნელოვან მიმართულებას აფხაზურ საზოგადოებასთან ნდობის აღდგენის მიმართულებით.
შედეგად, საქართველოს მთავრობის განსაკუთრებული ზრუნვის საგანს წარმოადგენს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში მცხოვრები პირებისათვის:
•  მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების უზრუნველყოფა;
• აფხაზური ენის დაცვა და განვითარება;
• განათლების სისტემაში ჩართვის შესაძლებლობების განვითარება და გამარტივება;
• საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ჩარიცხვისა და სწავლის გაგრძელების გამარტივება, ხარისხიან განათლებაზე წვდომა;
• საერთაშორისო საგანმანათლებლო პროგრამებში ჩართვის და საზღვარგარეთ სწავლის გაგრძელებისათვის შესაბამისი მექანიზმებისა და პროცედურების შექმნა/გამარტივება;
•  პროფესიული განათლების მიღების და კვალიფიკაციის ამაღლების ხელშეწყობა;
•  სამეცნიერო საქმიანობის ხელშეწყობა.
ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ - სამშვიდობო ინიციატივა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის/სამხრეთ ოსეთის მოსახლეობისათვის განათლების შესაძლებლობების განვითარება

«Шаг к лучшему будущему» - развитие возможностей получения образования для населения Абхазии и Цхинвальского региона/Южной Осетии
4 April 2018
Предложенная мирная инициатива «Шаг к лучшему будущему» отражает политику и подход Правительства Грузии в сфере образования применительно к жителям Абхазии и Цхинвальского региона/Южной Осетии, предусматривающую расширение и упрощение возможностей получения образования любой ступени, доступности качественного образования как внутри страны, так и за ее пределами.
Обеспечение доступности получения образования представляет собой одно из приоритетных направлений правительственной программы на 2016-2020 годы «Свобода, быстрое развитие, благоденствие». Правительство Грузии предпринимает действенные шаги с тем, чтобы в рамках системы образования, ориентированной на качество, доступность и инклюзию, обеспечить приобретение молодыми людьми надлежащих знаний и выработку практических умений и навыков.
Молодые люди, проживающие по обе стороны разделительных линий, являются именно тем поколением, которое должно жить вместе и участвовать в созидании общего будущего. Следовательно, их судьба, образование и благополучие должны стать предметом особой заботы. Предметом особого интереса проживающих в Абхазии и Цхинвальском регионе/Южной Осетии молодых людей является получение надлежащего образования, соответствующего международным стандартам. Таким образом, инициатива Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему», нацеленная на развитие возможностей образования для жителей этих регионов, непосредственно отвечает на существующие интересы и нужды.
Доступность качественного образования для жителей Абхазии и Цхинвальского региона/Южной Осетии связана с рядом вызовов и преград. Особой проблемой является ограничение возможности получения образования на родном языке. В этом отношении особенно тяжелая обстановка сложилась в районе Гали, основное население которого, состоящее  из  этнических грузин,  оказалось  в  крайне  уязвимом  и дискриминационном положении.
Существующие в Абхазии и Цхинвальском регионе/Южной Осетии образовательные учреждения не проходили авторизацию, предусмотренную законодательством Грузии. Соответственно, данные учреждения не включены в Болонский процесс, и учебный процесс не ведется в соответствии с международными стандартами. Вследствие этого выпускники образовательных учреждений этих регионов получают образовательный документ, не имеющий международной легитимации и, соответственно, лишены возможности участвовать в международных образовательных программах.
Существующее  положение  отражается  на  качестве  образования  жителей  Абхазии  и Цхинвальского региона/Южной Осетии, усложняя доступ к современному, отвечающего  высоким стандартам, образованию. Именно поэтому применительно к жителям этих регионов как уязвимой группе с особыми нуждами государством разработан особый подход, предусматривающий предложение специальных условий и программ для обеспечения доступа ко всем ступеням образования и возможности получения качественного образования как внутри страны, так и за ее пределами.
Подход и видение Правительства Грузии основываются на принципах свободы выбора, сотрудничества, равных возможностей, гражданского равноправия и уважения культурной самобытности и направлены на содействие жителям Абхазии и Цхинвальского региона/Южной Осетии в получении знаний и развитии компетенций, необходимых для достижения успеха и самореализации. Наряду с этим важнейшим приоритетом Правительства Грузии является сохранение и защита абхазского языка – второго государственного языка в соответствии с Конституцией страны, что предусматривает как поддержку знания и изучения абхазского языка, так и исследования и последующего развития абхазского языка, абхазской идентичности и культуры.
Данный подход – часть проводимой Правительством Грузии политики примирения и вовлечения, представляющая собой важное направление в плане восстановления доверия абхазского общества. Исходя из вышеизложенного, предметом особой заботы Правительства Грузии в отношении жителей Абхазии и Цхинвальского региона/Южной Осетии являются:
• обеспечение возможности получения образования на родном языке;
• защита и развитие абхазского языка;
• развитие и упрощение возможности включения в систему образования;
• упрощение  зачисления  и  продолжение  учебы  в  высших  учебных  заведениях Грузии, доступ к качественному образованию;
• создание/упрощение соответствующих механизмов и процедур для включения в международные образовательные программы и продолжения учебы за рубежом;
• содействие    получению    профессионального    образования    и    повышению квалификации;
• поддержка научной деятельности.
«ШАГ К ЛУЧШЕМУ БУДУЩЕМУ» МИРНАЯ ИНИЦИАТИВА РАЗВИТИЕ ВОЗМОЖНОСТЕЙ ПОЛУЧЕНИЯ ОБРАЗОВАНИЯ ДЛЯ НАСЕЛЕНИЯ АБХАЗИИ И ЦХИНВАЛЬСКОГО РЕГИОНА/ЮЖНОЙ ОСЕТИИ