შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს, გაეროს ქალთა ორგანიზაციასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, რომელზეც ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში (IPRM) 2018 წლის განმავლობაში ჩატარებულ შეხვედრებზე იმსჯელეს.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ერთობლივი საქმიანობით აღნიშნული პროექტი უკვე ორი წელია მიმდინარეობს. არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლებს რეგულარულად ეცნობათ ინფორმაცია IPRM-ის შეხვედრებზე არსებული სიტუაციის შესახებ.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო აპარატის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ზვიად ზვიადაძემ შეხვედრას ნაყოფიერი უწოდა და განაცხადა, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციების ინფორმირებულობა მეტად მნიშვნელოვანია.
„სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა დამსწრე საზოგადოებას დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა არსებული უსაფრთხოების სიტუაციის შესახებ. ჩვენი მხრიდან კი აქცენტი სოციალურ თემატიკაზე გაკეთდა- გადაადგილების თავისუფლებაზე, უკანონო დაკავებებზე და ა.შ. მონაწილეები დაინტერესდნენ არჩილ ტატუნაშვილისა და გიგა ოთხოზორიას საქმეებით და მათ ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაცია მივაწოდეთ.
„მსგავსი შეხვედრები აუცილებლად გაგრძელდება. მომდევნო ჯერზე იგი რეგიონებში ჩატარდება. კერძოდ ერგნეთში, სოფელ ხურჩასა და სოფელ პერევში, რათა უშუალოდ მოსახლეობისაგან მოვისმინოთ იმ პრობლემების შესახებ, რაც გამყოფი ხაზის სიახლოვეს მცხოვრებ ადამიანებს აწუხებთ“,- განაცხადა ზვიად ზვიადაძემ.
შეხვედრას ესწრებოდნენ წარმომადგენლები არასამთავრობო ორგანიზაციებიდან „კავკასიური მოზაიკა“, „განათლება და სამყარო“, „კავკასიელ ხალხთა თანამეგობრობა“, „მწვანეთა მოძრაობა“, ქალთა ასოციაცია „თანხმობა“ და ა.შ. შეხვედრას აგრეთვე ესწრებოდნენ სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლები.

Состоялась рабочая встреча, в которой участвовали представители Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, Служба государственной безопасности Грузии,  Женщины ООН и представители НПО. На встрече обсудили встречи проведённые в 2018 г. в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (IPRM).
Данный проект уже два года осуществляется при совместном сотрудничестве Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Организации Женщины ООН. Представителям НПО и Правительственным ведомствам регулярно предоставляется информация о существующей ситуации на встречах IPRM.
Руководитель департамента Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Звиад Звиададзе назвал встречу плодотворной и заявил, что предоставление информации представителям НПО очень важно.
«Служба государственной безопасности предоставила подробную информацию о существующей ситуации в области безопасности. Со своей стороны мы сделали акцент на социальные проблемы - свободу передвижения, незаконные задержания и т. д. Участники встречи заинтересовались вопросом Арчила Татунашвили и Гиги Отхозория, мы предоставили им имеющуюся у нас информацию.
Подобные встречи обязательно продолжатся. В следующий раз встреча состоится в регионе, в часности, в селе Эргнети, Хурча и Переви, чтобы прямо от населения выслушать о проблемах, которые беспокоят население, проживающее вблизи разделительных линии», - заявил Звиад Звиададзе.
На встрече приняли участие представители неправительственных организаций: «Кавказская мозаика», «Образование и мир», «Содружество народов Кавказа», «Движение зеленых», Ассоциация женщин «Согласие» и т. д., а также представители Аппарата Народного защитника.