„მტკიცედ მჯერა, მეტი ქალი სამშვიდობო პროცესში ნიშნავს მეტ მშვიდობას მსოფლიოში, მეტი ქალი პოლიტიკაში- ეფექტიან პოლიტიკას, მეტი ქალი ეკონომიკაში - მეტ განვითარებას და მზად ვარ  ეს თეზისი გავიმეორო ცხოვრების და  საქმიანობის ყველა სფეროში“ ამ სიტყვებით მიმართა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ისრაელში, ლიდერ ქალთა საერთაშორისო კონფერენციის მონაწილეებს.
სახელმწიფო მინისტრმა მადლობა გადაუხადა  ორგანიზატორებს კონფერენციაზე მოწვევისთვის:  „მოხარული ვარ, რომ მომეცა ეს შესაძლებლობა, განსაკუთრებით იმ გამორჩეული, ქართველებსა და ებრაელ ხალხს შორის ურთიერთობების ფონზე, რომელიც 26 საუკუნეს ითვლის, მას შემდეგ, რაც პირველი ებრაული თემის წარმომადგენლები დასახლდნენ საქართველოში. ეს არის მშვიდობიანი და მჭიდრო მეგობრობის, სიყვარულის და ურთიერთპატივისცემის ისტორია.  ამ უნიკალური და სამაგალითო ხასიათის გამო, სულ ცოტა ხნის წინ, ქართულ- ებრაულ მეგობრობას ოფიციალურად  არამატერიალური ეროვნული კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი მიენიჭა.  ამით  განსაკუთრებით  ვამაყობთ და გამორჩეულად ვუფრთხილდებით.
„ორი დღის წინ ჩვენ ვიზეიმეთ საქართველოს დემოკრატიული სახელმწიფოებრიობის  100 წლისთავი, რომელმაც სულ სამი წელი 1921 წლამდე  იარსება, მაგრამ მაინც შექმნა თანამედროვე ქართული სახელმწიფოს მტკიცე და პროგრესული საფუძველი. „აღსანიშნავია, რომ 1918 წელს არჩეულ პირველ პარლამენტში ქართველებთან ერთად, სხვადასხვა ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობები,  მათ შორის ებრაელებიც იყვნენ. რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, პირველი პარლამენტის შემადგენლობაში იყვნენ სახვადასხვა ეთნიკური და რელიგიური წარმომავლობის  ქალები“.
ქეთევან ციხელაშვილმა საერთაშორისო კონფერენციის მონაწილეებს გააცნო ქალების ჩართულობის სტატისტიკა საზოგადოებრივ,  პოლიტიკურ და ეკონომიკურ ცხოვრებაში და ასევე საქართველოს მისწრაფება პროგრესისკენ ქალთა ჩართულობის და გენდერული თანასწორობის გაძლიერების მიმართულებით.
მანვე ყურადღება გაამახვილა ქალების განსაკუთრებულ როლზე მშვიდობის მშენებლობის და კონფლიქტების მოგვარების პროცესში. „დღეს 100 კილომეტრის მავთულხლართით და ხელოვნური ბარიერებით არის საქართველოს შუაგული გარშემორტყმული, რაც აშორებს ამ რეგიონს დანარჩენი ქვეყნისგან და მსოფლიოსგან. ეს  არის ყოველდღიური უმძიმესი გამოწვევა ბარიერების ორივე მხარეს მცხოვრები ადამიანებისთვის, და ამდენად, ჩვენი მიზანია ვიაროთ წინ კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისთვის თანამიმდევრული, ადამიანებზე ორიენტირებული და პრინციპული პოლიტიკით, სადაც ქალების როლს გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს, რადგან, ხშირ შემთხვევებში, სწორედ ქალები არიან კონფლიქტის მსხვერპლნიც და პოსტ-კონფლიქტური მდგომარეობის ცვლილების ხელშემწყობნიც“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.
ქალთა საერთაშორისო კონფერენცია, რომელსაც 60-ზე მეტი  ლიდერი ქალი მთელი მსოფლიოდან ესწრება, ისრაელის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის ორგანიზაციის- მაშავის ორგანიზებით 28-30 მაისს ისრაელის ქალაქებში- ჰაიფასა და იერუსალიმში  ტარდება.
წლევანდელი, 30-ე კონფერენციის თემაა „ლიდერი ქალები ქმნიან  განსხვავებას“  და ის ისრაელის სახელმწიფოს მდგრადი განვითარების 60 წლისთავს ეძღვნება.

«Я твердо верю: чем больше женщин в мирном процессе, тем больше мира в мире, чем больше женщин в политике, тем политика более эффективная, чем больше женщин в экономике, тем больше развития и я готова повторять этот тезис относительно всех сфер жизни и деятельности», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, обратившись к участникам Международной конференции женщины-лидеры в Израиле.
Государственный министр поблагодарила организаторов за приглашение на конференцию. «Я рада, что мне предоставлена такая возможность, особенно на фоне исторических отношений грузин и евреев, которые насчитывают 26 веков. C тех пор, как в Грузии поселились первые представители еврейской общины. Это история мирной и тесной дружбы, любви и взаимного уважения. Из-за этой уникальной и образцовой черты, совсем недавно грузино-еврейская дружба официально получила статус нематериального памятника национального культурного наследия. Этим мы особенно гордимся и заботимся.
Два дня назад мы отметили 100-летие демократической государственности Грузии, которая просуществовала три года до 1921 года, но все же создала прочную и прогрессивную основу для современного грузинского государства. Следует отметить, что в первом избранном Парламенте в 1918 г. наряду с грузинами, были представители разных этнических и религиозных меньшинств, в том числе и этнические евреи. Особенно важно то, что в составе первого Парламента Грузии присутствовали женщины - представители разных этнических и религиозных групп».
Кетеван Цихелашвили ознакомила участников международной конференции со статистикой вовлечения женщин в общественной, политической и экономической жизни страны, а также со стремлением Грузии к прогрессу вовлечения женщин и укреплению гендерного равенства. Государственный министр подчеркнула особую роль женщин в процессе строительства мира и урегулирования конфликтов. «Сегодня 100 километровыми заграждениями и искусственными барьерами окружено сердце Грузии, что отделяет этот регион от остальной части страны и всего мира. Это ежедневные тяжёлые вызовы для населения, проживающего по обе стороны барьеров, поэтому наша цель состоит в том, чтобы идти вперед с последовательной, ориентированной на человека и принципиальной политикой мирного разрешения конфликта, где роль женщин имеет решающее значение. В большинстве случаев женщины становятся жертвами конфликтов, а в постконфликтных ситуациях способствуют их разрешению», - отметила Государственный министр.
Международная конференция женщины-лидеры, в которой принимают участие более 60 женщин со всего мира, организована Израильской международной организациией по развитию – Машав, которая состоится 28-30 мая в городах Израиля - Хайфа и Иерусалим.
В этом году 30-я по счёту конференция - «Женщины лидеры, создающие разнообразие» (Leading women making a difference) посвященна 60-летию развития Государства Израиль.