შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრ ქეთევან ციხელაშვილსა და უკრაინის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიებისა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრს ვადიმ ჩერნიშს შორის ურთიერთგაგებისა და თანამშრომლობის შესახებ მემორანდუმს მოეწერა ხელი.
მემორანდუმის მიზანია მხარეებს შორის სტრატეგიული რეგიონალური თანამშრომლობის გაღრმავება და ორმხრივი მხარდაჭერის ფორმალიზება.
„მხარეები სურვილს გამოთქვამენ განამტკიცონ და შემდგომში განავითარონ თანამშრომლობა კონფლიქტების მოგვარებისა და მშვიდობის მშენებლობის სფეროში მიღებული გამოცდილებისა და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარების თვალსაზრისით. მსგავსი თანამშრომლობა მათ საერთო ინტერესებს მოემსახურება და ხელს შეუწყობს მშვიდობის მშენებლობისა და შერიგების სფეროში არსებული პრობლემების ეფექტურად მოგვარებას“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
სახელმწიფო მინისტრმა ვადიმ ჩერნიშსა და მის კოლეგებს მადლობა გადაუხადა ვიზიტისათვის, რომელიც მშვიდობის მშენებლობისა და ნდობის აღდგენის საკითხებზე საქართველოს მთავრობის გამოცდილების გაზიარებას ემსახურება.
ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, საქართველოს და უკრაინას საერთო პრობლემა აერთიანებს - მიმდინარე ოკუპაცია და მოუგვარებელი კონფლიქტის სიმძიმე, რაც გამოწვევად რჩება არამხოლოდ ამ ორი ქვეყნისთვის, არამედ მთელი რეგიონისა და ევროპისთვის. როგორც მან აღნიშნა, უბრალო დამთხვევა არ არის, რომ აღმოსავლეთ ევროპის ექვსი ქვეყნიდან ხუთს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტთან დაკავშირებულ პრობლემებთან უწევს ყოველდღიურ რეჟიმში გამკლავება.
„მოუგვარებელი კონფლიქტი განსაკუთრებით რთულად აისახება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოსახლეობაზე. სწორედ ამიტომ მდგრადი მშვიდობა და სტაბილურობა აუცილებლად გულისხმობს კონფლიქტის მშვიდობიან მოგვარებას, რაც ჩვენი მთავრობის უმნიშვნელოვანესი ამოცანაა. ამასთან, კონფლიქტის სრულმასშტაბიან მოგვარებამდეც უმთავრესი პრიორიტეტია კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ ადამიანებზე ზრუნვა, მათთვის ღირსეული პირობების შექმნა და უკეთესი მომავლის პერსპექტივის გაჩენა.
„ჩვენი ახალი სამშვიდობო ინიციატივა სახელწოდებით - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ - დასტურია იმისა, რომ არსებულ გამოწვევებთან დაპირისპირების გზა გადის სამშვიდობო პოლიტიკის ურყეობასა და თანამიმდევრულობაზე. ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის მავთულხლართებით, პროპაგანდით თუ კონფლიქტის მწარე გამოცდილების შემდგომ დაშორიშორების პერიოდით გამოწვეული გაუცხოების დაძლევისა და ნდობის მშენებლობის უზრუნველსაყოფად, აუცილებელია კონკრეტული, თამამი ნაბიჯების გადადგმა და სათანადო ძალისხმევის განხორციელება.
„სიმბოლურია, რომ საქართველოსა და უკრაინაში არსებულ კონფლიქტებს ბევრი საერთო ასპექტი და თავისებურება ახასიათებს, რაც თავისთავად განპირობებულია იმ ფაქტით, რომ ორივე შემთხვევაში პრობლემების შემქმნელი ერთი და იგივე აქტორია. არსებულ ვითარებაში განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება ჩვენს შორის თანამშრომლობის გაძლიერებასა და გაღრმავებას, მჭიდრო პარტნიორულ მოქმედებას როგორც ორმხრივ ფორმატში, ისე საერთაშორისო არენაზე”,- აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
აქვე მან დანიის ლტოლვილთა საბჭოს საქართველოსა და უკრაინის ოფისების წარმომადგენლებს და ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობას გაწეული ძალისხმევისათვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ აღნიშნული ვიზიტის ორგანიზება მათი ძალისხმევით გახდა შესაძლებელი. მემორანდუმის გაფორმებას აგრეთვე ესწრებოდა ამერიკის შეერთებული შტატების მოადგილე ელიზაბეთ რუდი.
