შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა   კონკურსის „მე მიყვარს ქართული-ჩემი სახელმწიფო ენა“ გამარჯვებულები დააჯილდოვა.
ქართული ენისადმი მიძღვნილი კვირეულის ფარგლებში გამართული კონკურსისათვის, საქართველოს სახელმწიფო უნივერსიტეტების ქართულ ენაში მომზადების პროგრამის („1+4 პროგრამის“) სტუდენტებმა, კარნახი დაწერეს. კარნახისათვის თანამედროვე ქართველი მწერლების მცირე ზომის ნაწარმოებები შეირჩა.
ჟიურიმ 10 საუკეთესო ნამუშევრის ავტორი გამოავლინა, რომლებიც სიგელებითა და სამახსოვრო საჩუქრებით დაჯილდოვდნენ.
"ეს არის შემოქმედებითი გზა იმის ხაზგასასმელად, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია  სახელმწიფო ენის - ქართულის ფლობა იმისათვის, რომ წარმატებას მიაღწიოს ნებისმიერმა ჩვენმა მოქალაქემ. მითუფრო ახალგაზრდებმა, რომლებმაც პირველი ნაბიჯი უკვე გადადგეს. დარწმუნებული ვარ, ეს იქნება პროფესიულ საქმიანობაში მათი მომავალი წარმატების წინაპირობა. ვიცი, რომ კონკურსში ძალიან ბევრი სასწავლებელი და სტუდენტი იყო ჩართული. ვფიქრობ, მონაწილეობა უკვე გამარჯვებაა, რადგან სწორედ ესაა ნიშანი იმის გაცნობიერებისა, რომ სახელმწიფო ენის ცოდნა აუცილებელია.
"40 წლის წინ, საპროტესტო მოძრაობა საბჭოთა საფრთხის წინააღმდეგ, რომელიც ქართულ ენას ემუქრებოდა, სწორედ უნივერსიტეტში დაიწყო. სტუდენტების, უნივერსიტეტის პერსონალისა და მთლიანად  საზოგადოების შემართებითა და ერთსულოვნებით მაშინ შესაძლებელი გახდა ქართული ენის დაცვა საბჭოთა საფრთხისგან. ზუსტად ისე, როგორც საუკუნეების წინ ჩვენმა მოქალაქეებმა, სხვადასხვა ეთნიკური და რელიგიური წარმომავლობის ადამიანებმა, მის გადასარჩენად იბრძოლეს. დღეს ჩვენი ვალია დავიცვათ ქართული ენა, განვავითაროთ, შევქმნათ შესაძლებლობა ყველა მოქალაქისათვის, რათა იგი სრულფასოვნად შეისწავლონ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიებაში აგრეთვე მონაწილეობდნენ განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი,  ლიტვის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში გიედრიუს პოჟუნავიჩიუსი,  საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორი გიორგი კეკელიძე,  სახელმწიფო ენის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი გიორგი ალიბეგაშვილი და ა.შ.
ღონისძიებათა ციკლი ჩატარდა „სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათშორისი ურთიერთობების ცენტრის“ (CCIIR) ორგანიზებით.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili awarded the winners of the competition "I Love Georgian-My State Language".
Students of the Georgian Language Training Program ("1 + 4 Program") of the Georgian State Universities wrote a dictation to the competition held within the week dedicated to the Georgian language. Smaller works of modern Georgian writers were selected for dictation.
The jury revealed the authors of 10 best works and awarded them with diplomas and memorable gifts.
"This is a creative way to emphasize the importance of the knowledge of State – Georgian - language in order to achieve success. Especially young people who shall take their first step. I'm sure it will be a prerequisite for their future success. I know, that lots of schools and students were involved in this competition. I think that participation is already a victory, because this is a sign that the knowledge of the State language is essential.
"40 years ago, the protest movement against the Soviet threat that threatened Georgian language started in the University. Students, professors, general public's appeal and unanimity protected the Georgian language from Soviet threat. Also, centuries ago our citizens - people of different ethnic and religious origins - fought in order to save it. Today it is our duty to protect the Georgian language, to develop it and create for all citizens an opportunity to study it fully", - said Ketevan Tsikhelashvili.
The event was also attended by the Minister of Education and Science Mikheil Chkhenkeli, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to Georgia Giedirius Pozunauvičius, Director of the National Parliamentary Library of Georgia Giorgi Kekelidze, the Head of the State Language Department Giorgi Alibegashvili.
The cycle of events was organized by the Center for Civic Integration and Inter-Ethnic Relations (CCIIR).