ქეთევან ციხელაშვილმა ევროპარლამენტარებს საქართველოს სამშვიდობო ინიციატივების მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა
14 ივნისი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი ქეთევან ციხელაშვილი  ევროპარლამეტში საქართველოს მხარდამჭერი რეზოლუციის მიღებას გამოეხმაურა. მან ხაზი გაუსვა საქართველოსა და მისი  სამშვიდობო კურსის მიმართ ევროპარლამენტარების მიერ გამოხატული ღია და მკაფიო მხარდაჭერის  მნიშვნელობას.
„ევროპარლამენტმა მიიღო ჩვენი ქვეყნისათვის ძალიან მნიშვნელოვანი რეზოლუცია, რომელიც მიუთითებს ძირითად პრობლემებზე, რაც წარმოადგენს არამარტო ჩვენი ქვეყნის, არამედ ევროპული უსაფრთხოების გამოწვევას. იგი ასევე ხაზს უსვამს, რომ ევროპაში მდგრადი სტაბილურობისა და უსაფრთხოებისთვის აუცილებელია კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაჭრა. განსაკუთრებით მისასალმებელია, რომ ევროკავშირი ერთხმად უჭერს მხარს ჩვენი აპარატის მიერ მომზადებულ და მთავრობის მიერ წარდგენილ  ახალ სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც არის ჩვენი ხმამაღალი განაცხადი იმის თაობაზე, რომ სამშვიდობო კურსი ურყევია და გაორმაგებული ძალისხმევით ვეცდებით მივაღწიოთ მავთულხლართებით დაშორიშორებული მოსახლეობის ნდობის მშენებლობას, შერიგებას და მათი მდგომარეობის გაუმჯობესებას.
„რეზოლუციის მიღებამდე ევროპარლამენტში განხილვებისა და დებატებისას განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა ახალ სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“.  ამაზე საუბრობდა ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი ფედერიკა მოგერინი და ევროპარლამენტარები.  მადლობა ვუხდი ჩვენს ევროპელ პარტნიორებს ასეთი ცალსახა და მკაფიო მხარდაჭერისთვის. როგორც პოლიტიკური თვალსაზრისით ისე მათი მხრივ მზაობის თვალსაზრისით, რომ კიდევ უფრო მეტი გააკეთონ და მეტად ჩაერთონ ამ ინიციატივებს რეალობად ქცევის საქმეში“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
„საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიები რუსეთის აგრესიიდან 10  წლის შემდეგ“- ამ სახელწოდების რეზოლუცია მიიღო დღე ევროპარლამენტმა, რომლითაც კიდევ ერთხელ დაუჭირა მხარი საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს.
რეზოლუციაში აღნიშნულია, რომ სუვერენიტეტი, დამოუკიდებლობა და კონფლიქტების მშვიდობიანი მოგვარება არის  ევროპული უსაფრთხოების  უზრუნველყოფის ძირითად პრინციპები და რომ საქართველოში არსებული კონფლიქტების მოგვარება აუცილებელია ევროპის კონტინენტის უსაფრთხოებისა და სტაბილურობისათვის. დოკუმენტის მიხედვით, აღნიშნული კონფლიქტები და საქართველოს ტერიტორიების გრძელვადიანი ოკუპაცია კვლავ საფრთხეს უქმნის სხვა ევროპული ქვეყნების სუვერენიტეტს.
ევროპარლამენტი მოუწოდებს რუსეთს გააუქმოს საქართველოს რეგიონების სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარების შესახებ მიღებული გადაწყვეტილება. აგრეთვე მოუწოდებს 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ დადებული ხელშეკრულების უპირობო შესრულებისკენ. განსაკუთრებით იმ ვალდებულების შესრულებისკენ, რომელიც გულისხმობს რუსეთის შეიარაღებული ძალების მიერ საქართველოს ტერიტორიის დატოვებას.
მოუწოდებს რუსეთის ფედერაციას, დაუშვას ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია მისი მანდატის შესაბამისად აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის / სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიებზე;
რეზოლუცია გმობს ათობით ქართული სოფლისა და ეკლესიის განზრახ განადგურებას ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის/სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე, ისევე როგორც, ქართული კულტურისა და ისტორიის კვალის წაშლის განზრახ მცდელობებს.
გარდა ამისა, მოუწოდებს რუსეთის ფედერაციას შეწყვიტოს დაუსჯელობის სინდრომის წახალისება და ეთნიკურად მოტივირებული დანაშაულები საქართველოს ტერიტორიებზე, კერძოდ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში. ასევე მოუწოდებს აღმოიფხვრას ნებისმიერი დაბრკოლება, რათა უზრუნველყოფილ იქნას იძულებით გადაადგილებულ პირთა - არჩილ ტატუნაშვილის, გიგა ოთხოზორიასა და დავით ბაშარულის მკვლელობების ჩამდენთა სასამართლოს წინაშე წარდგენა.
