შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს, გაეროს ქალთა ორგანიზაციასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, რომელზეც ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში (IPRM) 2018 წლის განმავლობაში ჩატარებულ შეხვედრებზე იმსჯელეს.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ერთობლივი საქმიანობით აღნიშნული პროექტი უკვე ორი წელია მიმდინარეობს. არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლებს რეგულარულად ეცნობათ ინფორმაცია IPRM-ის შეხვედრებზე არსებული სიტუაციის შესახებ.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო აპარატის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ზვიად ზვიადაძემ შეხვედრას ნაყოფიერი უწოდა და განაცხადა, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციების ინფორმირებულობა მეტად მნიშვნელოვანია.
„სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა დამსწრე საზოგადოებას დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა არსებული უსაფრთხოების სიტუაციის შესახებ. ჩვენი მხრიდან კი აქცენტი სოციალურ თემატიკაზე გაკეთდა- გადაადგილების თავისუფლებაზე, უკანონო დაკავებებზე და ა.შ. მონაწილეები დაინტერესდნენ არჩილ ტატუნაშვილისა და გიგა ოთხოზორიას საქმეებით და მათ ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაცია მივაწოდეთ.
„მსგავსი შეხვედრები აუცილებლად გაგრძელდება. მომდევნო ჯერზე იგი რეგიონებში ჩატარდება. კერძოდ ერგნეთში, სოფელ ხურჩასა და სოფელ პერევში, რათა უშუალოდ მოსახლეობისაგან მოვისმინოთ იმ პრობლემების შესახებ, რაც გამყოფი ხაზის სიახლოვეს მცხოვრებ ადამიანებს აწუხებთ“,- განაცხადა ზვიად ზვიადაძემ.
შეხვედრას ესწრებოდნენ წარმომადგენლები არასამთავრობო ორგანიზაციებიდან „კავკასიური მოზაიკა“, „განათლება და სამყარო“, „კავკასიელ ხალხთა თანამეგობრობა“, „მწვანეთა მოძრაობა“, ქალთა ასოციაცია „თანხმობა“ და ა.შ. შეხვედრას აგრეთვე ესწრებოდნენ სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლები.

NGOs were informed about IPRM meetings
The working meeting was held between the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, State Security Service, UN Women and NGOs. During the meeting the participants discussed the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) meetings, which was held in 2018.
The project has been implemented in cooperation with the State Minister's Office and UN Women's Organization for two years already. Representatives of NGOs and government agencies are regularly informed about the situation at IPRM meetings.
Zviad Zviadadze, the Head of the Department of the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, said that the meeting was fruitful and underlined that the awareness of NGOs is very important.
"The State Security Service provided to the audience detailed information about the current security situation. We focused on social issues - freedom of movement, illegal detentions etc. Participants were interested in Archil Tatunashvili and Giga Otkhozoria's cases and we provided them with existing information.
"We will continue such meetings. The next time it will be held in the regions. In the village of Ergneti, Khurcha or Perevi. In order to hear from the population directly about their problems", - Zviad Zviadadze said.
The meeting was attended by representatives of non-governmental organizations such as “Caucasian mosaics”, "Education and the World", "Commonwealth of Caucasian Peoples", "Greens Movement", Women's Association "Tankhmoba" etc. Representatives of the Public Defender's Office also attended the meeting.