ფოთში ვაინახური კულტურის დღის ფარგლებში გამართულ ღონისძიებას, რომელსაც "ახალი საქართველოს უნივერსიტეტმა" უმსასპონძლა, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია დაესწრო.
სპეციალურად ღონისძიებისათვის ფოთს პანკისელი უხუცესები ესტუმრნენ. შეხვედრაზე „ქისტი ხალხის ფენომენზე ქართულ სინამდვილეში და ქართულ ვაინახური ურთიერთობების ათასწლოვან დინამიკაზე" ისაუბრეს. სტუმრებმა მოისმინეს ქართულ-ვაინახური მუსიკალური ნომრებიც პანკისელი და ადგილობრივი მუსიკოსების შესრულებით. გაიმართა, ვაინახურ თემაზე შექმნილი, წიგნების პრეზენტაცია.
ლაშა დარსალიამ უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობას თანამშრომლობისათვის მადლობა გადაუხადა და მათ როლსა და წვლილს ხაზი გაუსვა. მისი თქმით, საამაყოა, რომ ქართველებსა და ქისტებს მრავალსაუკუნოვანი მეზობლობა, მჭიდრო ისტორიული და კულტურული სიახლოვე აკავშირებს.
„მისასალმებელია, რომ ქისტებმა, საქართველოში ცხოვრების პერიოდში ქართული კულტურის მრავალი ელემენტი შეითვისეს, მაგრამ საკუთარიც შეინარჩუნეს. ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ის, რომ საქართველოში მცხოვრები თითოეული ეთნიკური ჯგუფის კულტურა და თვითმყოფადობა დაცული იყოს, მაქსიმალურად წარმოჩინდეს.
„ვაპირებთ სამომავლოდ განვაგრძოთ მუშაობა იმისათვის, რომ ხელი შევუწყოთ სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესს, რათა თითოეული ჩვენი მოქალაქე, მიუხედავად ეთნიკური კუთვნილებისა თანასწორი იყოს,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ.
ღინისძიება ფოთის მერიისა და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით გაიმართა. მისი მიზანია სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობა, კულტურის თვითმყოფადობის შემადგენელი ელემენტების – ენის, ტრადიციების, შემოქმედების ნიმუშებისა და კულტურული მემკვიდრეობის შენარჩუნება და განვითარება, ქართულ-ვაინახური ურთიერთობების კიდევ უფრო განმტკიცება.
ღონისძიებას ასევე დაესწრო ქალაქ ფოთის მერი გოჩა კურდღელია, უნივერსიტეტის რექტორი და ფოთისა და ხობის მიტროპოლიტი მეუფე გრიგოლი.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия принял участие в мероприятии, которое состоялось в рамках дня вайнахской культуры в «Новом университете Грузии» в г. Поти.
Специально для мероприятия старейшины из Панкисского ущелья приехали в г. Поти. На встрече обсудили «феномен этнических кистинцев в грузинской реальности и тысячелетюю динамику грузино-вайнахских отношений». Были представлены грузино-вайнахские музыкальные номера в исполнении музыкантов как из Панкиси, так и г. Поти. Состоялась презентация книг на вайнахскую тему.
Лаша Дарсалия поблагодарил руководство университета за сотрудничество и подчеркнул их роль и вклад. По словам Первого заместителя Государственного министра, многовековое сосуществование грузинов и кистинцев объединяют близкие исторические и культурные связи.
«Необходимо отметить, что этнические кистинцы приобрели элементы грузинской культуры проживая в Грузии, а также сохранили и свои собственные. Для нас очень важно, чтобы культура и самобытность каждой этнической группы, проживающей в Грузии, была защищена.
Мы сделаем всё возможное для содействия процесса гражданской интеграции, чтобы каждый гражданин, независимо от этнической принадлежности имел равные права», - заявил Первый заместитель Государственного министра.
Мероприятие было организовано мэрией Поти и Аппаратом Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия. Целью мероприятия было содействие процессам гражданской интеграции, сохранению и развитию составляющих элементов культуры и самобытности - языка, традиций, творчества и культурного наследия, а также укреплению грузино-вайнахских отношений.
На мероприятии также присутствовали мэр г. Поти Гоча Курдгелия, ректор Университета, митрополит Потийский и Хобский, владыка Григол.