შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუცია #1325-ის სამოქმედო გეგმის შესწავლის მიზნით საქართველოში ჩამოსულ მოლდოვისა და უკრაინის დელეგაციებს შეხვდა და მათ საქართველოს გამოცდილება გაუზიარა.
სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა ქალის როლზე მშვიდობის მშენებლობის პროცესში და აღნიშნა, რომ პოლიტიკურ, სოციალურ და ეკონომიკურ ცხოვრებაში ქალთა გაძლიერება და აქტიური მონაწილეობა ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისათვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. მისი თქმით,  ქალებს აქვთ უზარმაზარი პოტენციალი, რომ წვლილი შეიტანონ მშვიდობის განმტკიცებაში, სტაბილურობისა და უსაფრთხოების ხელშეწყობაში, ასევე ეკონომიკურ განვითარებასა და კეთილდღეობაში.
„ქალები ერთ-ერთი ყველაზე დაუცველი მსხვერპლნი არიან ომისა და კონფლიქტების დროს, თუმცა ხშირად ისინი კონფლიქტის მოგვარების პროცესის წამომწყებადაც გვევლინებიან. საჭიროა პოლიტიკურ, სოციალურ-ეკონომიკურ ცხოვრებაში მათი მონაწილეობისა და ჩართულობის  მხარდაჭერა,  წახალისება და შემდგომი გაძლიერება. მინდა ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია დევნილ, კონფლიქტით დაზარალებულ ქალთა და  ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ჩართულობის ხელშეწყობა.
„2018 წლის 20 აპრილს საქართველოს მთავრობამ მიიღო ეროვნული სამოქმედო გეგმა 2018-2020 წლებისთვის, რომელიც მიზნად ისახავს კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ ქალთა უფლებების დაცვას, მათი ფიზიკური, სოციალური, ეკონომიკური და პოლიტიკური უსაფრთხოების უზრუნველყოფას, ქალთა მიმართ ძალადობის ყველა ფორმის აღმოფხვრას,მათ მონაწილეობას გადაწყვეტილების მიღებაში, პრევენციასა და მართვაში. ეს პროცესი ღიაა მთავრობის წარმომადგენლების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების აქტიური მონაწილეობისათვის”, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.
2000 წელს გაეროს უშიშროების საბჭომ მიიღო რეზოლუცია, რომელიც #1325–ის სახელითაა ცნობილი. ის ორგანიზაციის წევრ ქვეყნებს ავალდებულებს, მიიღონ ზომები ქალთა და მამაკაცთა თანასწორობის უზრუნველსაყოფად. რეზოლუცია ადასტურებს ქალთა მნიშვნელოვან როლს კონფლიქტების პრევენციისა და მათი მოგვარების, ასევე, მშვიდობის მშენებლობის საკითხებში.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с представителями делегаций из Молдовы и Украины, которые прибыли в Грузию для обмена опытом в связи с разработанным Планом Действия резолюции №1325 Совета Безопасности ООН.  Кетеван Цихелашвили поделилась с представителями делегаций опытом Грузии.
Государственный министр говорила о роли женщин в процессе построения мира и отметила, что расширение прав и возможностей женщин и активное участие в политической, социальной и экономической жизни имеет жизненно важное значение для демократического развития страны. По словам Кетеван Цихелашвили, женщины имеют огромный потенциал для содействия укреплению мира, стабильности и безопасности, а также экономического развития и благосостояния.
«Женщины являются одной из наиболее уязвимых жертв во время войны и конфликтов, и в тоже время они являются инициаторами процесса разрешения конфликтов. Необходимо поддерживать, поощрять и далее укреплять участие женщин в политической, социально-экономической жизни страны. Хочу подчеркнуть, что особенно важно поддержать участие женщин - вынужденных переселенцев, пострадавших от конфликтов и представителей этнических меньшинств.
20 апреля 2018 года Правительством Грузии был утверждён Национальный план действий на 2018-2020 годы, который направлен на защиту прав женщин пострадавших от конфликтов, обеспечение их физической, социальной, экономической и политической безопасности, искоренение всех форм насилия в отношении женщин, участие женщин в принятии решений. Этот процесс открыт для активного участия представителей Правительства, гражданского общества и международных организаций», - отметила Государственный министр.
В 2000 году Совет Безопасности ООН принял резолюцию №1325, которая обязывает государства-члены принять меры для обеспечения равенства между мужчинами и женщинами. Резолюция подтверждает значительную роль женщин в предотвращении и урегулировании конфликтов, а также в вопросах строительства мира.