საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ საპარლამენტო განხილვები დაიწყო. ინიციატივის ფარგლებში გათვალისწინებულ საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტზე, რომელიც 4 აპრილს საქართველოს მთავრობამ დაამტკიცა, დღეს პარლამენტის სამ კომიტეტში იმსჯელეს.
თავდაპირველად ინიციატივაში შემავალი საკანონმდებლო პროექტები განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტში განიხილეს, სადაც იგი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლაშა დარსალიამ წარადგინა.
მოგვიანებით საკითხზე უკვე იურიდიულ საკითხთა კომიტეტში იმსჯელეს, სადაც დეპუტატებს ინიციატივის დეტალები სახელმწიფო მინისტრმა, ქეთევან ციხელაშვილმა გააცნო.
მისი თქმით, პარლამენტის მხარდაჭერა ძალიან მნიშვნელოვანია, რათა ინიციატივის განხორციელება დაიწყოს. როგორც სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, ამ ინიციატივით საქართველოს ხელისუფლება დგამს ახალ, ქმედით ნაბიჯს შერიგებისა და ჩართულობის სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში.
„წარმოდგენილი ინიციატივა და პაკეტი არის ცალსახად კონსტრუქციული. ის არ არის მიმართული ვინმეს წინააღმდეგ. იგი მოიცავს საქართველოს მთავრობის, საზოგადოებისა და მთლიანად ქართული მხარის მიერ გადასადგმელ ნაბიჯებს და ქმნის სივრცეს ყველა დაინტერესებული აქტორის თანამონაწილეობისათვის, დიალოგისა და თანამშრომლობისათვის.
„ჩვენი გაცხადებული და ქმედითი პოლიტიკა გახლავთ ის, რომ ადამიანებს, რომელთათვისაც გადაუჭრელი კონფლიქტი წლების განმავლობაში ყოველდღიური გამოწვევაა, შევუმსუბუქოთ ძალიან მძიმე ვითარება როგორც ჰუმანიტარული, ისე სოციალურ-ეკონომიკური თვალსაზრისით და ამით შევქმნათ საფუძველი გახლეჩილ საზოგადოებებს შორის თანამშრომლობის, დიალოგის, მიმოსვლის, კონტაქტების წახალისებისა და ნდობის მშენებლობისათვის.
„ამ ყველაფრის გაჟღერებამდე არაერთი კონსულტაცია გვქონდა მათ შორის გამყოფი ხაზების მეორე მხარეს მცხოვრებ ადამიანებთან და ზუსტად ვიცი, რომ ინიციატივა და მასში წარმოდგენილი წინადადებები ეხმიანება მათ რაციონალურ ინტერესებსა და საჭიროებებს. რა თქმა უნდა, არსებული პოლიტიკური კონიუნქტურის გათვალისწინებით არ იქნება მარტივი, მაგრამ მზად ვართ გადავდგათ კოორდინირებული ნაბიჯები. ჩვენ გვაქვს უპრეცენდენტოდ მაღალი მხარდაჭერა პარტნიორების მხრიდან და დარწმუნებული ვარ თანმიმდევრულობით, პრინციპულობითა და კონსტრუქციული მიდგომით, რომელიც ამ ინიციატივაში კიდევ ერთხელ გამოვლინდა, დროთა განმავლობაში შედეგს აუცილებლად მივაღწევთ,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სამშვიდობო ინიციატივების საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი სამ ძირითად მიმართულებას გულისხმობს: გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის წახალისებას, ხარისხიანი განათლების მიღებაზე წვდომას და აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოქალაქეებისათვის სხვადასხვა სიკეთეებსა და სარგებელზე ხელმისაწვდომობის გამარტივება.

Начались парламентские обсуждения мирной инициативы Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему». Пакет законодательных изменений, предусмотренных инициативой, который был утверждён Правительством Грузии 4 апреля, обсуждался сегодня в трех парламентских комитетах.
Первоначально законодательные проекты рассмотрели в Комитете по образованию, науке и культуре, где их представил Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия.
Позже проект обсуждался в Комитете по правовым вопросам, где Государственный министр Кетеван Цихелашвили ознакомила депутатов с деталями инициативы.
По словам Кетеван Цихелашвили, поддержка Парламента очень важна для реализации инициативы. Как отметила Государственный министр, реализацией этой инициативы Правительство Грузии предпринимает новый, эффективный шаг в рамках мирной политики примирения и вовлечения.
«Представленная инициатива и пакет носят конструктивный характер. Инициатива не направлена против кого-либо. Инициатива охватывает шаги, которые должны предпринять Правительство Грузии, общество и грузинская сторона в целом и создает пространство для диалога и сотрудничества всех заинтересованных сторон.
«Наша декларируемая и действенная политика заключается в том, чтобы для населения для которого неразрешённый конфликт в течение многих лет представляет ежедневный вызов; облегчить очень сложную ситуацию как в гуманитарном, так и в социально-экономическом плане и, таким образом, создать основу для поощрения сотрудничества, диалога и контактов между разделенными обществами.
«До представления новой инициативы мы провели консультации в том числе с людьми, проживающими по другую сторону разделительной линии, и я точно знаю, что инициатива и представленные в ней предложения отражают рациональные интересы и потребности населения. Разумеется, учитывая существующую политическую конъюнктуру будет непросто, но мы готовы предпринять скоординированные шаги. У нас есть беспрецедентно высокая поддержка со стороны партнеров и я уверена последовательностью, принципиальностью и конструктивным подходом со временем мы обязательно достигнем результата», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Законодательные поправки в рамках мирных инициатив предусмотрены по трём основным направлениям: поощрение торговли через разделительные линии, доступ к качественному образованию и упрощение доступа к различным льготам и благам для граждан, проживающих в Абхазии и Цхинвальском регионе.