პარლამენტში მუჰაჯირობის 140 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, პარლამენტის დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობისა და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიისა ორგანიზებით პარლამენტში მუჰაჯირობის 140 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა.
ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ზვიად ზვიადაძემ მიმართა. მან ორგანიზატორებს მადლობა  გადაუხადა და აღნიშნა, რომ პრობლემა, რომელიც  საუკუნენახევრის წინ იდგა, დღესაც აქტუალურია.
„140 წლის შემდეგ დღესაც ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენს აფხაზ დებსა და ძმებს, მთელ მსოფლიოს ერთი მკაფიო მესიჯი უნდა გავუგზავნოთ - თუ რას ნიშნავს რუსული ოკუპაცია და რუსული იმპერიალიზმი, რისი შედეგიც იყო მუჰაჯირობა. ის გამოვლინებები, რაც 140 წლის წინ იყო, დღესაც გრძელდება. ამას მთელი ცივილიზებული სამყარო წინ უნდა აღუდგეს.
„სახელმწიფო საკმაოდ ინტენსიურ ნაბიჯებს დგამს სამშვიდობო პოლიტიკისათვის და იმისთვის, რომ აფხაზური ენა, კულტურა, ადათ-წესები და ტრადიციები შენარჩუნებული იყოს. ჩვენი ინიციატივით მუჰაჯირებისათვის ბათუმის მე-14 და სოფელ ფერიის საჯარო სკოლებში აფხაზური ენის გაკვეთილები გაიხსნა. იდგმება სხვა ნაბიჯებიც. მთავრობის მიერ შეთავაზებული სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მთავარი გარანტორი იქნება არა მხოლოდ სოციალური ფონის გაუმჯობესებისა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, არამედ მათი წეს-ჩვეულებების, ადათებისა და კულტურის  შენარჩუნებისა,“ - განაცხადა ზვიად ზვიადაძემ.
ღონისძიებაზე მუჰაჯირობის ამსახველი ფოტო მასალა  გამოიფინა, მოგვიანებით კი მოეწყო დოკუმენტური ფილმის - “მუჰაჯირების შთამომავალი აფხაზები აჭარაში“ ჩვენება.

The Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, the Diaspora and Caucasus Issues Committee, Government of Abkhazia AR organized the event dedicated to the 140th anniversary of Muhajirs.
Zviad Zviadadze, the Head of Department of the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality addressed the audience at the event. He noted that the problem, which was centuries ago, is still relevant today.
“It is important to send the clear message to our Abkhazian brothers and sisters and to the whole world about the Russian occupation and Russian imperialism, the intentions Russia had 140 years ago and still continues today resulting in Muhajirium, which shall be confronted by the civilized world.
The state is taking very intensive steps for peacekeeping policy and in order to maintain the Abkhaz language, culture, customs and traditions. By our initiative, the Abkhazian language classes for Muhajirs were opened in the 14th public school of Batumi and the village of Fiery. Other steps are also being taken. The Government's new peace initiative "A Step for a Better Future" will be the main guarantor not only for the improvement of social situation on the occupied territories but also for maintaining their customs and culture", - said Zviad Zviadadze.
Thematic photos related to Muhajiroba were exhibited at the exhibition hall of the parliament and "Abkhazian descendant of Muhajirs in Adjara" film was shown at the cinema hall and information booklets were distributed to guests.