მიესალმება საქართველოს პარლამენტის მიერ რეზოლუციის მიღებას, რომლითაც დაადგინა დანაშაულის ჩამდენთა და დანაშაულის დაფარვაზე პასუხისმგებელ პირთა შავი სია (ოთხოზორია-ტატუნაშვილის სია). წევრ ქვეყნებსა და საბჭოს კი მოუწოდებს შავ სიაში შეიყვანოს და ეროვნული და მთელი ევროპის მასშტაბით არსებული სანქციები დააკისროს ოთხოზორია-ტატუნაშვილის სიაში შესულ პირებსა და მათაც, ვინც აღნიშნულ ჩამონათვალში შესაძლოა მომავალში მოხვდნენ.

Кетеван Цихелашвили поблагодарила Европарламентариев за поддержку мирных инициатив Грузии
И.о. государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили отреагировала на принятие Европарламентом резолюции, поддерживающей Грузию. Кетеван Цихелашвили подчеркнула важность открытой и чёткой поддержки Грузии и её миротворческого курса, выраженной европарламентариями.
«Европейский парламент принял очень важную резолюцию для нашей страны, которая указывает на серьезные проблемы, которые  являются вызовом не только для нашей страны, но и для европейской безопасности. Резолюция также подчеркивает, что мирное урегулирование конфликта необходимо для обеспечения устойчивой стабильности и безопасности в Европе. Приветствуется, что Европейский союз единодушно поддерживает новую мирную инициативу «Шаг к лучшему будущему», подготовленную нашим Аппаратом и представленную Правительством Грузии, что является нашим громким заявлением о том, что мирный курс непоколебим и мы с удвоенными усилиями постараемся достичь доверия, примирения и улучшения состояния населения, разделенного заграждениями.
До принятия резолюции в Европарламенте на обсуждениях и дебатах особый акцент был сделан на новой мирной инициативе «Шаг к лучшему будущему». Об этом говорила Верховный представитель ЕС Федерика Могерини и Европарламентарии. Я хочу поблагодарить наших европейских партнеров за такую ​​однозначную и чёткую поддержку, как с точки зрения политики, так и их готовности сделать больше и участвовать в осуществлении этих инициатив», - заявила Кетеван Цихелашвили.
«Оккупированные территории Грузии после 10 лет российской агрессии» под таким названием была принята резолюция Европейским парламентом, которая в очередной раз поддержала территориальную целостность и суверенитет Грузии.
В резолюции говорится, что суверенитет, независимость и мирное разрешение конфликтов являются основными принципами европейской безопасности и что разрешение существующих конфликтов в Грузии необходимо для безопасности и стабильности на европейском континенте. Согласно документу, эти конфликты и длительная оккупация территорий Грузии по-прежнему угрожают суверенитету других европейских стран.
Европейский парламент призывает Россию отменить решение о признании независимости Южной Осетии и Абхазии - регионов Грузии. Также призывает к безоговорочному исполнению соглашения о прекращении огня от 12 августа 2008 года; особенно для выполнения обязательства - вывода российских вооруженных сил с территории Грузии.
Резолюция призывает Российскую Федерацию обеспечить доступ Миссии наблюдателей ЕС на территории Абхазии и Цхинвальского региона / Южной Осетии в соответствии с ее мандатом; резолюция осуждает преднамеренное уничтожение десятков грузинских сёл и церквей на оккупированных территориях Абхазии и Цхинвальского региона / Южной Осетии, а также намеренные попытки удалить следы грузинской культуры и истории.
Кроме того, резолюция призывает Российскую Федерацию прекратить поощрение синдрома безнаказанности и этнически мотивированных преступлений на территории Грузии, а именно в Абхазии и Цхинвальском регионе / Южной Осетии. Резолюция также настоятельно призывает устранить всяческие препятствия, чтобы обеспечить наказание лиц, участвовавших в убийствах вынужденно перемещенных граждан Грузии, Арчила Татунашвили, Гиги Отхозория и Давида Башарули.
Документ приветствует принятие Парламентом Грузии резолюции - черный список лиц, ответственных за преступление и за сокрытие преступления (список Отхозория - Татунашвили). Резолюция призывает государства-члены и Совет ЕС, ввести в черный список и установить санкции на местном масштабе и в масштабах ЕС всем тем лицам, которые внесены или могут быть внесены в список Отхозория-Татунашвили.