„მტკიცედ მჯერა, მეტი ქალი სამშვიდობო პროცესში ნიშნავს მეტ მშვიდობას მსოფლიოში, მეტი ქალი პოლიტიკაში- ეფექტიან პოლიტიკას, მეტი ქალი ეკონომიკაში - მეტ განვითარებას და მზად ვარ  ეს თეზისი გავიმეორო ცხოვრების და  საქმიანობის ყველა სფეროში“ ამ სიტყვებით მიმართა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ისრაელში, ლიდერ ქალთა საერთაშორისო კონფერენციის მონაწილეებს.
სახელმწიფო მინისტრმა მადლობა გადაუხადა  ორგანიზატორებს კონფერენციაზე მოწვევისთვის:  „მოხარული ვარ, რომ მომეცა ეს შესაძლებლობა, განსაკუთრებით იმ გამორჩეული, ქართველებსა და ებრაელ ხალხს შორის ურთიერთობების ფონზე, რომელიც 26 საუკუნეს ითვლის, მას შემდეგ, რაც პირველი ებრაული თემის წარმომადგენლები დასახლდნენ საქართველოში. ეს არის მშვიდობიანი და მჭიდრო მეგობრობის, სიყვარულის და ურთიერთპატივისცემის ისტორია.  ამ უნიკალური და სამაგალითო ხასიათის გამო, სულ ცოტა ხნის წინ, ქართულ- ებრაულ მეგობრობას ოფიციალურად  არამატერიალური ეროვნული კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი მიენიჭა.  ამით  განსაკუთრებით  ვამაყობთ და გამორჩეულად ვუფრთხილდებით.
„ორი დღის წინ ჩვენ ვიზეიმეთ საქართველოს დემოკრატიული სახელმწიფოებრიობის  100 წლისთავი, რომელმაც სულ სამი წელი 1921 წლამდე  იარსება, მაგრამ მაინც შექმნა თანამედროვე ქართული სახელმწიფოს მტკიცე და პროგრესული საფუძველი. „აღსანიშნავია, რომ 1918 წელს არჩეულ პირველ პარლამენტში ქართველებთან ერთად, სხვადასხვა ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობები,  მათ შორის ებრაელებიც იყვნენ. რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, პირველი პარლამენტის შემადგენლობაში იყვნენ სახვადასხვა ეთნიკური და რელიგიური წარმომავლობის  ქალები“.
ქეთევან ციხელაშვილმა საერთაშორისო კონფერენციის მონაწილეებს გააცნო ქალების ჩართულობის სტატისტიკა საზოგადოებრივ,  პოლიტიკურ და ეკონომიკურ ცხოვრებაში და ასევე საქართველოს მისწრაფება პროგრესისკენ ქალთა ჩართულობის და გენდერული თანასწორობის გაძლიერების მიმართულებით.
მანვე ყურადღება გაამახვილა ქალების განსაკუთრებულ როლზე მშვიდობის მშენებლობის და კონფლიქტების მოგვარების პროცესში. „დღეს 100 კილომეტრის მავთულხლართით და ხელოვნური ბარიერებით არის საქართველოს შუაგული გარშემორტყმული, რაც აშორებს ამ რეგიონს დანარჩენი ქვეყნისგან და მსოფლიოსგან. ეს  არის ყოველდღიური უმძიმესი გამოწვევა ბარიერების ორივე მხარეს მცხოვრები ადამიანებისთვის, და ამდენად, ჩვენი მიზანია ვიაროთ წინ კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისთვის თანამიმდევრული, ადამიანებზე ორიენტირებული და პრინციპული პოლიტიკით, სადაც ქალების როლს გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს, რადგან, ხშირ შემთხვევებში, სწორედ ქალები არიან კონფლიქტის მსხვერპლნიც და პოსტ-კონფლიქტური მდგომარეობის ცვლილების ხელშემწყობნიც“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.
ქალთა საერთაშორისო კონფერენცია, რომელსაც 60-ზე მეტი  ლიდერი ქალი მთელი მსოფლიოდან ესწრება, ისრაელის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის ორგანიზაციის- მაშავის ორგანიზებით 28-30 მაისს ისრაელის ქალაქებში- ჰაიფასა და იერუსალიმში  ტარდება.
წლევანდელი, 30-ე კონფერენციის თემაა „ლიდერი ქალები ქმნიან  განსხვავებას“  და ის ისრაელის სახელმწიფოს მდგრადი განვითარების 60 წლისთავს ეძღვნება.

"I strongly believe that more women in the peace process means more peace in the world. More women in politics – effective police, more women in economy - more development. And I am ready to repeat this in all spheres of life and activity", - such statement the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili made in Israel, during the Leaders – women International Conference.
The State Minister thanked the organizers for inviting her to the conference: "I am glad that I have such opportunity. Particularly among the distinguished Georgians and Jewish people. As you know, our relations have 26th century of friendship, after the first Jewish community settled in Georgia. It is a history of peaceful and close friendship, with love and mutual respect. Because of this unique and exemplary nature, Georgian-Jewish friendship received an official status of the National Cultural Heritage Monument. We are especially proud of this and take special care of it.
Two days ago we celebrated the 100th anniversary of Georgia's democratic statehood, which existed for three years until 1921, but still created a strong and progressive basis for the modern Georgian state. It should be noted that in the first Parliament elected in 1918, along with the Georgians, there were various ethnic and religious minorities, including Jews. What is especially important is that the first Parliament was composed of women of different ethnic and religious origins", -said Tsikhelashvili.
Ketevan Tsikhelashvili introduced the participants of the international conference the statistics of the participation of women in public, political and economic life, as well as Georgia's aspiration to progress towards women's involvement and gender equality.
She also emphasized the special role of women in peace building and conflict resolution. "Today we have in Georgia 100 kilometers of wire fences and artificial barriers. They remove our occupied territories from the rest of the country and the whole world. This is daily hardest challenge for people living on both sides of barriers, and therefore our goal is to go ahead with a consistent, human-oriented and principled policy for peaceful resolution of the conflict where women's role is crucial, because in most cases women are victims of conflict. And in post-conflict periods they are doing everything in order to change the situation”, - said the State Minister.
The Women's International Conference, which is attended by more than 60 leading women from all over the world, is organizing the Israeli International Development Cooperation Organization on May 28-30 in the cities of Israel-Haifa and Jerusalem.
This year's 30th conference theme is "Leading Women Making a Difference" and is dedicated to the 60th anniversary of the sustainable development of the State of Israel.