უკრაინის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიებისა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრის ვადიმ ჩერნიშის საქართველოში ვიზიტი ორ დღეს გასტანს. ვიზიტის მიზანია მშვიდობის მშენებლობისა და ნდობის აღდგენის საკითხებზე საქართველოს მთავრობის, სამოქალაქო საზოგადოებისა და დონორი ორგანიზაციების გამოცდილების გაზიარება. დღესვე იგი სოფელ ხურვალეთში, გამყოფ ხაზთანაც იმყოფებოდა.

Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве был подписан между Государственным министром Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили и Министром по вопросам временно оккупированных территорий и внутренне перемещенных лиц Украины Вадимом Чернышом.
Целью меморандума является углубление стратегического регионального сотрудничества между сторонами и формализация двусторонней поддержки.
«Стороны готовы укреплять и развивать сотрудничество в области разрешения конфликтов и строительства мира, с точки зрения обмена опытом и внедрения лучшей практики. Такое сотрудничество будет служить их общим интересам и будет способствовать эффективному решению существующих проблем в области строительства мира и примирения», - говорится в документе.
Государственный министр поблагодарила Вадима Черныша и его коллег за визит, который подразумевает обмен опытом Правительства Грузии по вопросам строительства мира и восстановлению доверия.
По словам Кетеван Цихелашвили, Грузию и Украину объединяет общая проблема - продолжающаяся оккупация и тяжесть неразрешенного конфликта, который является вызовом не только для двух стран, но и для всего региона и Европы в целом. Как отметила Государственный министр, это не простое совпадение, что из шести восточноевропейских стран, 5 стран ежедневно сталкиваются с проблемами территориальной целостности и суверенитета.
«Неразрешенный конфликт особенно тяжело отражается на населении, которое проживает на оккупированных территориях. Поэтому устойчивый мир и стабильность обязательно означают мирное урегулирование конфликта, что является самой важной задачей нашего Правительства. Более того, до полного разрешения конфликта основным приоритетом является забота о населении, пострадавшим от конфликта, создание для них достойных условий и перспектив лучшего будущего.
Наша новая мирная инициатива - «Шаг к лучшему будущему» - является доказательством того, что путь противостояния с существующими вызовами проходит через непоколебимость и последовательность мирной политики. Для преодоления отчуждения и обеспечения восстановления доверия между искусственно разделёнными обществами вызванными заграждением, пропагандой или горьким опытом конфликта, необходимо предпринять конкретные, смелые шаги и осуществить соответствующие действия.
Символично, что конфликты в Грузии и Украине характеризуются общими аспектами и особенностями, что обуславливается тем, что в обоих случаях создателем проблемы является один и тот же актор. В существующей ситуации особое значение имеет укрепление и углубление сотрудничества между государствами, тесное сотрудничество как в двустороннем формате, так и на международной арене», - отметила Кетеван Цихелашвили.
Государственный министр поблагодарила представителей офисов в Грузии и Украине Совета по делам беженцев Дании и Правительства США за их усилия и отметила, что данный визит состоялся при их содействии. В процессе оформления меморандума также приняла участие исполняющая обязанности посла США в Грузии Элизабет Руд.
Визит Министра по вопросам временно оккупированных территорий и внутренне перемещенных лиц Украины, Вадима Черныша в Грузии продлится два дня. Целью визита является обмен опытом Правительства Грузии, гражданского общества и донорских организаций по вопросам строительства мира и восстановления доверия. Сегодня Вадим Черныш посетил село Хурвалети у разделительной линии.