შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის, ქეთევან ციხელაშვილის ხელმძღვანელობით ჩართულობის სამთავრობო კომისიის სხდომა გაიმართა, რომელზეც სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების გზები განიხილეს.
ჩართულობის სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის განხორციელების მიზნით შექმნილ კომისიის შემადგენლობაში სხვადსხვა სამთავრობო უწყების წარმომადგენლები (მინისტრის მოადგილეები) შედიან.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, შეხვედრაზე დაისახა სამოქმედო გეგმა, თუ როგორ უნდა დაიწყოს ინიციატივის აღსრულება.
“დღევანდელი შეხვედრის მთავარი თემა გახლდათ ის ახალი ინიციატივები, რომლის ფარგლებშიც საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი 4 აპრილს საქართველოს მთავრობამ დაამტკიცა და პარლამენტს განსახილველად გადაუგზავნა. რა თქმა უნდა, ამ ინიციატივის იმპლემენტაცია ძალიან მნიშვნელოვანი გახლავთ. იქნება საპარლამენტო განხილვები, უახლოესი ბიუროს სხდომაზე ჩაინიშნება ცვლილებათა პაკეტის განხილვის გრაფიკი.
„თუმცა, გარდა საკანონმდებლო ცვლილებებისა, აღნიშნულ ინიციატივას ასევე გააჩნია ინფრასტრუქტურული, ფინანსური და ა.შ. კომპონენტებიც. ასე რომ ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ წარმოდგენილი უწყებები ჩართულნი იყვნენ მის იმპლემენტაციაში, განისაზღვროს შემდგომი ნაბიჯები და კომპეტენციის მიხედვით მათი ჩართულობის სტრატეგიის სამოქმედო გეგმა გაიწეროს“ , - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მოგეხსენებათ, გასულ კვირას, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა მთავრობის ახალი სამშვიდობო ინიციატივა - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ წარმოადგინა, რომლის მიზანიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/ სამხრეთ ოსეთში მცხოვრები მოსახლეობის ჰუმანიტარული და სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესება, ხელშესახები სარგებლის მიღება, გამყოფი ხაზების გასწვრივ კონტაქტების, მიმოსვლისა და საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული ურთიერთობის წახალისებაა.

Под руководством Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили состоялось заседание Правительственной комиссии по вовлеченности, где были рассмотрены пути реализации мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему».
В состав Комиссии, созданной для реализации Плана действий по Стратегии вовлеченности, входят представители разных правительственных ведомств (заместители министров).
По словам Государственного министра, на встрече был разработан план действий по осуществлению мирных инициатив.
«Главной темой сегодняшнего заседания были новые мирные инициативы, в рамках которых 4 апреля Правительство Грузии утвердило и направило пакет законодательных поправок в Парламент для рассмотрения. Естественно, осуществление этой инициативы очень важно. Состоятся парламентские слушания, на ближайшем заседании сессии бюро будет запланирован график обсуждения пакета поправок.
Помимо законодательных поправок мирная инициатива также подразумевает инфраструктурные, финансовые и др. компоненты. Очень важно, чтобы соответствующие ведомства участвовали в процессе реализации инициативы, определили дальнейшие шаги и в рамках своей компетенции разработали свой план действий», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Напомним, что на прошлой неделе Премьер-министр Георгий Квирикашили представил новую инициативу Правительства Грузии - «Шаг к лучшему будущему», целью которой является улучшение гуманитарного и социально-экономического положения населения, проживающего в Абхазии и Цхинвальском регионе/Южной Осетии, получение материальных льгот, поощрение контактов через разделительные линии, свободного передвижения и поощрение отношений, основанных на общих интересах населения.