საერთაშორისო საზოგადოების მხარდაჭერა ახალ სამშვიდობო ინიციატივას - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“
საქართველოს მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივას  - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, საერთაშორისო საზოგადოების მხრიდან დადებითი გამოხმაურება მოჰყვა. სხვადასხვა ქვეყნის საელჩოები და ოფიციალური პირები განცხადებებს ავრცელებენ, სადაც ისინი სამშვიდობო ინიციატივას პოზიტიურს უწოდებენ და საქართველოს ხელისუფლებას სრულ მხარდაჭერას უცხადებენ.
„ამერიკის შეერთებული შტატები მიესალმება საქართველოს მიერ წარმოდგენილი წინადადებების პაკეტს, რომელიც ადმინისტრაციული საზღვრების გასწვრივ კავშირების გაუმჯობესებისკენაა მიმართული,“ - ასე გამოეხმაურა მთავრობის ინიციატივას აშშ-ის საელჩო საქართველოში.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ ეს ღონისძიებები მიმართულია ადმინისტრაციული საზღვრის ორივე მხარეს ყველაზე მოწყვლადი მოსახლეობის საჭიროებების დაკმაყოფილებისკენ და უზრუნველყოფს მობილობის შესაძლებლობების ზრდას, საარსებო სახსრების გაუმჯობესებასა და განათლების ხელმისაწვდომობას.
„ჩვენ მივესალმებით საქართველოს ერთგულებას დიალოგისა და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისადმი. ამერიკის შეერთებული შტატები კიდევ ერთხელ ადასტურებს საქართველოს საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის სრულ მხარდაჭერას“, - აღნიშნულია  აშშ-ის საელჩოს განცხადებაში.
მოგვიანებით, ანალოგიური გზავნილი გააკეთა აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსპიკერმა, ჰეზერ ნაუერტმა. მის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ „აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი დადებითად აფასებს საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მიერ მთავრობის სხდომაზე წარდგენილ ინიციატივას, რომელიც „აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრებთა სოციალ-ეკონომიკური და ჰუმანიტარული მდგომარეობის გაუმჯობესებას ისახავს მიზნად“.
განცხადებაში ასევე აღნიშნულია, რომ „აშშ-იმიესალმება საქართველოს ერთგულებას დიალოგისა და კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოგვარებისადმი. აშშ-ი სრულად უჭერს მხარს საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას, საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში“.
ინიციატივებს მხარდაჭერა საქართველოში გერმანიის ელჩმა, ჰაიკე ფაიჩიმაც გამოუცხადა, რომელმაც აღნიშნა, რომ წამოწყება  ხელს შეუწყობს ადმინისტრაციული საზღვრის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის ცხოვრების პირობების გაუმჯობესებას.
„ამით საქართველოს მთავრობა პრემიერ-მინისტრ კვირიკაშვილის ხელმძღვანელობით ამტკიცებს თავის სიმამაცესა და შორსმჭვრეტელობას. როგორც იმ ქვეყნის ელჩი, რომელიც 40 წლის მანძილზე გაყოფილი იყო, მივესალმები და მხარს ვუჭერ იმ ინიციატივებს, რომლებიც ხელს შეუწყობს ადმინისტრაციული საზღვრის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის ცხოვრების პირობების გაუმჯობესებასა და შემსუბუქებას. საელჩო ყურადღებით მიადევნებს თვალყურს ამ ღონისძიებათა პაკეტის საქართველოს პარლამენტში განხილვის პროცესს“, - ნათქვამია ელჩის განცხადებაში.
ინიციატივებს იწონებს ევროკავშირიც. როგორც ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის ფედერიკა მოგერინის პრესსპიკერმა, მაია კოჩიანჩიჩმა განაცხადა,  საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებულ წინადადებათა პაკეტს სიკეთის მოტანა შეუძლია ადმინისტრაციული გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისთვის ვაჭრობის, განათლებისა და მობილობის ხელშეწყობის გზით.
„ეს წინადადებები სრულად შეესაბამება საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში ჩართულობის იმ პოლიტიკას, რომელსაც რამდენიმე პროექტის ფარგლებში ევროკავშირი დღესაც ახორციელებს. ჩვენ მხარს ვუჭერთ ინიციატივებს, რომელთა მიზანი გამყოფ ხაზებზე ხიდების აგება და ჰუმანიტარულ გამოწვევებთან გამკლავებაა“, -ნათქვამია ევროკავშირის განცხადებაში.
