ქეთევან ციხელაშვილმა არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს ახალი სამშვიდობო ინიციატივა - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ გააცნო
5 აპრილი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა და მათთან ახალი სამშვიდობო ინციატივა - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განიხილა.
შეხვედრას  40-მდე ექსპერტი და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენელი ესწრებოდა.  სახელმწიფო მინისტრმა მათთან იმ დეტალებზე ისაუბრა, რასაც სამშვიდობო ინიციატივა გულისხმობს. მისი თქმით, საქართველოს მთავრობამ შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ფარგლებში ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადადგა.
„ინიციატივა პირველ რიგში, სწორედ მოსახლეობის საჭიროებებსა და ინტერესებს ეხმიანება და გათვლილია იმაზე, რომ გაუმჯობესდეს მათი სოციალური, ეკონომიკური და ჰუმანიტარული მდგომარეობა  და ამით შეიქმნას საფუძველი გამყოფი ხაზების გასწვრივ ურთიერთობების, ხალხთა შორის კონტაქტების, თანამშრომლობისა და დიალოგის წახალისებისთვის, რაც საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკისათვის ძალიან მნიშვნელოვანი ამოცანაა.
„დღეს ჩვენ შევხვდით არასამთავრობო ორგანიზაციების და საექსპერტო წრეების წარმომადგენლებს, იმ ადამიანებს, ვინც ჩართულნი არიან სამშვიდობო პროცესში, ნდობის მშენებლობაში, სახალხო დიპლომატიაში, რომელთაც შეხება აქვთ გამყოფი ხაზების მეორე მხარეს მცხოვრებ ადამიანებთან და კონკრეტულ დეტალებზე ვისაუბრეთ. სამუშაო პროცესშიც ჩვენ არაერთი შეხვედრა გვქონდა,  მათ შორის ექსპერტებთან, რათა სამშვიდობო პაკეტის შინაარსი  არსებულ საჭიროებებზე მაქსიმალურად მორგებული ყოფილიყო. დღეს უკვე იმაზე ვისაუბრებთ, თუ როგორ შეიძლება მის იმპლემენტაციას შევუწყოთ ხელი.
„არსებული გამოწვევების ფონზე, რაც ჩვენ უკვე წლების განმავლობაში გვაქვს, რა თქმა უნდა, ძალიან ბევრი სირთულეა, მაგრამ  სამშვიდობო ინიციატივა არის  ჩვენი მხრიდან იმის განაცხადი, რომ დროა ამ სიტუაციის სრული სიმწვავე და სიმძიმე გავაანალიზოთ. ასევე  ის მძიმე შედეგები, რაც მას გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისათვის მოყვება და საჭიროება, რომ არსებული მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად სათანადო ნაბიჯები გადაიდგას.“
„ამ პაკეტს შემთხვევით არ ქვია „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისაკენ“. ეს სათაური სრულად ასახავს სულისკვეთებას, რომელიც საქართველოს ხელისუფლებას გააჩნია და დარწმუნებული ვარ, რომ დროთა განმავლობაში ამ ინიციატივების ამოქმედება შესაძლებელი გახდება, რადგან იგი იგი ძალიან რაციონალურად, პრაგმატულად და ხშირ შემთხვევაში დეპოლიტიზირებული ინსტრუმენტების გამოყენებით ეხმიანება მოსახლეობის საჭიროებას,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Ketevan Tsikhelashvili introduced new peace initiative "A Step to a Better Future" to the representatives of NGOs
5 April 2018
The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili introduced new peace initiative - "A Step to a Better Future" to the representatives of NGOs.
About 40 experts and representatives of the NGO sector attended the meeting. The State Minister spoke about the details of this peace initiative. She said that the Government of Georgia has taken a very important step in the framework of reconciliation and engagement policy.
"First of all this initiative echoes the needs and the interests of the population in order to improve their social, economic and humanitarian situation, create a basis for the relations between people along the occupation lines, encourage people to people contacts, cooperation and dialogue, promote a peace policy – this is a very important task.
"Today we met with the representatives of NGOs and experts, who are involved in the peace process, confidence building, public diplomacy who are dealing with people living on the other side of the dividing lines and talks about specific details. During the working process we had a number of meetings, also with experts, to make the content of the peace packet tailored to the needs. Today we discuss how to implement it.
"This peace initiative is a statement from our side that it is time to analyze the severity of the situation. Also the hardest consequences for the population living on the both sides of the dividing lines, necessity to take appropriate steps to improve the situation".
"This package is called "A Step to a Better Future" and it’s not accidental. This title fully reflects the spirit that the Georgian government has and I am sure that it will be possible to activate these initiatives, because they are very rational, pragmatic. These are depoliticized tools in order to respond the needs of the population", - said Ketevan Tsikhelashvili.