ლაშა დარსალია: „ვუსამძიმრებ ოჯახებს, რომელთათვისაც იარა კიდევ ერთხელ განახლდა“
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია დიღმის  ძმათა სასაფლაოზე აფხაზეთიდან გადმოსვენებული გმირების ნეშტების დაკრძალვის ცერემონიას დაესწრო.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ დაღუპულების ოჯახებს სამძიმარი გამოუცხადა და განაცხადა, რომ უდიდეს სევდას და ტკივილთან ერთად, დღევანდელი დღე, ერთგვარი შვებაც არის.
„ეს ტრაგედია თავს კიდევ ერთხელ გვახსენებს. ამდენი წლის შემდეგ ტკივილი ჯერ კიდევ  მოუშუშებელია და ჭრილობა ისევ ღიაა. ვუსამძიმრებ ოჯახებს, რომელთათვისაც იარა კიდევ ერთხელ განახლდა.
„ეს საერთო ტრაგედიაა გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები ადამიანებისათვის, რომელთაც ახლობლები და ოჯახის წევრები დაკარგეს. დროა, შემდეგმა თაობებმა ტკივილი გადალახონ, მოძებნონ საერთო ენა და საერთო თანაცხოვრების პრინციპები“,- განაცხადა ლაშა დარსალიამ.
1992-1993 წლებში აფხაზეთის შეიარაღებული კონფლიქტისას გაუჩინარებული 18 მებრძოლისა 4 მშვიდობიანი მოქალქის გადმოსვენება წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დახმარებით მოხერხდა.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия посетил похоронную церемонию захоронения останков героев из Абхазии на Дигомском братском кладбище.
Заместитель государственного министра выразил соболезнования семьям погибших и заявил, что наряду с большой печалью и болью сегодняшний день является также определенным облегчением.
«Эта трагедия еще раз напоминает нам о себе. После стольких лет боль ещё не прошла, а рана все еще не зажила. Соболезную семьям, которые вновь вспомнили о прошлой трагедии.
Эта общая трагедия людей, проживающих по обе стороны разделительных линий, которые потеряли своих родственников и членов семьи. Пришло время, чтобы следующее поколение преодолело боль, надо найти общий язык и принципы совместного сосуществования», - заявил Лаша Дарсалия.
Перезахоронение останков 18 военных и четверых мирных жителей, считавшихся без вести пропавшими в Абхазии во время вооруженного конфликта 1992-1993 годов, стало возможным при помощи Международного комитета Красного Креста.