ახალ სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე დამსწრე კანონმდებლებმა ერთხმად დაუჭირეს მხარი.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ცვლილებათა პაკეტი პლენარულ სესიაზე წარადგინა, სადაც მან სრული მხარდაჭერა მოიპოვა.
პლენარულ სესიამდე ინიციატივა ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის; განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის; დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის; იურიდულ საკითხთა და საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტებში განიხილეს.
ქეთევან ციხელაშვილმა პლენარულ სესიაზე სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, რომ ინიციატივა, რომელიც მთავრობამ 4 აპრილს დაამტკიცა და გაასაჯაროვა, ღია და ქმედითი განაცხადია იმის თაობაზე, რომ საქართველოს სამშვიდობო კურსი და სამოქმედო გეგმა ურყევი და თანმიმდევრულია.
ინიციატივა, მისი თქმით, გათვლილია კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის ინტერესებსა და საჭიროებებზე და მიმართულია მათი სოციალურ-ეკონომიკური და ჰუმანიტარული მდგომარეობის გაუმჯობესებისაკენ. ასევე, ქმნის საფუძველს ხალხთა შორის კონტაქტების, მიმოსვლის, საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრომლობისა და დიალოგის წახალისებისათვის, რაც არის ნდობის მშენებლობისა და საზოგადოებების შერიგების წინაპირობა, საწინდარი კონფლიქტის სრულმასშტაბიანი და მშვიდობიანი მოგვარებისა.
„უკვე 25 წელია გადაუჭრელი კონფლიქტის პირობებში ვცხოვრობთ. 2008 წლის აგვისტოს ომიდან 10 წელი სრულდება. შესაძლოა, ეს ისტორიისათვის არც ისე ხანგრძლივი პერიოდია, მაგრამ იმ ათიათასობით ადამიანისათვის, ხელოვნური გამყოფი ხაზების როგორც ერთ, ისე მეორე მხარეს, რომლებიც მთელი ამ დროის განმავლობაში ვითარების სიმწვავეს ყოველდღიურად განიცდიან, ეს დრო ძალიან ბევრი გახლავთ.
„ფაქტია, რომ კონფლიქტი გაყინული არ არის და საქმე სტატიკურ მოცემულობასთან არ გვაქვს. ადგილზე არსებობს სამწუხარო დინამიკა და ეს დინამიკა, დროსთან ერთად, არ მუშაობს არ ქართველების, არც აფხაზებისა და არც ოსების სასიკეთოდ. ამ ვითარების სიმწვავე და სიმძიმე კიდევ ერთხელ გამოკვეთა 22 თებერვალს, როდესაც მოხდა ჩვენი თანამოქალაქის - არჩილ ტატუნაშვილის უკანონო დაკავება და მისი სიცოცხლის ხელყოფა. შემდგომ კი, 26 დღის განმავლობაში მისი ცხედრის გადმოცემის გაჭიანურება. იმ უმძიმეს დღეებში ჩვენ კიდევ ერთხელ დავინახეთ, რომ მსგავსი ქმედებები და ნებისმიერი სახის პროვოკაცია მიმართულია დაძაბულობის ესკალაციისა და ხალხთა შორის დაპირისპირებისა და შუღლის გაღვივებისაკენ, დაშორიშორებისა და სამშვიდობო კურსის შერყევისაკენ. საბოლოო ჯამში კი, ეს ყველას უსაფრთხოებისა და მშვიდობიანი მომავლის წინააღმდეგაა მიმართული.
„ამის სრული გაცნობიერებით და სწორედ ამიტომ დღეს საქართველოს მთავრობა გთავაზობთ გადავდგათ პროაქტიული და დინამიური ნაბიჯი, რაც იქნება ყველაზე პრინციპული, მტკიცე და ადეკვატური პასუხი არსებულ გამოწვევებზე - რომ ჩვენ ამას ვუპირისპირდებით მშვიდობით, განვითარებით, თანამიმდევრულობითა და ძალიან კონკრეტული საქმით. ამით გვინდა გზა გავუხსნათ კონსტრუქციულ თანამშრომლობას, დიალოგს დღეს გაყოფილი საზოგადოებების წარმომადგენლებს შორის და ამგვარად ვიზრუნოთ მოსახლეობის კეთილდღეობაზე კონფლიქტის სრულმასშტაბიან მოგვარებამდე,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სესიაზე მინისტრმა დეპუტატების შეფასებები მოისმინა,მათ კითხვებს უპასუხა და მადლობა გადაუხადა მხარდაჭერისთვის.

Новая мирная инициатива «Шаг к лучшему будущему» была единогласно поддержана законодателями на пленарном заседании Парламента Грузии.
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили на пленарном заседании представила пакет поправок, который был полностью поддержан.
До пленарного заседания инициативу рассмотрели в комитетах по правам человека и гражданской интеграции; образованию, науке и культуре; отраслевой экономике и экономической политикие; юридическим вопросам; финансам и бюджету.
Выступая на пленарном заседании, Кетеван Цихелашвили заявила, что инициатива, которую Правительство Грузии утвердило и обнародовало 4 апреля, является открытым и эффективным заявлением о том, что курс и план действий по поддержанию мира Грузии непоколебим и последователен.
По словам Государственного министра, инициатива отвечает интересам и потребностям населения, пострадавшего от конфликта, она направлена на улучшение их социально-экономической и гуманитарной ситуации. Мирная инициатива создает основу для поощрения контактов между людьми, свободного передвижения, сотрудничества и диалога на основе общих интересов, что является предпосылкой укрепления доверия и примирения обществ, а также залогом полномасштабного и мирного урегулирования конфликта.
«Уже 25 лет как мы живем в условиях неразрешенного конфликта. Прошло 10 лет после войны августа 2008 года. Возможно, для истории это не такой долгий период, но для десятков тысяч людей, проживающих по обе стороны искусственных разделительных линий, которые на протяжении всего времени испытывают тяжесть конфликта ежедневно, это очень долгое время.
«Дело в том, что конфликт не заморожен, и ситуация не статическая. На местах существует печальная динамика, и эта динамика наряду со временем не работает на благо ни этнических грузин, ни абхазов, ни осетин. Острота и тяжесть этой ситуации ещё раз проявилась 22 февраля, когда был незаконно задержан и имело место посягательство на жизнь гражданина Грузии - Арчила Татунашвили, передача тела которого было задержано на 26 дней. В те тяжелые дни мы ещё раз увидели, что подобные действия и провокации направлены на эскалацию напряженности, противостояние и разжигание ненависти между людьми, отдаление и изменение мирного курса. В конечном итоге эти действия направлены против общей безопасности и мирного будущего.
Учитывая данные обстоятельства, Правительство Грузии предлагает предпринять активный и динамичный шаг, который будет самым принципиальным, решительным и адекватным ответом на вызовы - мы противостоим миром, развитием, последовательностью и конкретной деятельностью. Этим мы хотим открыть путь конструктивному сотрудничеству, диалогу между представителями обществ, которые сегодня разделены и, таким образом, позаботиться о благосостоянии населения до полного разрешения конфликта», - заявила Кетеван Цихелашвили.
На заседании Государственный министр выслушала мнения депутатов, ответила на их вопросы и поблагодарила за поддержку.