შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ნატო-საქართველოს სახალხო დიპლომატიის ფორუმის თემატურ სესიაზე სიტყვით გამოვიდა.
სესიაზე  სახელწოდებით „სახალხო დიპლომატიის როლი საზოგადოების მდგრადობის განმტკიცებაში“ განხილული იყო სტრატეგიული კომუნიკაციისა  და  სახალხო  დიპლომატის როლი საზოგადოების  ინფორმირების  გაზრდაში. ასევე უსაფრთხოების  ახალი გამოწვევები ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში. სესიის მონაწილეებმა  დეზინფორმაციის წინააღმდეგ   განათლებისა და მედიაწიგნიერების საშუალებით ბრძოლის მეთოდებზეც იმსჯელეს.
ქეთევან ციხელაშვილმა თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა პროპაგანდასა და დეზინფორმაციაზე, როგორც გავლენის ერთ-ერთ ინსტრუმენტზე, რომელსაც რუსეთი არამხოლოდ საქართველოში, არამედ მსოფლიოს სხვა  ბევრ ქვეყანაში იყენებს.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით,   „პროპაგანდას და ინფორმაციულ გავლენას გარკვეული  გეოგრაფიაც გააჩნია ჩვენს ქვეყანაში, იმ სამწუხარო ვითარებიდან გამომდინარე, რომ საქართველოს ტერიტორიის ოცი პროცენტი რუსეთის მიერ არის  ოკუპირებული და იქ არ არსებობს საერთაშორისო მექანიზმების წვდომა, საინფორმაციო სივრცე კი   დახურული და კონტროლირებადია.
"საინფორმაციო პროპაგანდა ჯერჯერობით გამოწვევად რჩება ასევე ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებშიც,  რაც სახელმწიფო ენის არასაკმარის დონეზე ფლობასა და უცხოური არხებიდან ინფორმაციის მიღებას უკავშირდება“.
ქეთევან ციხელაშვილმა ისაუბრა სახელმწიფო სტრატეგიის შესახებ,  რომელიც  პროპაგანდის და მიზანმიმართული დეზინფორმაციის გავრცელების წინაააღმდეგ არის მიმართული.  ასევე, სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკაზე, რაც  უმცირესობებით დასახლებული რეგიონებში,   მშობლიურ ენასთან ერთად,  სახელმწიფო ენის საფუძვლიანად შესწავლას  გულისხმობს.
„ნატოს კვირეული ქვემო ქართლში იმის ხაზგასასმელად დაიწყო, რომ ჩვენთვის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია ქვეყანაში მცხოვრებმა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებმა   მიიღონ სრული ინფორმაცია ევროატლანტიკურ სივრცეში ინტეგრაციის  მნიშვნელობის შესახებ და ამის ასახსნელად ჩვენს კამპანიას კიდევ უფრო გავააქტიურებთ.
„რაც შეეხება აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონს, პროპაგანდასა და დეზინფორმაციასთან ბრძოლის თვალსაზრისით, ჩვენთვის აუცილებელია პროაქტიული და დინამიური სამშვიდობო პოლიტიკის გატარება. დღეს არის პარლამენტში პირველი საკომიტეტო მოსმენა ახალი სამშვიდობო ინიციატივისა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ,“ რომელიც  ახლახანს გავასაჯაროვეთ. იმედი მაქვს პარლამენტი მას მხარს დაუჭერს და ჩვენ დავიწყებთ ამ ინიციატივების განხორციელებას, რაც არის ერთ-ერთი გზა ხალხთა შორის კონტაქტის გააქტიურებისაკენ. თანამიმდევრულობით, მშვიდობიანი, ხალხზე გათვლილი და მათ ინტერესებზე მორგებული  პოლიტიკით აუცილებლად მივაღწევთ შედეგს,“ - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила на заседании Форума народной дипломатии НАТО-Грузия.
На сессии - «Роль народной дипломатии в укреплении устойчивости общества», обсуждалась роль стратегической коммуникации и роль народной дипломатии в повышении осведомленности общественности, а также новые вызовы безопасности в регионах, где компактно проживают представители этнических меньшинств. Участники сессии обсудили методы борьбы с дезинформацией через образование и средства массовой информации.
В своем выступлении Кетеван Цихелашвили подчеркнула пропаганду и дезинформацию как один из инструментов влияния, которые Россия использует не только в Грузии, но и во многих других странах мира.
По словам Государственного министра, «у пропаганды и информационного влияния существует определенная география в нашей стране, исходя из печальной ситуации, когда двадцать процентов территории Грузии оккупирована Россией, и где нет доступа к международным механизмам, а информационное пространство закрыто и контролируется.
«Информационная пропаганда по-прежнему остается вызовом в регионах, где компактно проживают представители этнических меньшинств, что связано с недостаточным уровнем знания государственного языка и получения информации от зарубежных телеканалов».
Кетеван Цихелашвили также рассмотрела государственную стратегию, которая направлена против распространения пропаганды и преднамеренной дезинформации. На заседании обсудили политику гражданской интеграции, включая вопросы изучения государственного языка, наряду с родным языком, в регионах, где компактно проживают представители этнических меньшинств.
«Неделя НАТО началась с региона Квемо Картли для того, чтобы подчеркнуть, что для нас является одним из основных приоритетов, чтобы проживающие в стране представители этнических меньшинств получили полную информацию о важности интеграции в евроатлантическое пространство и мы намереваемся еще больше активизировать нашу информационную кампанию.
«Что касается Абхазии и Цхинвальского региона, то с точки зрения борьбы с пропагандой и дезинформацией нам необходимо провести активную и динамичную мирную политику. Сегодня состоится первое слушание новой мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему» в комитете Парламента Грузии, которая была недавно обнародована. Я надеюсь, что Парламент Грузии поддержит инициативы, и мы начнем их реализацию, что является одним из способов активизации контактов между людьми. Посредством последовательной, мирной, ориентированной на интересы людей политики мы обязательно достигнем позитивных результатов», - заявила Кетеван Цихелашвили