ქეთევან ციხელაშვილი: „ბევრი ადამიანისათვის აფხაზეთი ყოველდღიური ფიქრი და მონატრებაა“
აფხაზეთის დღის აღსანიშნავად საქართველოს პარლამენტში გამოფენა  "ჩემი სახლი აფხაზეთში" გაიმართა, რომელსაც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი დაესწრო.
გამოფენაში აფხაზეთიდან დევნილი ოჯახების შვილები იღებდნენ მონაწილეობას, რომელთაც საკუთარი ნახატები და ფოტოები წარმოადგინეს. სახელმწიფო მინისტრის თქმით, მათი ნამუშევრები ძალიან საინტერესო, სევდიანი, თუმცა სიყვარულით განსმჭვალული იყო.
„ჩვენს ქვეყანაში ყოველი დღე აფხაზეთობაა. ბევრი ადამიანისათვის აფხაზეთი ყოველდღიური ფიქრი და მონატრებაა. ჩვენთვის კი ეს არის ყოველდღიური საქმე, რომ ჩვენს მთავარ მიზანს - ერთიან, განვითარებულ მომავალს მივაღწიოთ მშვიდობიანად, შერიგებით, თანმიმდევრულობითა და  პრინციპულობით.
„დღეს არსებული უამრავი გამოწვევა, რომელიც ხალხს ერთმანეთისაგან აშორიშორებს, რომელიც დევნილებს საკუთარ სახლებში დაბრუნების საშუალებას არ აძლევს, უნდა დავძლიოთ გაორმაგებული ძალისხმევითა და  კონკრეტული ნაბიჯებით. სწორედ ამ სტილში ვახსენე მთავრობის ახალი სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც პირველ რიგში კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანის საჭიროებებზეა მორგებული. ასეთია როგორც ქართული, ისე აფხაზი და ოსი საზოგადოება. ეს ინიციატივა გათვლილია ნდობის მშენებლობასა და შერიგებაზე, რაც  აუცილებელია იმისათვის, რომ ჩვენ ერთმანეთი დავიბრუნოთ“,- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიებას აგრეთვე დაესწრნენ  პარლამენტის თავმჯდომარე, საპარლამენტო უმრავლესობის დეპუტატები და აფხაზეთის მთავრობის წარმომადგენლები. 23 მაისს, სვიმონ კანანელის ხსენების დღეზე, აფხაზეთობა  სრულიად საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქის ინიციატივით 2014 წლიდან აღინიშნება.

В Парламенте Грузии состоялась выставка «Мой дом в Абхазии», посвященная Дню Абхазии, в которой приняла участие Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского  равноправия Кетеван Цихелашвили.
В выставке приняли участие дети из семей вынужденных переселенцев из Абхазии, которые представили свои картины и фотографии. По словам Государственного министра, работы детей очень интересные, грустные, но переполненные любовью.
«В нашей стране каждый день - день Абхазии. Абхазия для многих людей - это ежедневные размышления и тоска. А для нас это повседневная работа, для достижения главной цели - мирное, процветающее будущее посредством примирения, последовательности и принципиальности.
Существующие сегодня вызовы, которые отдаляют людей друг от друга, которые не позволяют вынужденно переселенным лицам вернуться в свои дома, мы должны преодолеть большими усилиями и конкретными шагами. В этом контексте я упомянула новую мирную инициативу Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая в первую очередь ориентирована на потребности населения, пострадавшего от конфликта – это как грузинское, так и абхазское и осетинское общество. Эта инициатива предназначена для строительства доверия и примирения, что необходимо для того, чтобы мы вернули друг друга», - заявила Кетеван Цихелашвили.
На мероприятии также присутствовали Председатель Парламента Грузии, Депутаты парламентского большинства и представители Правительства Абхазии.  По инициативе Католикос-Патриарха Грузии с 2014 года -  23 мая - день памяти Свимона Кананели, провозглашен Днем Абхазии.