ამავე განცხადების თანახმად, ევროკავშირი „კიდევ ერთხელ ადასტურებს საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის სრულ მხარდაჭერას საერთაშორისო თანამეგობრობის მიერ აღიარებულ საზღვრებში და აგრძელებს  კონფლიქტის მოგვარებაზე მიმართულ მტკიცე ძალისხმევას; ასევე, არაღიარებისა და ჩართულობის პოლიტიკას საქართველოში, მის ხელთ არსებული ყველა ინსტრუმენტის გამოიყენებით, ყოვლისმომცველი მიდგომის ფარგლებში“.
მშვიდობისკენ გადადგმული ნაბიჯი უწოდა ინიციატივებს დიდი ბრიტანეთის ელჩმა საქართველოში  ჯასტინ მაკენზი სმიტიმ:
„ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ - ეს არის მშვიდობისკენ გადადგმული ნაბიჯი და ჩვენ ამას მივესალმებით. გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის ჩართულობა აუცილებელი წინაპირობაა, რომ მოხდეს მათი საჭიროებების გათვალისწინება და უკეთესი მომავლის მიღწევა,“ - წერს იგი ტვიტერის საკუთარ გვერდზე.
მთავრობის მიერ მიღებულ ინიციატივას  საქართველოში ევროკავშირის ელჩი იანოშ ჰერმანიც გამოეხმაურა.
„ევროკავშირი მიესალმება საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებულ სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“. ეს ნათლად მიანიშნებს საქართველოს ურყევ მოწადინებაზე სეპარატისტული რეგიონების მოსახლეობასთან იყოს ჩართული“, - წერს იანოშ ჰერმანი „ტვიტერის“ საკუთარ გვერდზე.
„ეს არის სწორი სვლა!” – აცხადებენ ლატვიის საგარეო საქმეთა სამინისტროში -„ ჩვენი მხარდაჭერა სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“  და საქართველოს ჩართულობის პოლიტიკას აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებთან.“
„მივესალმებით საქართველოს მთავრობის ინიციატივას, რომელიც მიმართულია საცხოვრებელი პირობების გაუმჯობებისაკენ  გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს. ეს არის პოზიტიური ნაბიჯი! გერმანია მხარს უჭერს მას,“ - წერს „ტვიტერის“ საკუთარ გვერდზე  გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპეციალური წარმომადგენელი აღმოსავლეთ ევროპის, კავკასიისა და ცენტრალური აზიის საკითხებში, ელჩი ანდრეას პეშკე.
ნიდერლანდების ელჩმა საქართველოში, ჯოშ დოუმამ ასევე გააკეთა კომენტარი და აღნიშნა, რომ ეს „მამაცი“ ინიციატივაა და ის „ყველა დაინტერესებული მხარის მხარდაჭერას“ იმსახურებს.
ჩართულობისაკენ გადადგმული „თამამი ნაბიჯი“ უწოდა ინიციატივებს შევდეთის ელჩმა საქართველოში მარტინა ქვიქმაც და აღნიშნა, რომ იგი  „სერიოზულ მხარდაჭერის“ ღირსია.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს მთავრობამ 4 აპრილს დაამტკიცა ახალი სამშვიდობო ინიციატივა - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც სამ ძირითად მიმართულებას გულისხმობს. პირველი - გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის გაფართოება და გამარტივება ახალი შესაძლებლობების შექმნის გზით; მეორე - ხარისხიანი განათლების მიღების დამატებითი შესაძლებლობების შექმნა   და წვდომის გამარტივება განათლების ყველა საფეხურზე, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საზღვარგარეთ; მესამე - ისეთი მექანიზმის შექმნა, რომლითაც მარტივდება წვდომა იმ სიკეთეებსა და სარგებელზე, რომელიც ჩვენი ქვეყნის განვითარების შედეგად, მათ შორის ევროინტეგრაციის გზაზე ხელმისაწვდომი გახდა, ეს არის უვიზო მიმოსვლის უფლება, თავისუფალი ვაჭრობის უფლება და ა.შ.

Международное сообщество поддерживает новую мирную инициативу - «Шаг к лучшему будущему»
Международное сообщество дало позитивную оценку новой мирной инициативе Правительства Грузии - «Шаг к лучшему будущему». Посольства и официальные лица разных стран распространяют заявления, в которых положительно оценивают мирную инициативу и заявляют о своей полной поддержке Правительству Грузии.
«США приветствуют пакет предложений Грузии, цель которого – укрепление связей вдоль административной разделительной линии», - так откликнулось Посольство США в Грузии на инициативу Правительства.
В заявлении говорится, что эти меры направлены на нужды самого уязвимого населения по обе стороны разделительных линий и обеспечение роста возможностей мобильности, улучшение источников существования и доступа к образованию.
