ქეთევან ციხელშვილმა ბრიუსელში ევროპარლამენტარებს საქართველოს მთავრობის ახალი სამშვიდობო ინიციატივა გააცნო
26 აპრილი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპარლამენტში ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა.
სახელმწიფო მინისტრმა კომიტეტს, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობა და შერიგებისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს ხელისუფლების სამშვიდობო პოლიტიკა  გააცნო. მან თავის გამოსვლაში ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ სიტუაციაზე ისაუბრა. იმ მძიმე ყოველდღიურობაზე, რაც მოუგვარებელი კონფლიქტის შედეგად, გადაუჭრელ პრობლემად რჩება. აღნიშნა, რომ 2008 წლიდან, რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ, მოსახლეობა, ხელოვნური გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს, სერიოზული გამოწვევების წინაშე დგას.
მისი თქმით, რუსეთი ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, ცხოვრების ყველა სფეროში, სრულ და ექსკლუზიურ კონტროლს ახორციელებს. ხელოვნური ბარიერები და ღობეები საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ რეგულარულად მონტაჟდება, რაც რეგიონების იზოლაციას აძლიერებს. დასძინა, რომ მოსახლეობას შეზღუდული აქვს თავიანთ საკარმიდამო ნაკვეთებზე, სალოცავებსა თუ ოჯახის წევრთა საფლავებზე მისვლის შესაძლებლობა. აგრეთვე, შეეხო  ოკუპირებულ ახალგორსა და გალში ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის შევიწროების, მათთვის მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვის ფაქტებს.
სახელმწიფო მინისტრმა  დეტალურად ისაუბრა არჩილ ტატუნაშვილის, გიგა ოთხოზორიას და დავით ბაშარული სიცოცხლის ხელყოფის შესახებ. მისი თქმით,  აღნიშნული პირებისადმი განხორციელებული ქმედებები არის პროვოკაცია მიმართული საქართველოს დეკლარირებული კურსის-  მშვიდობის და შერიგების წინააღმდეგ.
ქეთევან ციხელაშვილმა თავის გამოსვლაში განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმო საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკას და აღნიშნა, რომ იგი ორიენტირებულია კონფლიქტის გადასაჭრელად მშვიდობიანი, პრაგმატული და კონსტრუქციული გზების მონახვაზე.
“სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა  სხვა სამთავრობო უწყებებთან ერთად, შეიმუშავა სამშვიდობო ინიციატივების ახალი პაკეტი სახელწოდებით "ნაბიჯი უკეთესი მომავლისაკენ", რომელიც მიზნად ისახავს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის / სამხრეთ ოსეთის მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებას, მოსახლეობის ჰუმანიტარულ საჭიროებებსა და პრაგმატულ ინტერესებზე დაფუძნებული საგანმანათლებლო შესაძლებლობების შექმნას და ეხმიანება მათ სწრაფვას განვითარებისა და უკეთესი მომავლისაკენ.
სამშვიდობო ინიციატივის პაკეტი არის საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის დღის წესრიგის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი მიმართულება, რომელიც, სხვა სამშვიდობო ინიციატივებთან და დაგეგმილ ნაბიჯებთან ერთად, ემსახურება მოსახლეობის კეთილდღეობის უზრუნველყოფას გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს, ნდობის და მშვიდობის მშენებლობას”,-აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის სხდომა თანათავმჯდომარეების, ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის თამარ ხულორდავასა და ევროპარლამენტის წევრის, საჯად კარიმის ხელმძღვანელობით მეექვსედ გამართა. ევროკავშირ-საქართველოს ურთიერთობების განსახილველად ევროპარლამენტარებმა საქართველოს აღმასრულებელი ხელისუფლებისა და ევროკავშირის წარმომადგენელებს მოუსმინეს.
სხდომაზე პარტნიორებმა ასევე განიხილეს ასოცირების ხელშეკრულებისა და თავისუფალი სავაჭრო შეთანხმების განხორციელება, საქართველოში მიმდინარე დემოკრატიულ რეფორმები და საკონსტიტუციო ცვლილებები. იმსჯელეს მართლმსაჯულების სფეროში არსებულ მდგომარეობაზე, პარლამენტის მუშაობაში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვაზე და ასევე, ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების გეგმებზე.
ასევე, ცნობილი გახდა, რომ იგეგმება საქართველოს მხარდამჭერი რეზოლუციის მიღება ოკუპირებულ ტერიტორიებთან დაკავშირებით, რომელსაც ევროპარლამენტი აგვისტოს ომთან დაკავშირებით 10 ივნისს მიიღებს.

Ketevan Tsikhelashvili introduced new peace initiative of the Georgia’s Government of the European Parliament in Brussels
26 April 2018
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili delivered a speech at the Parliamentary Committee of the Association of European Parliament.
The State Minister introduced the Committee with the situation in the occupied territories of Georgia, the peacekeeping policy of the Government, issues of reconciliation and civil integration. She talked about the situation in the occupied territories, daily unsolved problems. She noted that since 2008, after the Russian-Georgian war, the population is facing serious challenges on both sides of the artificial dividing line.
According to her, Russia exercises full and exclusive control over the occupied territories, in all areas of life. Artificial barriers and fences are regularly installed along the occupation line that isolates the regions. Population has limited access to their homestead parcels, shrines or family members. She also talked about the facts of restricting of the ethnic Georgian population in the occupied Akhalgori and Gali regions (for example, education in their native language).
The State Minister in details spoke about Archil Tatunashvili, Giga Otkhozoria and Davit Basharuli's tragedies. According to her, such actions are provocations directed against Georgia's declared course - peace and reconciliation.
Ketevan Tsikhelashvili paid special attention to the Georgian peacekeeping policy and noted that it’s focused on finding peaceful, pragmatic and constructive ways to resolve the conflict.
"In framework of peace policy, the Office of the State Minister together with other government agencies, has developed the package of new peace initiatives – “A Step to a Better Future". Its aim is to make better socio-economic conditions to the population of Abkhazia and the Tskhinvali region / South Ossetia, to improve their humanitarian situation, give them educational opportunities etc.
The peace initiative package is one of the most important directions of the Government of Georgia reconciliation and involvement policy. Together with other peace initiatives and planned steps, this new package serves to ensure the welfare of the population on both sides of the dividing lines, build confidence and peace", - said Ketevan Tsikhelashvili.
The sitting of the Association Parliamentary Committee was chaired by the Co-Chairs, the Head of the European Integration Committee Tamar Khulordava and the member of the European Parliament Sajad Karim. In order to discuss EU-Georgia relations parliamentarians listened to the Executive Authority of Georgia and EU representatives.