პარლამენტში მუჰაჯირობის 140 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, პარლამენტის დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობისა და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიისა ორგანიზებით პარლამენტში მუჰაჯირობის 140 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა.
ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ზვიად ზვიადაძემ მიმართა. მან ორგანიზატორებს მადლობა  გადაუხადა და აღნიშნა, რომ პრობლემა, რომელიც  საუკუნენახევრის წინ იდგა, დღესაც აქტუალურია.
„140 წლის შემდეგ დღესაც ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენს აფხაზ დებსა და ძმებს, მთელ მსოფლიოს ერთი მკაფიო მესიჯი უნდა გავუგზავნოთ - თუ რას ნიშნავს რუსული ოკუპაცია და რუსული იმპერიალიზმი, რისი შედეგიც იყო მუჰაჯირობა. ის გამოვლინებები, რაც 140 წლის წინ იყო, დღესაც გრძელდება. ამას მთელი ცივილიზებული სამყარო წინ უნდა აღუდგეს.
„სახელმწიფო საკმაოდ ინტენსიურ ნაბიჯებს დგამს სამშვიდობო პოლიტიკისათვის და იმისთვის, რომ აფხაზური ენა, კულტურა, ადათ-წესები და ტრადიციები შენარჩუნებული იყოს. ჩვენი ინიციატივით მუჰაჯირებისათვის ბათუმის მე-14 და სოფელ ფერიის საჯარო სკოლებში აფხაზური ენის გაკვეთილები გაიხსნა. იდგმება სხვა ნაბიჯებიც. მთავრობის მიერ შეთავაზებული სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მთავარი გარანტორი იქნება არა მხოლოდ სოციალური ფონის გაუმჯობესებისა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, არამედ მათი წეს-ჩვეულებების, ადათებისა და კულტურის  შენარჩუნებისა,“ - განაცხადა ზვიად ზვიადაძემ.
ღონისძიებაზე მუჰაჯირობის ამსახველი ფოტო მასალა  გამოიფინა, მოგვიანებით კი მოეწყო დოკუმენტური ფილმის - “მუჰაჯირების შთამომავალი აფხაზები აჭარაში“ ჩვენება.

В Парламенте Грузии состоялось мероприятие, посвященное 140 летию Мухаджирства, которое было организовано Аппаратом Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, Комитетом Парламента Грузии по вопросам диаспоры и Кавказа, Правительством автономной республики Абхазия и Временной комиссией по вопросам восстановления территориальной целостности.
На мероприятии выступил руководитель департамента Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Звиад Звиададзе. Он поблагодарил организаторов и отметил, что проблема, которая существовала веками тому назад, по-прежнему актуальна и сегодня.
«Спустя 140 лет сегодня очень важно, чтобы нашим братьям и сёстрам абхазам и всему миру мы отправили четкое послание - что означает русская оккупация и российский империализм, в результате чего возникло мухаджирство. Та ситуация, которая существовала 140 лет назад, все еще продолжается. Весь цивилизованный мир должен противостоять этому.
«Государство предпринимает очень интенсивные шаги для мирной политики и для сохранения абхазского языка, культуры, обычаев и традиций. По инициативе Аппарата для мухаджиров классы абхазского языка были открыты в публичных школах №14 г. Батуми и в селе Ферия. Предложенная Правительством Грузии мирная инициатива «Шаг к лучшему будущему» станет главным гарантом не только улучшения социального положения населения, проживающего на оккупированных территориях, но и сохранения их обычаев, традиций и культуры », - заявил Звиад Звиададзе.
На мероприятии состоялась фотовыставка на тему мухаджирства, а позже был организован показ документального фильма «Потомки мухаджиров абхазов в Аджарии».