ქეთევან ციხელაშვილი: „ერთად უნდა ავაშენოთ ქვეყანა, სადაც ყველა, ჩვენი მრავალფეროვნებით, ვზრუნავთ ქვეყნის განვითარებასა და ეკონომიკურ წინსვლაზე”
22 მაისი 2018
ქარვასლაში კულტურული მრავალფეროვნების დღე აღინიშნა, რომელსაც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი და კულტურისა და სპორტის მინისტრი  მიხეილ გიორგაძე დაესწრნენ.
საღამოზე ამ დღისადმი მიძღვნილი კონცერტი გაიმართა, რომელსაც  სამხატვრო ხელმძღვანელი, მუსიკოსი მიშა მდინარაძე უძღვებოდა.  საქართველოში მცხოვრებმა ეთნიკურ უმცირესობათა შემოქმედებითმა ჯგუფებმა, კონცერტზე მისულ მსმენელს მუსიკალური ნომრები შესთავაზეს. ქართული კულტურის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისათვის  „ხელოვნების ქურუმის“ წოდებით  დაჯილდოვდა მწერალი გივი შახნაზარი. აქვე წარმოდგენილი იყო ეთნიკური უმცირესობებისათვის დამახასიათებელი ტრადიციული კერძები.
სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა სტუმრებს მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ კულტურული მრავალფეროვნების მსოფლიო დღე არის დღე დიალოგისა და განვითარებისთვის, რომელიც კიდევ ერთხელ შეგვახსენებს, რომ ჩვენ ყველანი განსხვავებულნი ვართ და ჩვენი ეროვნება, კულტურა, ტრადიცია, მრწამსი,  ჩვენს იდენტობას დიდწილადაც განსაზღვრავს.
“ვცხოვრობთ ქვეყანაში, სადაც თითოეულ მოქალაქეს განვითარების თანაბარი შესაძლებლობა აქვს. მიუხედავად ეთნიკური კუთვნილებისა, თითოეული მოქალაქე თანასწორია და მათ თანაბრად ეძლევათ საშუალება ჩაერთონ საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში.
“ჩვენ ერთად უნდა ავაშენოთ ქვეყანა, სადაც ყველა, ჩვენი მრავალფეროვნებით, ვზრუნავთ ქვეყნის განვითარებასა და ეკონომიკურ წინსვლაზე.  ეს არის ჩვენი გზავნილი დღეს აფხაზებისა და ოსებისათვის, ჩვენი მოსახლეობისათვის ორივე რეგიონში, სადაც არსებულ ვითარებაში, კარგად ესმით იდენტობის დაცვის, შენარჩუნებისა და განვითარების აუცილებლობა. ეს არის გზავნილი ჩვენს საერთო მომავალში, რაც დარწმუნებული ვარ, გვაერთიანებს.
„თქვენ იცით, რომ ჩვენი სამშობლო წელს ზეიმობს ჩვენი პირველი რესპუბლიკის გამოცხადებიდან 100 წლის იუბილეს. სიამაყით მინდა ავღნიშნო, რომ პირველი რესპუბლიკის დამფუძნებელ კრებაში ეთნიკური მრავალფეროვნება იყო. შეიძლება ითქვას, რომ ჩვენი ქვეყნის პირველი წარმომადგენლობითი ორგანო სრულად ასახავდა იმ პერიოდის საქართველოს  სურათს. როცა სამოქალაქო თანასწორობაზე, ტოლერანტობაზე და მრავალფეროვნებაზე ვსაუბრობთ, უნდა ვიცოდეთ, რომ ამის ფესვები ჯერ კიდევ ერთი საუკუნის წინ არსებობდა და ჩვენ დღეს სწორედ ამ გზას ვაგრძელებთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ორგანიზებითა და  საერთაშორისო ორგანიზაციების UNAG და USAID-ის მხარდაჭერით ჩატარდა.
2001 წელს გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ კულტურული მრავალფეროვნების განვითარების საყოველთაო დეკლარაცია შეიმუშავა, რის საფუძველზეც „კულტურული მრავალფეროვნების დღე დიალოგისა და განვითარებისთვის“ 2002 წლის 21 მაისიდან ყოველწლიურად აღინიშნება.

International Day of Multiculturalism was celebrated in Karvasla. The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili and the Minister of Culture and Sport Mikheil Giorgadze attended the event.
A concert dedicated to this day was held by the artist, musician Misha Mdinaradze. The creative groups of ethnic minorities living in Georgia offered to the guests musical performances.  The writer Givi Shakhnazari was awarded with the special prize “Art Guru” for his particular merit in development of Georgian culture. The traditional dishes of ethnic minorities also were presented.
The State Minister Ketevan Tsikhelashvili thanked the guests and noted that the International Day of Multiculturalism is a day of dialogue and development.
"We live in a country where every citizen has an equal opportunity to develop. Despite of ethnicity, each citizen is equal and everyone have equal opportunities to participate in the different areas of public life.
"We should together build a country where we all will care for the development and economic progress. This is our message today for Abkhazians and Ossetians, for our population in both regions where people are well aware of the need of protection, preservation and development of identity. This is a message in our common future, which I am confident of.
"You know that our homeland celebrates 100 anniversary since the announcement of our First Republic. I would like with pride say about the ethnic diversity that was in the founding council of the First Republic. We can say that the first representative body of our country reflected the picture of Georgia of that period. When we talk about civic equality, tolerance and diversity, we have to know that the roots of this existed a century ago", - said Ketevan Tsikhelashvili.
The event was organized by the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality and Ministry of Culture and Sport with the support of international organizations UNAG and USAID.
In 2001, the UN General Assembly adopted the Universal Declaration of Cultural Diversity, based on which "Cultural Diversity Day for Dialogue and Development" has been celebrated annually since May 21, 2002.