სომეხი პოეტის, მომღერალისა და აშუღის - საიათნოვას შემოქმედებისადმი მიძღვნილი ტრადიციული დღესასწაული-„ვარდატონი 2018“ ძველ თბილისში, მეიდანზე გაიმართა. ღონისძიებას, რომელიც მის საპატივსაცემოდ თბილისში 2014 წლიდან აღინიშნება, ესწრებოდნენ წარმომადგენლები საქართველოს მთავრობიდან, თბილისის მერიდან, სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოსა და სომხური ეპარქიიდან, ასევე, კულტურის სფეროდან და არასამთავრობო ორგანიზაციებიდან.
„ვარდატონი 2018-ის“ სტუმრებს სიტყვით შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ლაშა დარსალიამ მიმართა. მან დამსწრეებს საქართველოს პირველი რესპუბლიკის 100 წლისთავი მიულოცა.
„დღეს შევიკრიბეთ ძველ თბილისში, სადაც ყველაზე კარგად იგრძნობა ჩვენი ქვეყნის ტოლერანტობა და ეთნიკური მრავალფეროვნება. 26 მაისს ჩვენ აღვნიშნეთ საქართველოს პირველი რესპუბლიკის 100 წლისთავი. სიმბოლურია, რომ ამ დღეებში ასევე სომხეთის პირველი რესპუბლიკისა და აზერბაიჯანის პირველი რესპუბლიკის 100 წლისთავი აღინიშნება.
„სამხრეთ კავკასიის ხალხები 100 წლის უკან ერთად ვიწყებდით ახალი სამყაროსკენ და დამოუკიდებლობისკენ სვლას. ამ პერიოდამდე 150 წლით ადრე კი ჩვენი დიდი აშუღი, ჩვენი დიდი წინაპარი, ჩვენი თანამოქალაქე საიათნოვა, სწორედ ამ ხალხების ენებზე უმღეროდა მეგობრობას, სიყვარულსა და ურთიერთთანადგომას. ასევე ძალიან სიმბოლურია, რომ საიათნოვას დღესასწაული ემთხვევა სწორედ ამ ღირსშესანიშნავ თარიღს. საიათნოვას სიმღერებსა და ლექსებში გაჟღერებული იდეა, არის სწორედ ჩვენი ქვეყნის პოლიტიკის ძირითადი საფუძველი და მთელი ფილოსოფია, რაც მდგომარეობს იმაში, რომ მრავალფეროვნება ჩვენი ქვეყნის სიძლიერე და საფუძველია. გილოცავთ ყველას ამ დიდ დღესასწაულს“ - აღნიშნა ლაშა დარსალიამ.
„ვარდატონი 2018“ თბილისის მერიის, საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერითა და „ქართველ სომეხთა კავშირის“ ორგანიზებით ჩატარდა. საზეიმო კონცერტში მონაწილეობდნენ შემოქმედები საქართველოდან და სომხეთის რესპუბლიკიდან.

Лаша Дарсалия: «Озвученная в песнях и стихах Саят-Новы идея является основой политики нашей страны»
В Старом Тбилиси, на Мейдане состоялся традиционный праздник - «Вардатон 2018», посвященный творчеству армянского поэта, певца и ашуга Саят-Нова. В мероприятии, которое отмечается в честь памяти Саят-Нова в Тбилиси с 2014 года, приняли участие представители Правительства Грузии, мэрии г. Тбилиси, Посольства Республики Армения в Грузии и Армянской епархии, а также представители сферы культуры и НПО.
Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского  равноправия Лаша Дарсалия обратился к участникам праздника - «Вардатон 2018». Он поздравил присутствующих с 100-летием Первой Республики.
«Сегодня мы собрались в старом Тбилиси, где лучше всего чувствуется толерантность и этническое многообразие нашей страны. 26 мая мы отметили 100-летие Первой Республики.
«Символично, что в эти дни также отмечается 100-летие Первой Республики Армения и Первой Республики Азербайджан. Народы Южного Кавказа 100 лет назад вместе начали развиваться в направлении нового мира и независимости. За 150 лет до нашего времени наш великий Ашуг, наш великий предок, наш соотечественник Саят-Нова на языках этих народов воспевал дружбу, любовь и  взаимопонимание. Также очень символично, что праздник Саят-Новы совпадает с этой замечательной датой. Идея, озвученная в песнях и стихах Саят-Новы, является основой политики нашей страны, а вся философия, заключается в том, что многообразие - это сила и основа нашей страны. Я поздравляю всех с этим значимым праздником», - отметил Лаша Дарсалия.
«Вардатон 2018» был организован мэрией Тбилиси, Министерством культуры и спорта Грузии и организацией «Союзом грузинских армян». В концерте приняли участие творческие деятели из Грузии и Республики Армения.