პარლამენტში ახალი სამშვიდობო ინიციატივის განხილვა გრძელდება
საქართველოს პარლამენტში  მთვარობის მიერ წარდგენილი ახალ სამშვიდობო ინიციატივებთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ცვლილებების განხილვა გრძელდებასახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა კანონმდებლებს საქართველოს მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივასთან დაკავშირებული ცვლილებათა პროექტი საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის, ხოლო მინისტრის მოადგილემ, ლაშა დარსალიამ საფინანსო- საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომაზე წარუდგინა.
კომიტეტის წევრებმა მოისმინეს სამშვიდობო ინიციატივის ძირითადი მიმართულებები და დეტალურად განიხილეს კანონებში შესაბამისი ცვლილებების შინაარსი.
„საქართველოს მთავრობის ახალი სამშვიდობო ინიციატივა ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ არის განაცხადი იმის თაობაზე, რომ ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკა, ჩვენი კურსი და მოქმედების გეგმა არის ურყევი და თანმიმდევრული. ეს ინიციატივა არის გათვლილი კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებსა და ინტერესებზე, მათი მძიმე მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე.  ამავდროულად, ხსნის შესაძლებლობებს და სივრცეს იმისათვის, რომ ბარიკადებით გაყოფილი საზოგადოებების სხვადასხვა წარმომადგენლებს შორის წარიმართოს დიალოგი, წახალისდეს მიმოსვლა, ხალხთაშორისი კონტაქტები, თანამშრომლობა საერთო ინტერესების გარშემო, რაც   საბოლოო ჯამში შერიგებისა და ნდობის მშენებლობისკენ არის მიმართული. ეს კი,  თავის მხრივ, კონფლიქტის სრულმასშტაბიანი მოგვარების ძალიან მნიშვნელოვანი წინაპირობაა,“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე.
სახელმწიფო მინისტრმა თავის გამოსვლაში ხაზი გაუსვა პარლამენტის მხარდაჭერის უმნიშვნელოვანეს როლს სამშვიდობო ინიციატივების განხორციელებაში.
ორივე ზემოთ აღნიშნული კომიტეტის წევრებმა ერთხმად დაუჭირეს მხარი მთავრობის ინიციატივას და მისი განხორციელების მიზნით კანონებში გათვალისწინებულ ცვლილებებს.

В Парламенте Грузии продолжается обсуждение законодательных поправок в связи с новыми мирными инициативами, представленными Правительством Грузии. Государственный министр Кетеван Цихелашвили представила проект поправок на заседании Комитета по правам человека и гражданской интеграции Парламента Грузии, а первый заместитель Государственного министра Лаша Дарсалия представил проект на заседании Комитета по финансам и бюджету.
Члены комитета выслушали основные направления мирной инициативы и детально обсудили содержание изменений в законодательстве.
«Новая мирная инициатива Правительства Грузии -  «Шаг к лучшему будущему» - это заявление о том, что наша мирная политика, наш курс и план действий непоколебим и последователен. Эта инициатива направлена на улучшение потребностей и интересов населения пострадавшего от  конфликта, облегчние их сложной ситуации. В то же время новая инициатива открывает возможности и пространство для диалога между разными членами общества, разделёнными баррикадами, поощрение передвижения, общение между людьми, сотрудничество вокруг общих интересов, что в конечном итоге направлено на примирение и построение доверия. А это является важной предпосылкой для полного разрешения конфликта», - заявила Кетеван Цихелашвили на заседании Комитета по правам человека и гражданской интеграции.
В своем выступлении Государственный министр подчеркнула важность поддержки Парламента в реализации мирных инициатив.
Вышеупомянутые члены комитетов единодушно поддержали инициативы Правительства и поправки к закону для реализации мирных инициатив.