ლაშა დარსალია: „ვუსამძიმრებ ოჯახებს, რომელთათვისაც იარა კიდევ ერთხელ განახლდა“
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია დიღმის  ძმათა სასაფლაოზე აფხაზეთიდან გადმოსვენებული გმირების ნეშტების დაკრძალვის ცერემონიას დაესწრო.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ დაღუპულების ოჯახებს სამძიმარი გამოუცხადა და განაცხადა, რომ უდიდეს სევდას და ტკივილთან ერთად, დღევანდელი დღე, ერთგვარი შვებაც არის.
„ეს ტრაგედია თავს კიდევ ერთხელ გვახსენებს. ამდენი წლის შემდეგ ტკივილი ჯერ კიდევ  მოუშუშებელია და ჭრილობა ისევ ღიაა. ვუსამძიმრებ ოჯახებს, რომელთათვისაც იარა კიდევ ერთხელ განახლდა.
„ეს საერთო ტრაგედიაა გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები ადამიანებისათვის, რომელთაც ახლობლები და ოჯახის წევრები დაკარგეს. დროა, შემდეგმა თაობებმა ტკივილი გადალახონ, მოძებნონ საერთო ენა და საერთო თანაცხოვრების პრინციპები“,- განაცხადა ლაშა დარსალიამ.
1992-1993 წლებში აფხაზეთის შეიარაღებული კონფლიქტისას გაუჩინარებული 18 მებრძოლისა 4 მშვიდობიანი მოქალქის გადმოსვენება წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დახმარებით მოხერხდა.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Lasha Darsalia attended the funeral ceremony of burial of heroes transferred from Abkhazia to Dighomi brothers' cemetery.
The First Deputy State Minister expressed his condolences to the families of the victims and said this day, together with great sadness and pain, is also a sort of relief.
"This tragedy once again reminds itself. After so many years we still fill pain and the scars are still open. My condolences to the families who had once again to remember about their scars.
"It's a common tragedy for people living on both sides of the dividing lines. People, who lost their relatives and family members. It's time for the next generation to overcome the pain, find the common language and the principles of common coexistence", - said Lasha Darsalia.
The bodies of 22 persons were transferred with the help of the International Committee of the Red Cross.