ქეთევან ციხელაშვილი: „აღარავის უნდა მივცეთ შესაძლებლობა ჩვენი განსხვავებულობა გამოიყენოს ჩვენივე ინტერესების საწინააღმდეგოდ, ჩვენს დასაპირისპირებლად, მრავალფეროვნება და ინტეგრაცია უნდა ვაქციოთ განვითარების უნიკალურ წყაროდ“
19 ივნისი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოს პარლამენტში, კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე საკუთარი პროგრამით წარსდგა.
მთავრობის შემადგენლობისათვის ნდობის გამოცხადების პროცედურა საკანონმდებლო ორგანოში დილიდან დაიწყო და დეპუტატებს სამთავრობო პროგრამის მიმართულებებზე მინისტრობის კანდიდატების მოსმენის შესაძლებლობა მიეცათ.
საპარლამენტო ტრიბუნიდან ქეთევან ციხელაშვილმა მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ინიციატივამ უკვე მოიპოვა სრული საერთაშორისო მხარდაჭერა საქართველოს პარტნიორების მხრიდან. მისი თქმით, სიახლით დაინტერესებულნი არიან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოქალაქეებიც, რომლებიც ინიციატივით გათვალისწინებულ პროგრამებსა თუ პროექტებში ჩართვის სურვილს უკვე გამოხატავენ.
„ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ამას ხელი შეეწყოს. ჩვენი აპარატის მიერ უკვე მომზადებული გახლავთ საიმპლემენტაციო გეგმა,  რომელსაც რამდენიმე მიმართულება აქვს. ცხადია, ერთ-ერთი მიმართულება სამართლებრივია.  მოგეხსენებათ, საკანონმდებლო აქტების შემდეგომ შესაბამისობაშია მოსაყვანი არაერთი კანონქვემდებარე აქტი და შესაბამისი უწყებები ამაზე უკვე მუშაობენ.  გათვალისწინებულია გამყოფი ხაზების სიახლოვეს ინფრასტრუქტურის მოწყობა, რათა იგი მოემსახუროს ინიციატივის ამოცანებს. პროექტი მზადაა და იგი სამი თვის ვადაში განხორციელებადია.
“ვმუშაობთ პარტნიორებთან რათა გაჩნდეს ახალი პლატფორმები საზოგადოებრივი დიალოგისათვის, იმ პირების ერთმანეთთან შეხვედრისა და თანამშრომლობისათვის, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან კონკრეტული სავაჭრო, საგანმანათლებლო თუ სხვა პროექტების განხორციელებით.
„ძალიან მნიშვნელოვანია ფინანსური მხარეც.  აქ მოიაზრება როგორც სახელმწიფო,  ისე კერძო რესურსი და დონორების მობილიზება. სახელმწიფო გეგმავს ქვეპროგრამის ამოქმედებას. არსებობს ინიციატივა, რომ შეიქმნას სპეციალური ფონდი, რომელსაც ორი მთავარი მიმართულება ექნება. ერთი გახლავთ ინიციატივების და განსაკუთრებით სავაჭრო ინიციატივების მხარდაჭერა, მეორე მიმართულება კი გამყოფი ხაზების გასწვრივ მოსახლეობის მხარდაჭერაა“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა.
ქეთევან ციხელაშვილმა აგრეთვე ისაუბრა 2013 წლიდან დღემდე გამყოფი ხაზების გასწვრივ მდებარე სოფლებში განხორციელებულ პროექტებზე. კერძოდ, აღნიშნა, რომ დასრულდა  ყველა სოფლის გაზიფიცირება, რაც 14 ათასი აბონენტის ბუნებრივი აირით უზრუნველყოფას გულისხმობს. აგრეთვე, თითქმის დასრულებულია ელექტროფიცირებაც. სახელმწიფო აფინანსებს სტუდენტებს, რომელთა ოჯახებიც აღნიშნულ სოფლებში ცხოვრობენ. სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებლის თქმით, მათი რიცხვი ყოველწლიურად იზრდება და მიმდინარე წელს, სახელმწიფოს დაფინანსებით უკვე 1200 სტუდენტი სარგებლობს.   მოწესრიგდა სასმელი და საირიგაციო წყლის სისტემები და რეაბილიტაცია ჯერ კიდევ გრძელდება.
