ქეთევან ციხელაშვილი: „ერთად უნდა ავაშენოთ ქვეყანა, სადაც ყველა, ჩვენი მრავალფეროვნებით, ვზრუნავთ ქვეყნის განვითარებასა და ეკონომიკურ წინსვლაზე”
22 მაისი 2018
ქარვასლაში კულტურული მრავალფეროვნების დღე აღინიშნა, რომელსაც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი და კულტურისა და სპორტის მინისტრი  მიხეილ გიორგაძე დაესწრნენ.
საღამოზე ამ დღისადმი მიძღვნილი კონცერტი გაიმართა, რომელსაც  სამხატვრო ხელმძღვანელი, მუსიკოსი მიშა მდინარაძე უძღვებოდა.  საქართველოში მცხოვრებმა ეთნიკურ უმცირესობათა შემოქმედებითმა ჯგუფებმა, კონცერტზე მისულ მსმენელს მუსიკალური ნომრები შესთავაზეს. ქართული კულტურის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისათვის  „ხელოვნების ქურუმის“ წოდებით  დაჯილდოვდა მწერალი გივი შახნაზარი. აქვე წარმოდგენილი იყო ეთნიკური უმცირესობებისათვის დამახასიათებელი ტრადიციული კერძები.
სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა სტუმრებს მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ კულტურული მრავალფეროვნების მსოფლიო დღე არის დღე დიალოგისა და განვითარებისთვის, რომელიც კიდევ ერთხელ შეგვახსენებს, რომ ჩვენ ყველანი განსხვავებულნი ვართ და ჩვენი ეროვნება, კულტურა, ტრადიცია, მრწამსი,  ჩვენს იდენტობას დიდწილადაც განსაზღვრავს.
“ვცხოვრობთ ქვეყანაში, სადაც თითოეულ მოქალაქეს განვითარების თანაბარი შესაძლებლობა აქვს. მიუხედავად ეთნიკური კუთვნილებისა, თითოეული მოქალაქე თანასწორია და მათ თანაბრად ეძლევათ საშუალება ჩაერთონ საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში.
“ჩვენ ერთად უნდა ავაშენოთ ქვეყანა, სადაც ყველა, ჩვენი მრავალფეროვნებით, ვზრუნავთ ქვეყნის განვითარებასა და ეკონომიკურ წინსვლაზე.  ეს არის ჩვენი გზავნილი დღეს აფხაზებისა და ოსებისათვის, ჩვენი მოსახლეობისათვის ორივე რეგიონში, სადაც არსებულ ვითარებაში, კარგად ესმით იდენტობის დაცვის, შენარჩუნებისა და განვითარების აუცილებლობა. ეს არის გზავნილი ჩვენს საერთო მომავალში, რაც დარწმუნებული ვარ, გვაერთიანებს.
„თქვენ იცით, რომ ჩვენი სამშობლო წელს ზეიმობს ჩვენი პირველი რესპუბლიკის გამოცხადებიდან 100 წლის იუბილეს. სიამაყით მინდა ავღნიშნო, რომ პირველი რესპუბლიკის დამფუძნებელ კრებაში ეთნიკური მრავალფეროვნება იყო. შეიძლება ითქვას, რომ ჩვენი ქვეყნის პირველი წარმომადგენლობითი ორგანო სრულად ასახავდა იმ პერიოდის საქართველოს  სურათს. როცა სამოქალაქო თანასწორობაზე, ტოლერანტობაზე და მრავალფეროვნებაზე ვსაუბრობთ, უნდა ვიცოდეთ, რომ ამის ფესვები ჯერ კიდევ ერთი საუკუნის წინ არსებობდა და ჩვენ დღეს სწორედ ამ გზას ვაგრძელებთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ორგანიზებითა და  საერთაშორისო ორგანიზაციების UNAG და USAID-ის მხარდაჭერით ჩატარდა.
2001 წელს გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ კულტურული მრავალფეროვნების განვითარების საყოველთაო დეკლარაცია შეიმუშავა, რის საფუძველზეც „კულტურული მრავალფეროვნების დღე დიალოგისა და განვითარებისთვის“ 2002 წლის 21 მაისიდან ყოველწლიურად აღინიშნება.

В Карвасле отметили день культурного многообразия, в котором приняли участие Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили и Министр культуры и спорта Михеил Гиоргадзе.
На вечере состоялся концерт, посвященный этому дню, который вёл художник, музыкант Миша Мдинарадзе. Творческие группы представителей этнических меньшинств, проживающих в Грузии, предстали перед слушателями музыкальными номерами. Писателю Гиви Шахназари было присвоено звание «Жреца искусства» за особый вклад внесённый в развитие грузинской культуры. Также была представлена традиционная кухня представителей этнических меньшинств.
Государственный министр Грузии Кетеван Цихелашвили поблагодарила гостей и отметила, что всемирный день культурного многообразия является днем диалога и развития, который в очередной раз напоминает нам, что все мы отличаемся, а наша национальность, культура, традиции, вероисповидание определяет в значителеьной степени нашу  идентичность.
«Мы живем в стране, где каждый гражданин имеет равноправные возможности для развития. Несмотря на этническую принадлежность, каждый гражданин равноправен, и им в равной степени предоставляется возможность вовлечься в разные сферы общественной жизни страны.
Мы вместе должны строить страну, в которой все граждане нашим многообразием будут заботиться о развитии страны и ее экономическом продвижении. Это наше сегодняшнее послание абхазам и осетинам, нашему населению в обоих регионах, где в существующей ситуации хорошо осознают необходимость защиты идентичности, важность сохранения и развития. Это послание в наше общее будущее, которое я уверена нас обьединяет.
Как вы знаете, наша Родина празднует 100-летие со дня провозглашения первой республики. Хочу с гордостью отметить, что в учредительном совете первой республики существовало этническое многообразие. Можно сказать, что первый представительный орган нашей страны отражал ситуацию Грузии того периода. Когда мы говорим о гражданском равноправии, толерантности и многообразии, мы должны знать, что эти корни существовали ещё век назад, и мы сегодня продолжаем этот путь», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Мероприятие было организовано Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, Министерством культуры и спорта  Грузии при поддержке международных организаций UNAG и USAID.
В 2001 году Генеральная Ассамблея ООН разработала Всеобщую декларацию культурного многообразия, на основе которой с 21 мая 2002 года ежегодно отмечается «День культурного многообразия для диалога и развития».