გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) მორიგი, რიგით 55-ე შეხვედრა გაიმართა. განხილვის მთავარი თემა 2016 წლის 19 მაისს,ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხურჩაში საქართველოს მოქალაქის, გიგა ოთხოზორიას მკვლელობა იყო. ქართულმა მხარემ მოითხოვა დამნაშავის - რაშიდ კანჯი ოღლის დაკავება და პასუხისგებაში მიცემა.
საუბარი შეეხო ე.წ. საზღვრის კვეთის ბრალდებით უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების საკითხს. ქართულმა მხარემ მკაფიოდ დააფიქსირა, რომ აუცილებელია აღნიშნული პირების უმოკლეს ვადებში გათავისუფლება.
განხილულ თემებს შორის ასევე იყო ბოლო შეხვედრიდან დღემდე ოკუპირებულ ტერიტორიეზე და გამყოფი ხაზის მიმდებარედ დაფიქსირებული ინციდენტები.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგი შეხვედრა 2018 წლის 18 მაისს გაიმართება.

The 55th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held in Gali on 25 April 2018.
The main topic was the murder of Giga Otkhozoria in the village of Khurcha (Zugdidi municipality) on May 19, 2016. The Georgian side demanded to detain the guilty - Rashid Kanji Oghli - and bring him to justice
Participants also discussed the issue of Georgian citizens illegally detained on so-called illegal border crossing. The Georgian side has clearly stated that it is necessary to release those persons in the shortest terms.
Among the topics discussed were the incidents that have occurred since the last meeting.
The next IPRM meeting will take place in Gali on 18 May 2018.
The Incident Prevention and Response Mechanism, (IPRM), chaired by the UN, with participation of the European Union Monitoring Mission (EUMM). The Central Government of Georgia is presented on The Incident Prevention and Response Mechanism with the representatives of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality and the State security service of Georgia.