შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი საპარლამენტო კომისიის წევრებს ახალი სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ წარუდგინა.
სახელმწიფო მინისტრმა დეპუტატებს ყველა ის მიმართულება გააცნო, რომელსაც ინიციატივა მოიაზრებს. დეტალურად განიხილეს მის ფარგლებში დაგეგმილი საკანონმდებლო ცვლილებები.
“დღეს კომისიის წევრებს კიდევ ერთხელ გავაცანი სამშვიდობო ინიციატივა და საკანონმდებლო ცვლილება, მათი არსი, შინაარსი და დატვირთვა. ვფიქრობ საინტერესო დისკუსია შედგა.
„ჩვენი სურვილი იყო, რომ ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებით კომისიაში ინიციატივა სწორედ ამ ფორმატში განხილულიყო, რადგან პარლამენტში ამ საკითხებზე სწორედ ეს კომისია მუშაობს. საპარლამენტო სესიაზე პირველი მოსმენით ინიციატივა მიღებულ იქნა. სამუშაო პროცესი გრძელდება და მალე მეორე და მესამე მოსმენაც გაიმართება“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სხდომაზე სახელმწიფო მინისტრმა დეპუტატების შეკითხვებს უპასუხა. გაიმართა დისკუსია. კომისიის წევრებმა ინიციატივას მხარი დაუჭირეს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили представила членам Временной парламентской комиссии по вопросам территориальной целостности новую мирную инициативу «Шаг к лучшему будущему».
Государственный министр ознакомила депутатов со всеми направлениями, которые включает инициатива. На встрече детально рассмотрели законодательные поправки в рамках мирной инициативы.
«Сегодня я ещё раз ознакомила членов комиссии с мирной инициативой и законодательной поправкой, её сущностью и содержанием. Думаю, состоялась интересная дискуссия.
Наше желание состояло в том, чтобы обсудить эту инициативу в рамках Временной парламентской комиссии по вопросам территориальной целостности именно в этом формате, поскольку эта комиссия работает над этими вопросами в Парламенте Грузии. На первом же слушании парламентской сессии была принята инициатива. Рабочий процесс продолжается и вскоре состоятся второе и третье слушания», - заявила Кетеван Цихелашвили.
На заседании Государственный министр ответила на вопросы депутатов, состоялась дискуссия. Члены комиссии поддержали инициативу.