ყარაჯალაში დემოკრატიული გზით არჩეული პირველი მუსლიმი დეპუტატი ქალის - ფარი-ხანუმ სოფიევას მემორიალი გაიხსნა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და ორგანიზებით, გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ ყარაჯალაში, დემოკრატიული გზით არჩეული პირველი მუსლიმი ქალის - ფარი-ხანუმ სოფიევას მემორიალი გაიხსნა, რომელიც სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა გვირგვინით შეამკო.
მემორიალის გახსნას, ოფიციალურ პირებთან და ადგილობრივ მოსახლეობასთან ერთად, ესწრებოდნენ ფარი-ხანუმ სოფიევას შთამომავლები, რომლებმაც სახელმწიფო მინისტრის აპარატს გაწეული სამუშაოსა და სოფიევასათვის სათანადო პატივის მიგებისათვის მადლობა გადაუხადეს და დასძინეს, რომ მათთვის წინაპრის საქმიანობა საამაყოა.
სახელმწიფო მინისტრმა ფარი-ხანუმ სოფიევას  პოლიტიკური მოღვაწეობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ დემოკრატიულ ღირებულებები საქართველოში  ჯერ კიდევ საუკუნეების წინ დამკვიდრდა.
„ზუსტად 100 წლის წინ, ჩვენს ქვეყანაში, როცა პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა იქმნებოდა,  ფარი-ხანუმ სოფიევა იყო პირველი მუსლიმი ქალი, რომელიც  დემოკრატიული გზით აირჩიეს. იგი იყო ხმოსანი თბილისის მაზრაში და მის სახელს ძალიან ბევრი ინიციატივა უკავშირდება. ნამვილად საამაყოა, რომ ეს საქართველოში, ამ ადგილას ხდებოდა.
„100 წლის წინ, როცა ბევრ ქვეყანაში ქალებს ხმის მიცემის უფლებაც კი არ ჰქონდათ, მაშინდელ არჩეულ ორგანოებში, თბილისსა და რეგიონებში, წარმოდგენილნი იყვნენ ეთნიკური უმცირესობები, მათ შორის ქალები. პარტიების საარჩევნო სიებში 26 ქალი იყო. ასე რომ, ეს ძალიან დიდი ტრადიცია, რომელსაც ზურგს საუკუნეები  და ჩვენი ქვეყნის ღირებულები უმაგრებს, აუცილებლად უნდა გავაგრძელოთ. ჩვენს წინაპრებს ესმოდათ, რომ თანასწორობა გულისხმობს თანაბარი უფლებებით სარგებლობას მიუხედავად  გენდერული ნიშნისა და ეთნიკური თუ რელიგიური წარმომავლობისა. ეს ჩვენი დემოკრატიული სახელმწიფოს პრინციპია და ამ მიმართულებით კიდევ უფრო წინ უნდა წავიწიოთ,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიებას აგრეთვე ესწრებოდნენ  ქვემო ქართლის გუბერნატორი გრიგოლ ნემსაძე და  გარდაბნის მუნიციპალიტეტის მერი რამაზ ბუდაღაშვილი.
1918 წელს საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის გამოცხადების შემდეგ საქართველოს ტერიტორიის ძირითად მაზრებში საერობო არჩევნები ჩატარდა. მათ შორის თბილისის მაზრაში, ყარაიაზის ოლქში. წამყვანი პარტიების - სოციალ-დემოკრატებისა და ფედერალისტების, “ჰუმმეთის”, ეროვნულ-დემოკრატებისა და ესერების კანდიდატებს უპარტიო კანდიდატმა, ეთნიკურად აზერბაიჯანელმა მუსლიმმა ქალმა ფარი-ხანუმ სოფიევამ აჯობა და თბილისის სამაზრო ერობის მეხუთე ხმოსანი გახდა ყარაიაზის ოლქიდან.  მის სახელს მიაწერენ არაერთ საქმეს. მათ შორის,  მშობლიურ სოფელში რკინიგზის სადგურის აშენებას.

В селе Караджала был открыт мемориал Пари-Ханум Софиевой – первой женщине-мусульманке депутату, избранной демократическим путем
6 June 2018
В селе Караджала Гардабанского муниципалитета открылся мемориал первой женщине- мусульманке Пари-Ханум Софиевой, избранной демократическим путем. Государственный министр Грузии возложила венок к мемориалу, который был открыт по инициативе и при непосредственном участии Аппарата Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия.
На окрытии мемориала вместе с официальными лицами и местным населением присутствовали потомки Пари-Ханум Софиевой, которые поблагодарили Аппарат Государственного министра Грузии за проделанную работу и надлежащее почитание Пари-Ханум и отметили, что они гордятся деятельностью их предка.
Государственный министр говорила о важности политической деятельности Пари-Ханум и отметила, что демократия была установлена ​​в Грузии много веков назад.
«Ровно 100 лет назад, в нашей стране, когда создавалась первая демократическая республика, Пари-Ханум Софиева была первой женщиной мусульманкой, избранной демократическим путем. Пари-Ханум была депутатом в Тбилисском уезде,  с её именем связано много инициатив. Приятно гордиться тем, что это происходит в Грузии.
100 лет назад, когда во многих странах у женщин не было права голоса, в избирательных органах Тбилиси и регионах, были представлены представители этнических меньшинств, в том числе женщины. В партийных списках было 26 женщин. Так что эту большую традицию, которая существовала века назад и являлась ценностью нашей страны мы обязательно должны продолжать. Наши предки понимали, что равенство означает равноправие независимо от пола, этнического или религиозного происхождения. Это принцип нашего демократического государства и мы должны идти вперёд в этом направлении», - заявила Кетеван Цихелашвили.
В мероприятии также приняли участие Государственный уполномоченный – губернатор региона Квемо Картли Григол Немсадзе и мэр муниципалитета Гардабани Рамаз Будагашвили.
В 1918 году после объявления Демократической Республики Грузия в основных уездах на территории Грузии были проведены выборы, в том числе в Тбилисском уезде, в области Караиаз. Пари-Ханум Софиева беспартийный кандидат, этническая азербайджанска-мусульманка, победила кандидатов ведущих партий социал-демократов и федералистов, «хуматов», национал-демократов и эссеров и стала 5 депутатом в Тбилисском уезде от области Караиаз. С именем Пари-Ханум связано много инициатив, в том числе строительство железнодорожного вокзала в родном селе.