შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის როუზ-როსის სემინარის სესიაზე სიტყვით გამოვიდა.
სესიაზე სახელწოდებით, „აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი: მდგომარეობა გამყოფი ხაზების გასწვრივ ომიდან 10 წლის შემდეგ“ ქეთევან ციხელაშვილმა მთავარ გამოწვევებზე ისაუბრა, რომელიც საქართველოს განგრძობადი ოკუპაციის სახით აქვს. იგი შეეხო ასევე იმ პრობლემებს, რომლებიც უსაფრთხოების გამოწვევაა არამხოლოდ გეოპოლიტიკურ ჭრილში, არამედ ყოველდღიურ ძალიან მძიმე პირობებს ქმნის ხელოვნური გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები ადამიანებისთვის.
მან ასევე ისაუბრა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებულ ვითარებაზე, უმძიმეს ტრაგედიაზე, რომელიც არჩილ ტატუნაშვილის სიცოცხლის ხელყოფას უკავშირდება, ასევე ადამიანის უფლებების მნიშვნელოვან დარღვევებზე, რასაც ადგილი აქვს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში და ამ გამოწვევების თავიდან აცილების გზებზე.
სახელმწიფო მინისტრმა თავის გამოსვლაში დიდი ყურადღება დაუთმო საქართველოს მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივებს „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“.
„ეს არის ქმედითი ნაბიჯი, რაც ადასტურებს, რომ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკა თანმიმდევრული, ძალიან პრინციპულია. ორიენტირებულია კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის კეთილდღეობაზე, მათთვის მძიმე პირობების გაუმჯობესებაზე და ასევე, ბარიკადების მიუხედავად, ხიდების აღდგენაზე, ნდობის მშენებლობაზე, დიალოგსა და შერიგებაზე, რაც მდგრადი მშვიდობისა და სტაბილურობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი წინაპირობაა“ - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სესიის შემდეგ გაიმართა დისკუსია, აუდიტორიის კითხვებს სახელმწიფო მინისტრთან ერთად ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელმა, ერიკ ჰოეგმა უპასუხა.
საერთაშორისო ფორუმი, ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის როუზ-როსის რიგით 97-ე სემინარი ბათუმში საქართველოს პარლამენტის თანამშრომლობით იმართება.

Ketevan Tsikhelashvili: Georgia's peacekeeping policy is consistent, very principled and focused on the well-being of conflict-affected population
23 April 2018
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili delivered a speech at the Rose-Roth Seminar session of the NATO Parliamentary Assembly.
During the session "Abkhazia and South Ossetia: The situation along the dividing lines after 10 years from war" Ketevan Tsikhelashvili talked about the main challenges that Georgia has because of the continuous occupation. She also talked about the problems that are not the challenges only in the geopolitical point of view, but also are the daily conditions for the people living on both sides of the dividing lines.
She also talked about the situation in Abkhazia and the Tskhinvali region, the hardest tragedy of Archil Tatunashvili, significant violations of human rights in the occupied regions of Georgia and the ways to prevent these challenges.
The State Minister paid attention to the new peace initiatives of the Government of Georgia "A Step for a Better Future".
"This is an effective step, confirming that Georgia's peace policy is consistent and very principle. Is focused on the well-being of conflict-affected population, improvement of their life conditions, restoration of bridges, confidence building, dialogue and reconciliation, which is one of the most important prerequisites for sustainable peace and stability", - said Ketevan Tsikhelashvili.
After the session Eric Hogg, the Head of the EU Monitoring Mission (EUMM), together with the State Minister, responded to the questions of the audience.
The 97th Rose-Roth seminar of the NATO Parliamentary Assembly was held in Batumi in cooperation with the Parliament of Georgia.