შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და ორგანიზებით რუსთაველის გამზირზე საქართველოს
დამოუკიდებლობის აღდგენის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილ ცენტრალურ ღონისძიებებში შიდა ქართლის მუნიციპალიტეტების - ქარელის, კასპისა და გორის რაიონის გამყოფ ხაზებთან მდებარე სოფლებში მცხოვრებმა ოცმა    უფროსკლასელმა მიიღო მონაწილეობა.
მოსწავლეები თავისუფლების მოედანზე წვევამდელების მიერ სამხედრო ფიცის დადების  ცერემონიალს დაესწრნენ.  შეხვდნენ  სახელმწიფო მინისტრს, ქეთევან ციხელაშვილს, მასთან ერთად დაათვალიერეს რუსთაველის გამზირზე წარმოდგენილი ექსპოზიციები და ჩაერთვნენ სხვადასხვა გასართობ-შემეცნებით ღონისძიებაში.
ახალგაზრდებს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა, თავდაცვის, განათლებისა და მეცნიერებისა და ფინანსთა მინისტრებმა უმასპინძლეს. ეწვივნენ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საგამოფენო სივრცეს და გაეცნენ თსუ-ს დაფუძნების, პირველი რესპუბლიკის ისტორიისა და 1918-1921 წ/წ განათლების სისტემის ამსახველ დოკუმენტებსა და ფოტომასალას.
„ამ დღეს ვზეიმობთ ულამაზეს გოგო-ბიჭებთან ერთად, რომლებიც მავთულხლართებით გახლეჩილი სოფლებიდან არიან.  ისინი დედაქალაქში სპეციალურად ჩამოვიდნენ, რათა ამ საზეიმო სულისკვეთების ნაწილი გახდნენ. მათი აქ ყოფნა არის კიდევ ერთი გამოხატულება იმ იმედისა და რწმენისა, რომ მეტი განათლებით, მეტი განვითარებით, უკეთესი მომავლის პერსპექტივით, მშვიდობითა და სწრაფვით ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციისაკენ, ნდობისა და ხიდების მშენებლობით აუცილებლად მივაღწევთ ამ ქვეყნის გამთლიანებას, მავთულხლართების დაშლას და ერთიან, ევროპულ, დემოკრატიულ სახელმწიფოში ცხოვრებას. სახელმწიფოში, სადაც თითოეული მოქალაქე განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური წარმომავლობისა, დაცულია.
„ამ ბავშვებთან ერთად მინდა ყველას მოგილოცოთ 26 მაისი, ასი წლის იუბილე და კიდევ ერთხელ ვთქვა, რომ მშვიდობით აუცილებლად ვიმოძრავებთ ჩვენი ქვეყნის გამთლიანებისაკენ“,- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

20 старшеклассников, проживающих в сёлах вдоль разделительных линий муниципалитетов Шида Картли - Карели, Каспи и Горийского районов приняли участие в мероприятиях, посвящённых 100-летию восстановления Независимости Грузии, которое состоялось в Тбилиси на проспекте Руставели.
Визит учеников в Тбилиси состоялся по инициативе и при организации Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия. Ученики присутствовали на церемонии военной присяги призывников, которая состоялась на площади Свободы.
Молодые люди встретились с Государственным министром Кетеван Цихелашвили и вместе осмотрели выставленные на проспекте Руставели экспозиции, а также приняли участие в различных развлекательно-познавательных мероприятиях. Старшеклассников также приняли Ректор Тбилисского государственного университета, Министры обороны, образования и науки и финансов Грузии. Ученики посетили выставку, организованную Тбилисским государственным университетом и ознакомились с историей основания ТГУ, историей первой республики и документами, фотоматериалами системы образования 1918-1921 гг.
«Сегодняшний день мы празднуем с молодёжью из сёл, которые разделены заграждениями. Ученики специально приехали в столицу, чтобы окунуться в праздничную атмосферу. Присутствие учеников на мероприятиях – это еще одно выражение надежды и веры в то, что благодаря образованию, развитию, перспективы на лучшее будущее, миру и стремлению к европейской и евроатлантической интеграции, доверию и строительству мостов мы достигнем объединения страны, можно будет разрушить заграждения и жить в едином, европейском и демократическом государстве; в государстве, где каждый гражданин независимо от этнического или религиозного происхождения - защищен.
Вместе с молодёжью хочу всех поздравить с 26 мая, со столетним юбилеем, и еще раз хочу сказать, что с помощью мира мы обязательно достигнем объединения нашей страны», - заявила Кетеван Цихелашвили.