ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩების“ დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა
„ევროპის დღეები 2018“-ის  ფარგლებში დავით აღმაშენებლის სახელობის ეროვნული თავდაცვის  აკადემიამ „ახალგაზრდა ევროპელ ელჩებსა“ და პანკისელ მოსწავლეებს უმასპინძლა.  მათ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველ მოადგილესთან, ლაშა დარსალიასთან და აკადემიის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელთან, დავით ჩხეტიანთან ერთად აკადემიის ინფრასტრუქტურა დაათვალიერეს და მოქმედი საგანმანათლებლო პროგრამების პრეზენტაციას გაეცნენ.
ახალგაზრდებმა მოისმინეს ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელის, ნინო ბოლქვაძის   ლექცია საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ.
პროექტის მონაწილეებსა და იუნკერებს სიტყვით მიმართეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლაშა დარსალიამ და საქართველოს გაეროს ასოციაციის ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის [PITA] ხელმძღვანელმა, ლაშა ჯუღელმა.
„ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში სტუმრად იყვნენ პროექტის „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ მონაწილეები  და ახალგაზრდები პანკისის ხეობიდან, რომელთაც საშუალება მიეცათ დასწრებოდნენ საინტერესო ლექციას და მოესმინათ მეტად საჭირო ინფორმაცია ევროპისა და ნატოს შესახებ. აღნიშნული ღონისძიება ევროპის დღეების ფარგლებში ჩატარდა, რაც აგრეთვე  მოსახლეობის ინფორმირებულობას ისახავს მიზნად“, - განაცხადა ლაშა დარსალიამ.
აკადემიის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა დავით ჩხეტიანმა ღონისძიებას უმნიშვნელოვანესი უწოდა და განაცხადა, რომ ამ გზით დამსწრე საზოგადოება იღებს სასარგებლო ინფორმაციას იმ სიკეთეებზე, რაც საქართველოს ნატოდან და ევროკავშირიდან აქვს.
„ჩვენ უკვე არაერთი წელია ვთანამშრომლობთ როგორც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან, ისე ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებთან და აქტიურად ვართ ჩართულები თუნდაც „1+4“ სტაჟირების პროგრამაში. ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში ეთნიკური უმცირესობების არაერთი წარმომადგენელი გადის სტაჟირებას,“ - აღნიშნა დავით ჩხეტიანმა.
ღონისძიებაზე ახალგაზრდა ევროპელი ელჩების პროექტის მონაწილეები შესაბამისი სერტიფიკატებით დაჯილდოვდნენ. ბოლოს კი გაიმართა სამხედრო სადილი იუნკერებთან ერთად.
პროექტი „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ 2017 წლის ოქტომბრიდან  შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, სსიპ ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრთან და საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის (PITA) პროგრამასთან მჭიდრო თანამშრომლობის ფარგლებში ხორციელდებოდა.
პროექტის მიზანი იყო ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში, კონკრეტულად სამცხე-ჯავახეთში, კახეთსა და ქვემო ქართლში, საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მნიშვნელობის შესახებ ცნობიერების ამაღლება და დასავლური ღირებულებების გაცნობა.
პროექტი მოიცავდა ორ ეტაპს: მონაწილეთა გადამზადება და ტრენინგები რეგიონებში. პირველ ეტაპზე შეირჩა  30 ახალგაზრდა შემდეგი ქალაქებიდან: თბილისი, თელავი, მარნეული, დმანისი, გარდაბანი, ახალციხე, ახალქალაქი, ნინოწმინდა. მათ გაიარეს კვალიფიკაციის ასამაღლებელი თანატოლ-განმანათლებელთა ინტენსიური ტრენინგ-კურსი. პროექტის მეორე ეტაპზე კი ჩატარდა ტრენინგები და საინფორმაციო შეხვედრები ქვემო ქართლის, კახეთისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის მოსახლეობასთან.
პროექტის ფარგლებში აღნიშნული რეგიონების 50 სოფელში ჩატარდა 70-მდე ტრენინგი. საქართველოსა და ევროკავშირის თანამშრომლობის შესახებ ინფორმაცია მიიღო 1700-მდე მონაწილემ.

Within the framework of "European Days 2018" David Agmashenebeli National Defense Academy hosted "Young European ambassadors" and pupils of Pankisi. Together with the First Deputy State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality, Lasha Darsalia and the Acting Rector of the Academy David Chkhetiani they acquainted with the Academy infrastructure and the current educational programs.
Young people listened to the lecture of the Head of Information Center on NATO and EU Nino Bolkvadze about the European and Euro-Atlantic integration.
Lasha Dzasalia, the First Deputy State Minister of Georgia on Reconciliation and Civic Equality, and Lasha Jugheli, the Head of the United Nations Association for Tolerance, Civic Consciousness and Integration Support Program (PITA) addressed the participants and cadets.
"The participants of the project "Young European Ambassadors" and young people from Pankisi Gorge were able to attend an interesting lecture and listen to the information about Europe and NATO. This event was held within the framework of European Days, which is aimed at informing of the population", - said Lasha Darsalia.
Acting rector of the academy Davit Chkhetiani called the event extremely important and said that the attending society received useful information about the benefits that Georgia has from NATO and the European Union.
"We have been cooperating with the Office of the State Minister of Georgia on Reconciliation and Civic Equality for several years, as well as with the representatives of ethnic minorities and we are actively involved in the "1 + 4 internship program”. Ethnic minorities are also going through internship at the National Defense Academy", - said Davit Chkhetiani.
During the event the participants of the “Young European Ambassadors” were awarded with the certificates. In the end a military dinner was held.
The project "Young European ambassadors" started on October, 2017, in close cooperation of the Office of the State Minister, NATO and the EU Information Center and the United Nations Association "Tolerance, civic consciousness and integration” (PITA).
The aim of the project was to raise awareness about the importance of Georgia's European and Euro-Atlantic integration in the regions populated with ethnic minorities. Particularly in Samtskhe-Javakheti, Kakheti and Kvemo Kartli.
The project included two stages: retraining of participants and trainings in regions. At the first stage 30 young people were selected from the following cities: Tbilisi, Telavi, Marneuli, Dmanisi, Gardabani, Akhaltsikhe, Akhalkalaki, Ninotsminda. At the second stage of the project, trainings and informational meetings were held with the population of Kvemo Kartli, Kakheti and Samtskhe-Javakheti regions.
Within the framework of the project, up to 70 trainings were conducted in 50 villages of these regions. About 1700 participants received information on cooperation between Georgia and the EU.