ეროვნულ ბიბლიოთეკაში მაია მარგოშვილის წიგნის პრეზენტაცია გაიმართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის  ორგანიზებით ქისტი მწერლისა და პოეტის, მაია მარგოშვილის წიგნის პრეზენტაცია გაიმართა.
კრებულში, სახელწოდებით „თეთრი ღამეების კავკასიური სონატა“, შესულია ავტორის ლექსები და ნოველები და ილუსტრირებულია ცნობილი ჩეჩენი მხატვრის რუსლან ხასხანოვის ტილოებით.
ავტორის თქმით,  წიგნზე მუშაობისას მისი მთავარი მიზანი ქართველი და ქისტი ხალხის ძმობისა და მეგობრობის ხაზგასმა იყო.
„ჩემი ნოველები რეალური ისტორიებია. ღმერთისგან ბოძებულ ფენომენში - სიცოცხლეში, ადამიანური ურთიერთობები მთავარია და სწორედ ამ ურთიერთობათა სითბომ და მუხტმა განაპირობა  წერის დაწყება.
„არ ვიცი როგორ მიიღებს საზოგადოება  ჩემს ნაწერებს, მაგრამ ძალიან მინდა, რომ ეს ყველაფერი თერაპიასავით მოერგოთ ადამიანებს, რომელთაც რაღაც სტკივათ. ჩემი მთავარი მესიჯი ქართველებისა და ქისტების თანადგომაა ჭირშიც და ლხინშიც,“ - განაცხადა მაია მარგოშვილმა.
პრეზენტაციას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია დაესწრო, რომელმაც ღონისძიებას მნიშვნელოვანი უწოდა და აღნიშნა, რომ კრებულით მკითხველი ძალიან ისიამოვნებს.
„ღონისძიების ორგანიზებაში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი აქტიურად იყო ჩართული. ძალიან მნიშვნელოვანია ეთნიკური უმცირესობების და მათ შორის ქისტების ტრადიციების, კულტურის განვითარება და დღევანდელი ღონისძიებაც სწორედ ამას ემსახურება. კიდევ ერთხელ გავეცანით ქისტი ხალხის  უნიკალურ შემოქმედებას,“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ.
პრეზენტაციას დაესწრნენ ქისტი უხუცესები, ქართველი და ქისტი საზოგადო მოღვაწეები, პოეტები, მწერლები, სტუმრები სანქტ-პეტერბურგიდან. საღამო მექა ხანგოშვილს მიჰყავდა.  ქისტმა  სტუდენტებმა წარმოადგინეს ერთ-ერთ ნოველა, წაიკითხეს  ავტორის ლექსები. შესრულდა მუსიკალური ნომრები.

Состоялась презентация книги писателя и поэта - этнической кистинки Майи Маргошвили, которая была организована Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Национальной библиотекой парламента Грузии.
В сборнике под названием «Кавказская соната белых ночей» включены авторские стихи и новеллы, которые оформлены картинами известного чеченского художника Руслана Хасханова.
По словам автора, главной целью работы над книгой было подчеркнуть братство и дружбу грузинского и кистинского народов.
«Мои новеллы - настоящие истории. В феномене одарённым Богом - в жизни человеческие отношения являются главными, благодаря теплу этих отношений я начала писать.
«Я не знаю, как общество воспримит мои сочинения, но мне очень хочется, чтобы люди, которые испытывают некоторую боль, восприняли книгу как терапию. Мое главное послание - поддержка этнических грузин и кистинцев в радости и печали», - отметила Майя Маргошвили.
Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского  равноправия Лаша Дарсалия принял участие в презентации книги и отметил, что читатели будут очень довольны сбрником.
«Аппарат государственного министра Грузии принимал активное участие в организации мероприятия. Очень важно развитие традиций и культуры представителей этнических меньшинств в том числе кистинцев, сегодняшнее мероприятие служит этому. Мы еще раз ознакомились с уникальным творчеством этнических кистинцев», - заявил Первый заместитель Государственного министра.
На презентации также присутствовали старейшины, общественные деятели этнические грузины и кистинцы, поэты, писатели, гости из Санкт-Петербурга. Вечер поэзии вела Мека Хангошвили. Студенты-кистинцы представили одну из новелл и прочитали стихи автора, также были исполнены музыкальные номера.