"გილოცავთ დამოუკიდებლობის დღეს. ეს დღე  განსაკუთრებულია, რადგან ჩვენ ვზეიმობთ დამოუკიდებელი, დემოკრატიული სახელმწიფოებრიობის 100 წლის იუბილეს. მართალია, ის რაც 1918 წლის 26 მაისს მოხდა სულ რაღაც სამი წელი გრძელდებოდა, ვიდრე საბჭოთა ოკუპაცია ჩვენს დემოკრატიულ განვითარებას 70 წლით შეწყვეტდა და შეაფერხებდა, მაგრამ ამან შექმნა ძალიან სოლიდური, მყარი და პროგრესული საფუძველი ჩვენი თანამედროვე სახელმწიფოებრიობისათვის და ამას უნდა გავუფრთხილდეთ.
„დიდი სიამაყით მინდა აღვნიშნო, რომ მაშინდელ დამფუძნებელ კრებაში, მთელი ქვეყნის ეთნოდემოგრაფიული სურათი იყო ასახული. მასში შედიოდნენ სხვადასხვა ეთნიკური ჯგუფის წარმომადგენლები და ასევე, რაც ჩემთვის განსაკუთრებით სასიხარულო და მნიშვნელოვანია - ქალები. საქართველო მსოფლიოში ერთ-ერთი პირველი ქვეყანა იყო, სადაც ქალებს არათუ ხმის უფლება ჰქონდათ, არამედ თავად იყვნენ არჩეულნი და მონაწილეობას იღებდნენ ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებაში. ამ მონაპოვარს სათუთად უნდა გავუფრთხილდეთ.
"ამავდროულად მინდა ვთქვა, რომ ჩვენი ბრძოლა დამოუკიდებლობისა და თავისუფლებისთვის ჯერ არ დასრულებულა, იმიტომ რომ ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიების ნაწილი ოკუპირებულია. დღეს ათიათასობით ადამიანი, კვლავ გამოდევნილია საკუთარი სახლებიდან და ასევე, ძალიან ბევრი ადამიანი, მავთულხლართების ახლოს თუ მავთულხლართების მიღმა, ფაქტობრივად იზოლაციაში ცხოვრობს. ჩვენ გვინდა ვიაროთ მომავლისკენ, იმ  ერთიანი, ევროპული, დემოკრატიული მომავლისკენ, სადაც თითოეული ადამიანის უფლებები, იდენტობა დაცული იქნება და ვიქნებით ევროპული და ევროატლანტიკური სივრცის წევრი, რაც არის ჩვენი ისტორიული ადგილი. დარწმუნებული ვარ, ასე ერთიანად, აუცილებლად ვიზეიმებთ მომავალში 26 მაისს, რათა მთლიანად შევიგრძნოთ თავისუფლების ძალა."

«Поздравляю с Днем независимости. Этот день особенный, т.к. мы празднуем 100-летний юбилей независимой, демократической государственности. То, что произошло 26 мая 1918 года, продлилось всего три года, а затем советская оккупация прервала и помешала нашему демократическому развитию на продолжении 70 лет. Однако была создана солидная, прочная и прогрессивная основа нашей современной государственности и мы должны позаботиться об этом.
«Хочу с большой гордостью отметить, что в учредительном совете того времени была отражена этнодемографическая картина всей страны. В совет входили представители разных этнических групп, а также, что для меня особенно радостно и важно – женщины. Грузия - одна из первых стран в мире, где женщинам было разрешено не просто голосовать, но и быть избранными и участвовать в политической жизни страны. Мы должны деликатно заботиться об этом достижении.
«В то же время я хочу сказать, что наша борьба за свободу и независимость еще не закончилась, т.к. территории нашей страны оккупированы. Сегодня десятки тысяч людей по-прежнему изгнаны из своих домов, также многие люди живут изолированно вблизи от по ту сторону заграждений. Мы хотим идти в будущее - в единое, европейское и демократическое будущее, где будут защищены права, идентичность каждого человека, и мы станем членами европейского и евроатлантического пространства, которое является нашим историческим местом. Я уверена, вместе мы обязательно отпразднуем 26 мая в будущем для полного ощущения силы свободы».