ფოთში ვაინახური კულტურის დღის ფარგლებში გამართულ ღონისძიებას, რომელსაც "ახალი საქართველოს უნივერსიტეტმა" უმსასპონძლა, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია დაესწრო.
სპეციალურად ღონისძიებისათვის ფოთს პანკისელი უხუცესები ესტუმრნენ. შეხვედრაზე „ქისტი ხალხის ფენომენზე ქართულ სინამდვილეში და ქართულ ვაინახური ურთიერთობების ათასწლოვან დინამიკაზე" ისაუბრეს. სტუმრებმა მოისმინეს ქართულ-ვაინახური მუსიკალური ნომრებიც პანკისელი და ადგილობრივი მუსიკოსების შესრულებით. გაიმართა, ვაინახურ თემაზე შექმნილი, წიგნების პრეზენტაცია.
ლაშა დარსალიამ უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობას თანამშრომლობისათვის მადლობა გადაუხადა და მათ როლსა და წვლილს ხაზი გაუსვა. მისი თქმით, საამაყოა, რომ ქართველებსა და ქისტებს მრავალსაუკუნოვანი მეზობლობა, მჭიდრო ისტორიული და კულტურული სიახლოვე აკავშირებს.
„მისასალმებელია, რომ ქისტებმა, საქართველოში ცხოვრების პერიოდში ქართული კულტურის მრავალი ელემენტი შეითვისეს, მაგრამ საკუთარიც შეინარჩუნეს. ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ის, რომ საქართველოში მცხოვრები თითოეული ეთნიკური ჯგუფის კულტურა და თვითმყოფადობა დაცული იყოს, მაქსიმალურად წარმოჩინდეს.
„ვაპირებთ სამომავლოდ განვაგრძოთ მუშაობა იმისათვის, რომ ხელი შევუწყოთ სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესს, რათა თითოეული ჩვენი მოქალაქე, მიუხედავად ეთნიკური კუთვნილებისა თანასწორი იყოს,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ.
ღინისძიება ფოთის მერიისა და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით გაიმართა. მისი მიზანია სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობა, კულტურის თვითმყოფადობის შემადგენელი ელემენტების – ენის, ტრადიციების, შემოქმედების ნიმუშებისა და კულტურული მემკვიდრეობის შენარჩუნება და განვითარება, ქართულ-ვაინახური ურთიერთობების კიდევ უფრო განმტკიცება.
ღონისძიებას ასევე დაესწრო ქალაქ ფოთის მერი გოჩა კურდღელია, უნივერსიტეტის რექტორი და ფოთისა და ხობის მიტროპოლიტი მეუფე გრიგოლი.

Elders of Pankisi attended the event dedicated to the Vainakh culture day in Poti
The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Lasha Darsalia Lasha Darsalia attended the event which was held in Poti in the frames of Vainakh culture day. Event was hosted by the New Georgian University.
Elders of Pankisi visited Poti in order to attend the event. At the meeting participants talked about the Kist people phenomenon in Georgian reality and the dynamics of the Georgian - Vainakh relations. The guests listened to the Georgian-Vainakhian musical compositions performed by Pankisi and local musicians. Presentation of books on Vainakh topic was held.
Lasha Darsalia thanked the management of this University for cooperation and emphasized their role and contribution. He said that it is proud that the Georgians and Kists are connected with the centuries-old neighborhood, histore and culture.
"It is really great that the Kists, during their lifetime in Georgia, have acquired many elements of Georgian culture, but still retained their own. It is very important for us to protect - as much as possible - the culture and identity of every ethnic group living in Georgia.
"We are going to work in the future in order to support the process of civil integration. All the citizens of our country – despite of their ethnicity – should be equal", - said the First Deputy State Minister.
The event was organized by the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality and the City Hall of Poti. It aims to promote civil integration processes, preservation and development of the elements of language, traditions, creativity and cultural heritage, strengthening of Georgian-Vainakh relations.
Gocha Kurdgelia, the Mayor of Poti, the Rector of the University and Metropolitan of Poti and Khobi, Grigol also attended the event.