ქეთევან ციხელაშვილის შეხვედრა ფუად მურადოვთან
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში ვიზიტად მყოფ აზერბაიჯანის რესპუბლიკის დიასპორასთან მუშაობის სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარეს, ფუად მურადოვს შეხვდა.
შეხვედრაზე ქეთევან ციხელაშვილმა იმ ღონისძიებების შესახებ ისაუბრა, რასაც სახელმწიფო სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით ახორციელებს. აღნიშნა, რომ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა ქვეყნის საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ ცხოვრებაში სრულფასოვანი ჩართვისთვის ზრუნვა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ერთ-ერთი ძირითადი ფუნქციაა.
აქვე მან ხაზი გაუსვა სპეციალურად ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთათვის განკუთვნილ პროგრამას “1+4“, რომელიც ახალგაზრდებს სახელმწიფო ენის შესწავლისთვის დამატებით შესაძლებლობას სთავაზობს. საუბარი ასევე შეეხო ქეთევან ციხელაშვილის ინიციატივით შემუშავებულ სახელმწიფო სექტორში სტაჟირების პროგრამას, რომლის მიზანიც კვალიფიციური და სახელმწიფო ენის მცოდნე კადრების დასაქმების ხელშეწყობაა.
ქეთევან ციხელაშვილმა აზერბაიჯანელ სტუმარს იმ კამპანიის შესახებაც მიაწოდა ინფორმაცია, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მხარდაჭერით ქვემო ქართლის რეგიონში ხორციელდება და სახელმწიფო პროგრამების შესახებ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა ცნობიერების ამაღლებას ემსახურება.
სახელმწიფო მინიტრის მოვალეობის შემსრულებელი და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის დიასპორასთან მუშაობის სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარე ორმხრივი თანამშრომლობის გაგრძელებაზე შეთანხმდნენ.

И.о. государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с председателем Государственного комитета по работе с диаспорой Азербайджанской Республики Фуадом Мурадовым, который находился визитом в Грузии.
На встрече Кетеван Цихелашвили рассмотрела мероприятия, которые осуществляются Государством в направлении гражданской интеграции. И.о. государственного министра Грузии отметила, что забота о полном участии представителей этнических меньшинств в общественной и политической жизни страны является одной из главных функций Аппарата государственного министра.
Кетеван Цихелашвили также подчеркнула важность программы «1+4» специально предназначенной для представителей этнических меньшинств, которая предлагает молодым людям дополнительную возможность изучать государственный язык. На встрече также рассмотрели программу стажировки в государственном секторе, разработанную по инициативе Кетеван Цихелашвили, целью которой является содействие занятости квалифицированных и знающих государственных язык специалистов.
Кетеван Цихелашвили отметила значение информационной кампании, которая осуществляется в регионе Квемо Картли при поддержке Аппарата государственного министра и направлена на повышение осведомленности представителей этнических меньшинств о государственных программах. И.о.
государственного министра Грузии и председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Азербайджанской Республики договорились о продолжении двустороннего сотрудничества.