პარლამენტში ახალი სამშვიდობო ინიციატივის განხილვა გრძელდება
საქართველოს პარლამენტში  მთვარობის მიერ წარდგენილი ახალ სამშვიდობო ინიციატივებთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ცვლილებების განხილვა გრძელდებასახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა კანონმდებლებს საქართველოს მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივასთან დაკავშირებული ცვლილებათა პროექტი საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის, ხოლო მინისტრის მოადგილემ, ლაშა დარსალიამ საფინანსო- საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომაზე წარუდგინა.
კომიტეტის წევრებმა მოისმინეს სამშვიდობო ინიციატივის ძირითადი მიმართულებები და დეტალურად განიხილეს კანონებში შესაბამისი ცვლილებების შინაარსი.
„საქართველოს მთავრობის ახალი სამშვიდობო ინიციატივა ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ არის განაცხადი იმის თაობაზე, რომ ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკა, ჩვენი კურსი და მოქმედების გეგმა არის ურყევი და თანმიმდევრული. ეს ინიციატივა არის გათვლილი კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებსა და ინტერესებზე, მათი მძიმე მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე.  ამავდროულად, ხსნის შესაძლებლობებს და სივრცეს იმისათვის, რომ ბარიკადებით გაყოფილი საზოგადოებების სხვადასხვა წარმომადგენლებს შორის წარიმართოს დიალოგი, წახალისდეს მიმოსვლა, ხალხთაშორისი კონტაქტები, თანამშრომლობა საერთო ინტერესების გარშემო, რაც   საბოლოო ჯამში შერიგებისა და ნდობის მშენებლობისკენ არის მიმართული. ეს კი,  თავის მხრივ, კონფლიქტის სრულმასშტაბიანი მოგვარების ძალიან მნიშვნელოვანი წინაპირობაა,“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე.
სახელმწიფო მინისტრმა თავის გამოსვლაში ხაზი გაუსვა პარლამენტის მხარდაჭერის უმნიშვნელოვანეს როლს სამშვიდობო ინიციატივების განხორციელებაში.
ორივე ზემოთ აღნიშნული კომიტეტის წევრებმა ერთხმად დაუჭირეს მხარი მთავრობის ინიციატივას და მისი განხორციელების მიზნით კანონებში გათვალისწინებულ ცვლილებებს.

The discussion of new initiative in the Parliament is continuing
The legislative amendments concerning the new peace initiatives submitted by the Government in the Parliament of Georgia continue to be discussed. The State Minister Ketevan Tsikhelashvili presented the draft amendments on the Committee on Human Rights and Civil Integration and the First Deputy State Minister Lasha Darsalia on the session of the Finance and Budget Committee of the Parliament of Georgia.
The committee members listened to the basic directions of the peace initiative and discussed the contents of relevant changes in the law.
"The new peace initiative of the Government of Georgia is a step towards a better future, saying that our peace policy, our course and action plan is unwavering and consistent. This initiative is aimed at improving the needs of the conflict affected population and their difficult situation. At the same time, it opens new possibilities and spaces to the dialogue between different members of society, encourages people - to – people contacts, communication, cooperation on the common interests, which ultimately is directed towards reconciliation and confidence building. This is a very important prerequisite for the full resolution of the conflict", - said Ketevan Tsikhelashvili at the Human Rights and Civil Integration Committee sitting.
She emphasized the importance of parliamentary support in the implementation of peace initiatives.
Both abovementioned committees members unanimously supported this initiative and amendments to the law for its implementation.