ქეთევან ციხელაშვილი: „სამშვიდობო ინიციატივას აქვს აბსოლუტურად ერთსულოვანი, მყარი და ღია მხარდაჭერა ჩვენი პარტნიორების მხრიდან“
18 აპრილი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი დიპლომატიური კორპუსისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა და სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ გააცნო.
შეხვედრას 60-მდე სტუმარი ესწრებოდა. სახელმწიფო მინისტრმა მათ დაწვრილებითი ინფორმაცია მიაწოდა სამშვიდობო ინიციატივის შესახებ და იმ  დეტალებზე ისაუბრა, რასაც სიახლე გულისხმობს. შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ფარგლებში საქართველოს მთავრობის მიერ გადადგმულ ნაბიჯს, ციხელაშვილმა მნიშვნელოვანი უწოდა და დასძინა, რომ ინიციატივა პირველ რიგში მოსახლეობის საჭიროებებს ეხმიანება.
„ამ ინიციატივას აქვს აბსოლუტურად  ერთსულოვანი, მყარი და ღია მხარდაჭერა ჩვენი პარტნიორების მხრიდან. დღეს კიდევ ერთხელ დადასტურდა, რომ ფაქტობრივად მთელი საერთაშორისო თანამეგობრობა იზიარებს იმ მიზნებს, რომლებიც მას აქვს. გამოთქვამენ სრულ მზაობას, რომ მხარი დაუჭირონ როგორც პოლიტიკურად, ისე პრაქტიკულად განხორციელებას.
„დღეს ჩვენ პარტნიორებთან ერთად განვიხილეთ განხორციელების შემდგომი ნაბიჯებიც. მათი ჩართულობა და მხარდაჭერა მომავალშიც კრიტიკულად მნიშვნელოვანი იქნება. ყველა ეს პროექტი მიმართულია ნდობის მშენებლობის, საზოგადოებების წარმომადგენლებს შორის დიალოგისა და ხალხთა შორის კონტაქტების წახალისებისაკენ. მითუფრო ახლა, ახალი ინიციატივის ფარგლებში ძალიან ბევრი ინსტრუმენტი იძლევა იმის საშუალებას, რომ ურთიერთობები თვისებრივად ახალ დონეზე გადავიდეს და რა თქმა უნდა, ძალიან ბევრი შესაძლებლობა ჩნდება აფაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში მაცხოვრებლებისათვის, რომ მათ ყველა ხელშესახები სარგებელი მიიღონ, რაც ქვეყნის განვითარების გზაზე იქნება.
„მიუხედავად  მზარდი დაბრკოლებებისა და ბარიკადებისა, სწორედ იმის გამო, რომ ისინი დავძლიოთ, ხიდების მშენებლობა აუცილებელია. მათი ჩართულობა ნდობის მშენებლობის პროექტების წასახალისებლად, ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი მიმართულებაა“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა და მკაფიოდ გამოხატული მხარდაჭერისათვის პარტნიორებს მადლობა გადაუხადა.
სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მნიშვნელოვანი უწოდა საქართველოში აშშ-ის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელმა ელიზაბეთ რუდმა. მისი თქმით, იგი პოზიტიურ გავლენას მოახდენს სამშვიდობო პროცესზე.
„ჩვენ მხარს ვუჭერთ საქართველოს ახალ ინიციატივას, რომ გაამყაროს თავისი ტერიტორიული მთლიანობა. გვჯერა, ეს ინიციატივა, რომელიც აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში მცხოვრებთათვის ვაჭრობის გამარტივებასა და განათლების მიმართულებით ახალ შესაძლებლობებს გულისხმობს, მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იქნება.  ვფიქრობთ, იგი ახალ, პოზიტიურ გავლენას მოახდენს სამშვიდობო პროცესზე”, – განაცხადა რუდმა.
"ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ დადებითად შეაფასა გაერო-ს მუდმივმა კოორდინატორმა და საქართველოში გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივმა წარმომადგენელმა ნილს სკოტმაც.
„გაერო მოხარულია ამ პროექტით, რადგან პირველ რიგში, იგი მდგომარეობას შეუმსუბუქებს იმ ადამიანებს, რომლებიც კონფლიქტით დაზარალდნენ. ახლა მთავარი საკითხი ისაა, რომ მოქალაქეებმა, რომლებსაც ამ სიკეთეებით სარგებლობა შეუძლიათ, პროექტის შესახებ იცოდნენ. ეს უნდა აიხსნას, რათა დაიწყოს ამ შესაძლებლობების გამოყენება განათლებისა თუ ვაჭრობის მიმართულებით. ჩვენ ძალიან ოპტიმისტურად ვართ განწყობილი და ყველა დეტალი გვაინტერესებს. შემდეგი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი უკვე ინიციატივის განხორციელება იქნება“, – განაცხადა ნილს სკოტმა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა სამშვიდობო ინიციატივა მთავრობის სხდომაზე 4 აპრილს წარადგინა. ინიციატივის მიზანი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/ სამხრეთ ოსეთში მცხოვრები მოსახლეობის ჰუმანიტარული და სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესება, ხელშესახები სარგებლის მიღება, გამყოფი ხაზების გასწვრივ კონტაქტების, მიმოსვლისა და საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული ურთიერთობის წახალისებაა.

Ketevan Tsikhelashvili: The Peace Initiative has absolutely unanimous, solid and open support from our partners
18 April 2018
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met with the representatives of diplomatic corps and international organizations and introduced them new peace initiative "A Step for a Better Future".
About 60 guests attended the meeting. The State Minister provided them with detailed information about the peace initiative and spoke about the details of the novelty. Tsikhelashvili called the initiative of the Government of Georgia extremely important and added that first of all this initiative responds to the needs of the population.
"This initiative has absolutely unanimous, solid and open support from our partners. Today it was once again confirmed that the entire international community shares the goals that it has. Express their readiness to support both politically and practically.
"Today we have discussed with the partners further steps for implementation. Their involvement and support will be critical in the future too. All these projects are directed towards confidence building, dialogue between the representatives of societies and encouraging contacts between people. In the framework of the new initiative, there are many tools in order to move to a new level, and of course there are many opportunities for residents in the region of Abkhazia and Tskhinvali to get all the tangible benefits that will be on the path of development of the country.
"Despite growing obstacles and barricades, in order to overcome them, the construction of bridges is essential. Their involvement in the confidence building projects is very important", - said the State Minister and thanked the partners for their clearly expressed support. The acting US Ambassador to Georgia Elizabeth Rudd said that new peace initiative “A Step to a Better Future" is very important and it will have a positive impact on the peace process.
"We support Georgia's new initiative to strengthen its territorial integrity. We believe that this initiative, which will facilitate trade in Abkhazia and South Ossetia and facilitate new opportunities in education, will be an important step. I think it will have a new positive impact on the peace process", - said Rudd.
The United Nations Permanent Coordinator, Permanent Representative of the UN Development Program in Georgia Niels Scott positively assessed the "A Step for a Better Future".
"The UN is pleased with this project, because first of all, it will ease the situation to those people who have suffered from the conflict. Now the main issue is to provide people, who can benefit from these initiative, with the information about it. This should be explained. We are very optimistic and are interested in all the details. The next important step will be the implementation of the initiative", - said Niels Scott.
The Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashvili presented new peace initiative on April 4. The aim of this initiative is to improve the humanitarian and social-economic situation of the population of Abkhazia and the Tskhinvali region / South Ossetia, to encourage contacts between people of the both sides of dividing lines.