«Мы приветствуем обязательства Грузии к диалогу и решению конфликта мирным путем. США еще раз подтверждают полную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в ее международно признанных границах», — говорится в заявлении посольства США.
Позже аналогичное заявление сделала пресс-спикер Госдепартамента США Хезер Науэрт. В заявлении Хезер Науэрт говорится, что «Госдепартамент США положительно оценивает инициативу, предложенную Премьер-министром Грузии на заседании Правительства, которая направлена на улучшение социально-экономического и гуманитарного положения населения Абхазии и Цхинвальского региона».
В заявлении также отмечается, что «США приветствуют приверженность Грузии к диалогу и мирному урегулированию конфликта. США полностью поддерживают суверенитет и территориальную целостность Грузии в ее международно признанных границах».
Новую инициативу также поддержала посол Германии в Грузии Хайке Пайч, отметив, что эта инициатива будет способствовать улучшению условий жизни людей, проживающих по обе стороны разделительных линий.
«Этим Правительство Грузии под руководством Г. Квирикашвили доказывает храбрость и дальновидность. Как посол той страны, которая на протяжении 40 лет была разделенной, я приветствую и поддерживаю те инициативы, которые способствуют улучшению и облегчению условий жизни населения, проживающего по обе стороны разделительных линий. Посольство внимательно будет следить за процессом рассмотрения данного пакета в Парламенте Грузии», - говорится в заявлении посла.
Европейский союз также высоко оценивает мирную инициативу. Как заявила пресс-секретарь Майя Косьянчич, официального представителя ЕС Федерики Могерини, пакет предложений, принятых Правительством Грузии, может принести пользу гражданам, проживающим по обе стороны разделительных линий, путем содействия торговле, образованию и мобильности.
«Эти предложения полностью укладываются в рамки политики Грузии по вовлечению Абхазии и Цхинвальского региона, в рамках которой Евросоюз до сегодняшнего дня осуществляет несколько проектов. Мы поддерживаем инициативы, целью которых является создание мостов на разделительных линиях и решение гуманитарных проблем», - говорится в заявлении ЕС.
Согласно этому же заявлению, ЕС «в очередной раз подтверждает свою поддержку территориальной целостности и суверенитета Грузии в пределах ее международно признанных границ. ЕС по-прежнему твердо привержен принципам разрешения конфликтов и политике непризнания, используя все доступные в рамках всеобъемлющего подхода инструменты».
Это - шаг к миру, так оценил новую мирную инициативу Посол Великобритании в Грузии Джастин Маккензи Смит.
«Шаг к лучшему будущему» - это шаг к миру, и мы его приветствуем. Вовлеченность людей, проживающих по обе стороны разделительных линий, является необходимой предпосылкой для учета их потребностей и достижения лучшего будущего», - написал Посол Великобритании на собственной странице Твиттера.
Посол ЕС в Грузии Янош Херман также прокомментировал новую инициативу Правительства Грузии.
«ЕС приветствует мирную инициативу Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему». Это явно указывает на непоколебимое желание Грузии общаться с населением сепаратистистских регионов», - пишет Янош Херман на своей странице Твиттера.
«Это - правильный шаг»! – заявили в Министерстве иностранных Дел Латвии - «мы поддерживаем мирную инициативу «Шаг к лучшему будущему» и политику Грузии по вовлечению Абхазии и Цхинвальского региона.
«Мы приветствуем инициативу Правительства Грузии по улучшению условий жизни по обе стороны разделительной линии. Это позитивный шаг! Германия поддерживает его», - пишет посол, специальный представитель Министерства иностранных дел Германии по Центральной Азии, Кавказа и Восточной Европы - Андреас Пешке на своей странице Твиттера.
Посол Нидерландов в Грузии Джош Доума также сделал комментарий и отметил, что это - «смелая» инициатива и она заслуживает «поддержку всех заинтересованных сторон».
Посол Швеции в Грузии Мартина Квик отметила, что это «смелый шаг» навстречу вовлеченности, который заслуживает «серьезной поддержки».
Напомним, что 4 апреля, Правительство Грузии утвердило новую мирную инициативу - «Шаг к лучшему будущему», что включает три основных направления. Первое – расширение и упрощение торговли через разделительные линии путём создания новых возможностей; второе – создание дополнительных возможностей для получения качественного образования и упрощение доступности образования на всех ступенях как внутри страны, так и за рубежом; третье – создание таких механизмов, с помощью которых упрощается доступность к благам и выгодам, которые стали доступны в результате развития нашей страны, в том числе и на пути евроинтеграциии, это право безвизового передвижения, право на свободную торговлю и т.д.