შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის როუზ-როსის სემინარის სესიაზე სიტყვით გამოვიდა.
სესიაზე სახელწოდებით, „აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი: მდგომარეობა გამყოფი ხაზების გასწვრივ ომიდან 10 წლის შემდეგ“ ქეთევან ციხელაშვილმა მთავარ გამოწვევებზე ისაუბრა, რომელიც საქართველოს განგრძობადი ოკუპაციის სახით აქვს. იგი შეეხო ასევე იმ პრობლემებს, რომლებიც უსაფრთხოების გამოწვევაა არამხოლოდ გეოპოლიტიკურ ჭრილში, არამედ ყოველდღიურ ძალიან მძიმე პირობებს ქმნის ხელოვნური გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები ადამიანებისთვის.
მან ასევე ისაუბრა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებულ ვითარებაზე, უმძიმეს ტრაგედიაზე, რომელიც არჩილ ტატუნაშვილის სიცოცხლის ხელყოფას უკავშირდება, ასევე ადამიანის უფლებების მნიშვნელოვან დარღვევებზე, რასაც ადგილი აქვს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში და ამ გამოწვევების თავიდან აცილების გზებზე.
სახელმწიფო მინისტრმა თავის გამოსვლაში დიდი ყურადღება დაუთმო საქართველოს მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივებს „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“.
„ეს არის ქმედითი ნაბიჯი, რაც ადასტურებს, რომ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკა თანმიმდევრული, ძალიან პრინციპულია. ორიენტირებულია კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის კეთილდღეობაზე, მათთვის მძიმე პირობების გაუმჯობესებაზე და ასევე, ბარიკადების მიუხედავად, ხიდების აღდგენაზე, ნდობის მშენებლობაზე, დიალოგსა და შერიგებაზე, რაც მდგრადი მშვიდობისა და სტაბილურობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი წინაპირობაა“ - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სესიის შემდეგ გაიმართა დისკუსია, აუდიტორიის კითხვებს სახელმწიფო მინისტრთან ერთად ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელმა, ერიკ ჰოეგმა უპასუხა.
საერთაშორისო ფორუმი, ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის როუზ-როსის რიგით 97-ე სემინარი ბათუმში საქართველოს პარლამენტის თანამშრომლობით იმართება.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила на семинаре Парламентской ассамблеи НАТО Роуз-Роса.
На сессий под названием «Абхазия и Южная Осетия: ситуация вдоль разделительных линий после 10 лет войны» Кетеван Цихелашвили рассмотрела основные вызовы, которые существуют в Грузии в условиях продолжающейся оккупации.
Государственный министр Грузии также обсудила проблемы, которые являются вызовом не только с точки зрения геополитической безопасности, но и в контексте ежедневных очень тяжелых условий населения, проживающего по обе стороны разделительных линий.
Кетеван Цихелашвили отметила существующую ситуацию в Абхазии и Цхинвальском регионе, трагедию, связанную со смертью Арчила Татунашвили, а также серьезные нарушения прав человека на оккупированных территориях Грузии и пути предотвращения этих проблем. В своём выступлении Государственный министр особое внимание уделила новой мирной инициативе Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему».
«Это эффективный шаг, подтверждающий, что мирная политика Грузии является последовательной и очень принципиальной. Политика ориентирована на улучшение благосостояния пострадавшего от конфликта населения, восстановление мостов, построение доверия, диалога, что является одной из важных предпосылок мира и стабильности», - отметила Кетеван Цихелашвили.
В конце сессии состоялась дискуссия, на вопросы аудитории вместе с Государственным министром ответил руководитель Миссии наблюдателей ЕС Эрик Хёг.
Международный форум 97-й семинар Парламентской ассамблеи НАТО Роуз-Рос состоялся в Батуми при сотрудничестве с Парламентом Грузии.