შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ნატო-საქართველოს სახალხო დიპლომატიის ფორუმის თემატურ სესიაზე სიტყვით გამოვიდა.
სესიაზე  სახელწოდებით „სახალხო დიპლომატიის როლი საზოგადოების მდგრადობის განმტკიცებაში“ განხილული იყო სტრატეგიული კომუნიკაციისა  და  სახალხო  დიპლომატის როლი საზოგადოების  ინფორმირების  გაზრდაში. ასევე უსაფრთხოების  ახალი გამოწვევები ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში. სესიის მონაწილეებმა  დეზინფორმაციის წინააღმდეგ   განათლებისა და მედიაწიგნიერების საშუალებით ბრძოლის მეთოდებზეც იმსჯელეს.
ქეთევან ციხელაშვილმა თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა პროპაგანდასა და დეზინფორმაციაზე, როგორც გავლენის ერთ-ერთ ინსტრუმენტზე, რომელსაც რუსეთი არამხოლოდ საქართველოში, არამედ მსოფლიოს სხვა  ბევრ ქვეყანაში იყენებს.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით,   „პროპაგანდას და ინფორმაციულ გავლენას გარკვეული  გეოგრაფიაც გააჩნია ჩვენს ქვეყანაში, იმ სამწუხარო ვითარებიდან გამომდინარე, რომ საქართველოს ტერიტორიის ოცი პროცენტი რუსეთის მიერ არის  ოკუპირებული და იქ არ არსებობს საერთაშორისო მექანიზმების წვდომა, საინფორმაციო სივრცე კი   დახურული და კონტროლირებადია.
"საინფორმაციო პროპაგანდა ჯერჯერობით გამოწვევად რჩება ასევე ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებშიც,  რაც სახელმწიფო ენის არასაკმარის დონეზე ფლობასა და უცხოური არხებიდან ინფორმაციის მიღებას უკავშირდება“.
ქეთევან ციხელაშვილმა ისაუბრა სახელმწიფო სტრატეგიის შესახებ,  რომელიც  პროპაგანდის და მიზანმიმართული დეზინფორმაციის გავრცელების წინაააღმდეგ არის მიმართული.  ასევე, სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკაზე, რაც  უმცირესობებით დასახლებული რეგიონებში,   მშობლიურ ენასთან ერთად,  სახელმწიფო ენის საფუძვლიანად შესწავლას  გულისხმობს.
„ნატოს კვირეული ქვემო ქართლში იმის ხაზგასასმელად დაიწყო, რომ ჩვენთვის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია ქვეყანაში მცხოვრებმა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებმა   მიიღონ სრული ინფორმაცია ევროატლანტიკურ სივრცეში ინტეგრაციის  მნიშვნელობის შესახებ და ამის ასახსნელად ჩვენს კამპანიას კიდევ უფრო გავააქტიურებთ.
„რაც შეეხება აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონს, პროპაგანდასა და დეზინფორმაციასთან ბრძოლის თვალსაზრისით, ჩვენთვის აუცილებელია პროაქტიული და დინამიური სამშვიდობო პოლიტიკის გატარება. დღეს არის პარლამენტში პირველი საკომიტეტო მოსმენა ახალი სამშვიდობო ინიციატივისა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ,“ რომელიც  ახლახანს გავასაჯაროვეთ. იმედი მაქვს პარლამენტი მას მხარს დაუჭერს და ჩვენ დავიწყებთ ამ ინიციატივების განხორციელებას, რაც არის ერთ-ერთი გზა ხალხთა შორის კონტაქტის გააქტიურებისაკენ. თანამიმდევრულობით, მშვიდობიანი, ხალხზე გათვლილი და მათ ინტერესებზე მორგებული  პოლიტიკით აუცილებლად მივაღწევთ შედეგს,“ - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili delivered a speech at the thematic session of the NATO-Georgia Public Diplomacy Forum.
Under the sessions entitled "The Role of Public Diplomacy in Strengthening Sustainability of Society" was discussed in the role of strategic communication and public diplomacy in increasing of public awareness. As well as new security challenges in the regions populated by ethnic minorities. Session participants discussed the methods of fighting against disinformation through education and media.
According to the state minister, "propaganda and information influence has some geography in our country, due to the sad situation that 20% of the territory of Georgia is occupied by Russia and there is no access of international mechanisms and the information space is closed and controlled.
"Information propaganda is still a challenge to the regions populated by ethnic minorities. It’s linked to the lack of state language and access to information from foreign channels".
Ketevan Tsikhelashvili talked about the State strategy aimed against the spreading propaganda and targeted disinformation. In addition, the policy of civil integration, which includes the study of the State language, along with the native language, in minority populated areas.
"The NATO Week has started in Kvemo kartli in order to emphasize that the ethnic minorities living in the country are one of the main priorities. They should get full information about the importance of integration into Euro-Atlantic space and we will further intensify our campaign.
"As for the Abkhazia and Tskhinvali region, in terms of fighting against propaganda and disinformation, it is necessary for us to implement proactive and dynamic peacekeeping policies. Today is the first committee hearing in the Parliament of the new peace initiative "A Step for a Better Future," which has just recently been publicized. I hope the Parliament will support it and we will start implementing these initiatives, which is one of the ways to activate contacts between people. With the cohesive, peaceful, people-friendly and people-centered policy we will surely receive the results", - said Ketevan Tsikhelashvili.