თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი, 26 მაისისადმი მიძღვნილი ღონისძიება „ერთად აღვნიშნავთ დამოუკიდებლობას“ გაიმართა, რომელსაც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი დაესწრო.
საღამოზე  ღონისძიების ფარგლებში გამოცხადებული სამი კონკურსის გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ - კალიგრაფიის კონკურსის #წერექართულად, ესეების კონკურსის თემაზე „დამოუკიდებლობიდან თავისუფლებამდე“ და ილუსტრაციების კონკურსის „დახატე დამოუკიდებლობის 100 წელი.“ მათში  ჩართულები იყვნენ  თსუ-ს, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის, ტექნიკური უნივერსიტეტის, სამედიცინო უნივერსიტეტის, შსს აკადემიის, ახალციხის, გორის, ბათუმის, ქუთაისის, თელავისა და სოხუმის უნივერსიტეტების სტუდენტები, მათ შორის ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის (1+4 პროგრამის) მონაწილეები.
ღონისძიების მიზანი იყო ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ სტუდენტთა ჩართულობის ხარისხის ამაღლება  საუნივერსიტეტო და ქვეყნის საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ და სოციალურ ცხოვრებაში.
სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ესეების კონკურსის გამარჯვებულები დააჯილდოვა და მათ სიგელები და სამახსოვრო საჩუქრები გადასცა. როგორც მან აღნიშნა, სახელმწიფოს მიზანია ეთნიკური უმცირესობების წარმოამდგენლებმა  თავი იგრძნონ საქართველოს სრულუფლებიან, სრულფასოვან, თანასწორ მოქალაქეებად, ჩაერთონ საზოგადოებრივი ცხოვრების ყველა სფეროში და წვლილი შეიტანონ საერთო სამშობლოს აღმშენებლობის საქმეში.
“როდესაც ახალგაზრდების მიერ მომზადებულ ესეებს თემაზე - „დამოუკიდებლობიდან თავისუფლებამდე“ ვეცნობოდი - სიამაყით ვივსებოდი - იქ ჩანდა სულისკვეთება, ჩვენი სამშობლოს სიყვარული, თავისუფლების ფასი, საერთო მომავლის ხედვა. დიახ, ჩვენ ერთად უნდა ავაშენოთ ქვეყანა, სადაც ყველა, ჩვენი მრავალფეროვნებით, ვზრუნავთ ქვეყნის განვითარებასა და ეკონომიკურ წინსვლაზე.
„სიამაყით მინდა ავღნიშნო, რომ პირველი რესპუბლიკის დამფუძნებელ კრებაში ეთნიკური მრავალფეროვნება იყო. შეიძლება ითქვას, რომ ჩვენი ქვეყნის პირველი წარმომადგენლობითი ორგანო სრულად ასახავდა იმ პერიოდის საქართველოს  სურათს. არჩეულ წარმომადგენლებს, დეპუტატებს შორის არამხოლოდ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები, არამედ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ქალებიც შედიოდნენ.
„ჩვენი ბრძოლა დამოუკიდებლობისათვის ჯერ არ დასრულებულა, ვინაიდან ჩვენი ქვეყნის  ტერიტორიის  20 % კვლავ ოკუპირებული გახლავთ, ადამიანები საკუთარი სახლებიდან გამოდევნილები არიან და ათი ათასობით ჩვენი მოქალაქე მავთულხლართების ტყვეობაშია. ეს ვითარება კი არავის ინტერესებში არ შედის”,- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიებას აგრეთვე ესწრებოდა საქართველოს პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი,  რომელმაც  ილუსტრაციების კონკურსში გამარჯვებულები დააჯილდოვა. კალიგრაფიის კონკურსში გამარჯვებულებს კი პრიზები          განათლებისა და მეცნიერები მინისტრის მოადგილემ, ლია გიგაურმა გადასცა.
ღონისძიების ორგანიზატორები, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან ერთად, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ახალგაზრდულ ცენტრი, გაეროს ასოციაცია, აშშ-ს განვითარების სააგენტო და  სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათაშორისი ურთიერთობების ცენტრი იყვნენ.

Кетеван Цихелашвили: «Наша борьба за независимость еще не завершена»
В Тбилисском государственном университете состоялось мероприятие «Вместе отмечаем независимость», посвященное Дню независимости Грузии - 26 мая, в котором приняла участие Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
В рамках мероприятия трое победителей конкурса – конкурс  каллиграфии «пиши на грузинском языке», эссе на тему «От независимости к свободе»  и конкурс иллюстраций «Нарисуй 100 лет независимости» - были награждены. В конкурсах приняли участие студенты из  ТГУ, Государственного университета Ильи, Технического университета, Медицинского университета, Академии МВД, Университетов г. Ахалцихе, г. Гори, г. Батуми, г. Кутаиси, г. Телави и Сухумского университета, а также студенты образовательной программы обучения грузинскому языку (программы «1+4»).
Целью мероприятия было повышение качества участия студентов-представителей этнических меньшинств в университете и общественно-политической и социальной жизни страны.
Государственный министр Кетеван Цихелашвили наградила победителей конкурса эссе и вручила им дипломы и подарки. Как отметила Кетеван Цихелашвили, целью Государства является, чтобы представители этнических меньшинств чувствовали себя в Грузии как полноправные, полноценные, равноправные граждане, чтобы они были вовлечены во все сферы общественной жизни и внесли свой вклад в дело строительства общей Родины.
«Когда я читала эссе студентов на тему «От независимости к свободе»  - я была переполнена гордостью – в работах чувствовалось душевное стремление, любовь к нашей Родине, цена свободы, видение общего будущего. Конечно, мы вместе должны строить страну, где все мы нашим многообразием будем заботиться о развитии страны и экономическом прогрессе.
Необходимо осуществить такую ​​политику, которая не позволит никому использовать наше многообразие против наших интересов и для противостояния. Многообразие является нашей силой, богатством и гарантом развития. Сегодня мы должны стараться, чтобы это многообразие – наше богатство превратилось в уникальный источник нашего развития. Это продолжение нашей неизгладимой и славной истории, которую хорошо понимали наши предки много веков назад.
Я с гордостью хочу отметить, что в учредительном совете первой республики было представлено этническое многообразие. Можно сказать, что первый представительный орган нашей страны отражал ситуацию Грузии того периода. Среди избранных представителей, депутатов были не только представители этнических меньшинств, но и женщины представители этнических меньшинств.
Наша борьба за независимость еще не завершена, поскольку 20% нашей территории все еще оккупировано, люди изгнаны из своих домов, а десятки тысяч наших граждан находятся в плену заграждений. А эта ситуация не входит в интересы какой-либо этнической группы», - заявила Кетеван Цихелашвили.
На мероприятии также присутствовал Президент Грузии Георгий Маргвелашвили, который наградил победителей конкурса иллюстраций. А победителей конкурса каллиграфии наградила заместитель министра образования и науки Грузии Лия Гигаури.
Организаторами мероприятия вместе с Аппаратом Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия были Министерство образования и науки Грузии, Национальная библиотека Парламента Грузии, Молодежный центр Тбилисского государственного университета, Ассоциация ООН в Грузии, Агентство США по международному развитию и Центр гражданской интеграции и межэтнических отношений.