შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა   კონკურსის „მე მიყვარს ქართული-ჩემი სახელმწიფო ენა“ გამარჯვებულები დააჯილდოვა.
ქართული ენისადმი მიძღვნილი კვირეულის ფარგლებში გამართული კონკურსისათვის, საქართველოს სახელმწიფო უნივერსიტეტების ქართულ ენაში მომზადების პროგრამის („1+4 პროგრამის“) სტუდენტებმა, კარნახი დაწერეს. კარნახისათვის თანამედროვე ქართველი მწერლების მცირე ზომის ნაწარმოებები შეირჩა.
ჟიურიმ 10 საუკეთესო ნამუშევრის ავტორი გამოავლინა, რომლებიც სიგელებითა და სამახსოვრო საჩუქრებით დაჯილდოვდნენ.
"ეს არის შემოქმედებითი გზა იმის ხაზგასასმელად, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია  სახელმწიფო ენის - ქართულის ფლობა იმისათვის, რომ წარმატებას მიაღწიოს ნებისმიერმა ჩვენმა მოქალაქემ. მითუფრო ახალგაზრდებმა, რომლებმაც პირველი ნაბიჯი უკვე გადადგეს. დარწმუნებული ვარ, ეს იქნება პროფესიულ საქმიანობაში მათი მომავალი წარმატების წინაპირობა. ვიცი, რომ კონკურსში ძალიან ბევრი სასწავლებელი და სტუდენტი იყო ჩართული. ვფიქრობ, მონაწილეობა უკვე გამარჯვებაა, რადგან სწორედ ესაა ნიშანი იმის გაცნობიერებისა, რომ სახელმწიფო ენის ცოდნა აუცილებელია.
"40 წლის წინ, საპროტესტო მოძრაობა საბჭოთა საფრთხის წინააღმდეგ, რომელიც ქართულ ენას ემუქრებოდა, სწორედ უნივერსიტეტში დაიწყო. სტუდენტების, უნივერსიტეტის პერსონალისა და მთლიანად  საზოგადოების შემართებითა და ერთსულოვნებით მაშინ შესაძლებელი გახდა ქართული ენის დაცვა საბჭოთა საფრთხისგან. ზუსტად ისე, როგორც საუკუნეების წინ ჩვენმა მოქალაქეებმა, სხვადასხვა ეთნიკური და რელიგიური წარმომავლობის ადამიანებმა, მის გადასარჩენად იბრძოლეს. დღეს ჩვენი ვალია დავიცვათ ქართული ენა, განვავითაროთ, შევქმნათ შესაძლებლობა ყველა მოქალაქისათვის, რათა იგი სრულფასოვნად შეისწავლონ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიებაში აგრეთვე მონაწილეობდნენ განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი,  ლიტვის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში გიედრიუს პოჟუნავიჩიუსი,  საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორი გიორგი კეკელიძე,  სახელმწიფო ენის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი გიორგი ალიბეგაშვილი და ა.შ.
ღონისძიებათა ციკლი ჩატარდა „სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათშორისი ურთიერთობების ცენტრის“ (CCIIR) ორგანიზებით.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили наградила победителей конкурса «Я люблю грузинский язык - мой государственный язык».
В рамках недели, посвященной грузинскому языку состоялся конкурс – диктант для студентов, программы обучения грузинского языка (программа «1+4») в грузинских государственных университетах. Для диктанта были отобраны работы современных грузинских писателей.
Жюри выявило авторов 10 лучших работ, которых наградили дипломами и подарками.
«Это творческий путь для того, чтобы подчеркнуть насколько важным является знание грузинского языка, государственного языка для любого человека, чтобы быть успешным во всех сферах общественной жизни, особенно для молодых людей, которые уже сделали первые шаги. Я уверена, что это будет предпосылкой их будущего успеха в профессиональной деятельности. Я знаю, что в конкурсе принимали участие много студентов из различных учебных заведений. Я думаю, что участие – это уже победа, так как это знак понимания того, что знание государственнго языка необходимо.
40 лет назад, движение протеста в защиту грузинского языка от советского режима началось именно в университете. С помощью студентов, сотрудников университета и всего общества в целом и единодушия грузинский язык был защищён от советской угрозы. Так же, как много веков назад, наши граждане, представители разных этносов и религиозных групп, боролись за спасение грузинского языка. Сегодня мы обязаны защищать грузинский язык, развивать, создавая возможности для всех граждан изучить его полноценно», - заявила Кетеван Цихелашвили.
В мероприятии также приняли участие Министр образования и науки Грузии Михеил Чхенкели, Чрезвычайный и Полномочный Посол Литвы в Грузии - Гедрюс Пуоджюнас, Директор Национальной парламентской библиотеки Грузии Георгий Кекелидзе, руководитель департамента государственного языка Георгий Алибегашвили и т.д.