ქეთევან ციხელაშვილმა არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს ახალი სამშვიდობო ინიციატივა - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ გააცნო
5 აპრილი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა და მათთან ახალი სამშვიდობო ინციატივა - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განიხილა.
შეხვედრას  40-მდე ექსპერტი და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენელი ესწრებოდა.  სახელმწიფო მინისტრმა მათთან იმ დეტალებზე ისაუბრა, რასაც სამშვიდობო ინიციატივა გულისხმობს. მისი თქმით, საქართველოს მთავრობამ შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ფარგლებში ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადადგა.
„ინიციატივა პირველ რიგში, სწორედ მოსახლეობის საჭიროებებსა და ინტერესებს ეხმიანება და გათვლილია იმაზე, რომ გაუმჯობესდეს მათი სოციალური, ეკონომიკური და ჰუმანიტარული მდგომარეობა  და ამით შეიქმნას საფუძველი გამყოფი ხაზების გასწვრივ ურთიერთობების, ხალხთა შორის კონტაქტების, თანამშრომლობისა და დიალოგის წახალისებისთვის, რაც საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკისათვის ძალიან მნიშვნელოვანი ამოცანაა.
„დღეს ჩვენ შევხვდით არასამთავრობო ორგანიზაციების და საექსპერტო წრეების წარმომადგენლებს, იმ ადამიანებს, ვინც ჩართულნი არიან სამშვიდობო პროცესში, ნდობის მშენებლობაში, სახალხო დიპლომატიაში, რომელთაც შეხება აქვთ გამყოფი ხაზების მეორე მხარეს მცხოვრებ ადამიანებთან და კონკრეტულ დეტალებზე ვისაუბრეთ. სამუშაო პროცესშიც ჩვენ არაერთი შეხვედრა გვქონდა,  მათ შორის ექსპერტებთან, რათა სამშვიდობო პაკეტის შინაარსი  არსებულ საჭიროებებზე მაქსიმალურად მორგებული ყოფილიყო. დღეს უკვე იმაზე ვისაუბრებთ, თუ როგორ შეიძლება მის იმპლემენტაციას შევუწყოთ ხელი.
„არსებული გამოწვევების ფონზე, რაც ჩვენ უკვე წლების განმავლობაში გვაქვს, რა თქმა უნდა, ძალიან ბევრი სირთულეა, მაგრამ  სამშვიდობო ინიციატივა არის  ჩვენი მხრიდან იმის განაცხადი, რომ დროა ამ სიტუაციის სრული სიმწვავე და სიმძიმე გავაანალიზოთ. ასევე  ის მძიმე შედეგები, რაც მას გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისათვის მოყვება და საჭიროება, რომ არსებული მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად სათანადო ნაბიჯები გადაიდგას.“
„ამ პაკეტს შემთხვევით არ ქვია „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისაკენ“. ეს სათაური სრულად ასახავს სულისკვეთებას, რომელიც საქართველოს ხელისუფლებას გააჩნია და დარწმუნებული ვარ, რომ დროთა განმავლობაში ამ ინიციატივების ამოქმედება შესაძლებელი გახდება, რადგან იგი იგი ძალიან რაციონალურად, პრაგმატულად და ხშირ შემთხვევაში დეპოლიტიზირებული ინსტრუმენტების გამოყენებით ეხმიანება მოსახლეობის საჭიროებას,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с представителями НПО и обсудила новую мирную инициативу - «Шаг к лучшему будущему».
На встрече присутствовало около 40 экспертов и представителей неправительственного сектора; Государственный министр рассмотрела вопросы мирной инициативы. По словам Кетеван Цихелашвили, Правительство Грузии предприняло очень важный шаг в рамках политики примирения и вовлечения.
«Инициатива в первую очередь, отвечает потребностям и интересам населения и расчитана на улучшение их социальной, экономической и гуманитарной ситуации, тем самым, создавая основу для взаимоотношений вдоль разделительных линий, контактов между людьми, поощряя сотрудничество и диалог, что является важной задачей мирной политики Грузии.
Сегодня мы встретились с представителями НПО и экспертных кругов, с людьми, которые вовлечены в мирный процесс, построение доверия, народную дипломатию, и работают с населением, проживающим на другой стороне разделительных линий, а также обсудили конкретные детали. В течение рабочего процесса мы также провели несколько встреч, в том числе с экспертами, для того чтобы содержание мирного пакета максимально отвечало существующим нуждам. Сегодня мы говорили об осуществлении этой инициативы.
На фоне вызовов, которые у нас существуют на протяжении многих лет, естественно есть много трудностей, но мирная инициатива - это заявление с нашей стороны о том, что настало время проанализировать серьезность и сложность этой ситуации. А также те тяжелые последствия для населения, проживающего по обе стороны разделительной линии и необходимость принятия соответствующих мер для улучшения существующей ситуации.
Не случайно этот пакет назвали «Шагом к лучшему будущему». Это название полностью отражает стремление Правительства Грузии и я уверена, что с течением времени эти инициативы будут осуществлены, т.к. они очень рационально, прагматично, используя деполитизированные инструменты, отвечают потребностям населения», - заявила Кетеван Цихелашвили.