„თუმცა, ეს ყველაფერი პირველად საჭიროებებზე რეაგირებაა. ახლა გეგმაში გახლავთ, რომ ამ ფაზიდან განვითარების ფაზაზე გადავიდეთ. დაგეგმილია შეიქმნას სპეციალური განვითარების სტრატეგია ამ რეგიონებისათვის, რათა უფრო მეტად დავეხმაროთ იქ მცხოვრებ მოსახლეობას, რომ დამაგრდნენ და განვითარდნენ საკუთარ მიწაზე. ეს იქნება ჩვენი ძალიან ქმედითი პასუხი მავთულხლართების პოლიტიკაზე. მეტი განვითარებითა და პროგრესით ჩვენ აუცილებლად შევძლებთ დავამარცხოთ უსამართლობა და ესაა დღეს გასაკეთებელი საქმე, რათა მომავალში გვქონდეს საქართველო მავთულხლართების გარეშე“,- -დასძინა სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა.
აქვე მან ხაზი გაუსვა გალისა და ახალგორის მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესების აუცილებლობას და განაცხადა, რომ ამაზე განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდება. ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, ხელისუფლება არასოდეს შეეგუება ადამიანის უფლებების დარღვევას, მითუფრო სიცოცხლის უფლების წართმევასა, როგორც ეს არჩილ ტატუნაშვილისა და გიგა ოთხოზორიას შემთხვევაში მოხდა. მისი განცხადებით, ხელისუფლება ბოლომდე იბრძოლებს დამნაშავეების გამოსავლენად და შემდეგ უკვე მათ დასასჯელად.
„გავაკეთებთ აბსოლუტურად ყველაფერს იმისათვის, რომ კონფლიქტითა და ხელოვნური ხაზებით დაშორიშორებული საზოგადოება შერიგდეს და ერთმანეთი დავიბრუნოთ. ეს არის განუყოფელი ნაწილი და ხედვა იმ მთავარი ამოცანისა, რომელიც გააჩნია სახელწმიფოს - ერთიანი მომავალი ერთიან ევროპული ტიპის სახელმწიფოში, სადაც თითოეული მოქალაქის უფლებები, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, დაცულია. თითოეული მოქალაქე თანასწორია და ჩართულია ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში. ეს ყველაფერი ასახულია სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2015-2020 წლების სახელმწიფო სტრატეგიაში, რომელიც ჩვენი პარტნიორების მხრიდან აღიარებულია როგორც ერთ-ერთი ყველაზე პროგრესული მთელს რეგიონში. ამ მიმართულებით მუშაობას აუცილებლად გავაგრძელებთ.
„ჩვენი ხედვა ეფუძნება პრინციპს -მეტი მრავალფეროვნება და მეტი ინტეგრაცია. აღარავის აღარასდროს უნდა მივცეთ შესაძლებლობა ჩვენი განსხვავებულობა გამოიყენოს ჩვენივე ინტერესების საწინააღმდეგოდ, ჩვენს დასაპირისპირებლად. პირიქით - ეს მრავალფეროვნება და ინტეგრაცია უნდა ვაქციოთ განვითარების უნიკალურ წყაროდ,“ - განაცხადა საკუთარ გამოსვლაში ქეთევან ციხელაშვილმა.
საკომიტეტო განხილვების ბოლოს, ყველა კომიტეტმა, ხმათა უმრავლესობით, პარლამენტში წარდგენილ მინისტრთა კაბინეტის განახლებულ შემადგენლობას მხარი დაუჭირა.

И.о. государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили представила свою программу на объединённом заседании комитетов Парламента Грузии.
С утра в законодательном органе началась процедура выражения доверия к составу Правительства, а депутатам была предоставлена возможность выслушать кандидатов на должности министров по направлениям государственной программы.
С трибуны Парламента Грузии Кетеван Цихелашвили говорила о новой мирной инициативе Правительства «Шаг к лучшему будущему» и отметила, что эта инициатива уже получила полную международную поддержку со стороны партнеров Грузии. По словам и.о. государственного министра, граждане, проживающие на оккупированных территориях, также заинтересованы в новшествах, они выражают желание участвовать в программах или проектах, предусмотренных инициативой.
«Очень важно поддержать этот процесс. Наш Аппарат уже подготовил план для осуществления инициатив, который имеет несколько направлений. Очевидно, что одно из направлений является правовым. Как вам известно, не один акт следует привести в соответствие с законодательными актами; соответствующие ведомства уже работают над этими вопросами. Предусмотрено создание определённой инфраструктуры вблизи разделительных линий, чтобы она служила задачам инициативы. Проект готов и он может быть реализован в течение трех месяцев.
Мы работаем с партнерами, чтобы создать новые платформы для общественного диалога, для встречи и сотрудничества людей заинтересованных в реализации конкретных торговых, образовательных или других проектов.
Также очень важна и финансовая сторона. Здесь рассматриваются как государственные, так и частные ресурсы и мобилизация доноров. Государство планирует задействовать подпрограмму. Существует инициатива создания специального фонда, у которого будут два основных направления. Одним направлением является поддержка инициатив - особенно инициатив по направлению торговли, а второе направление - поддержка населения, проживающего вдоль разделительных линий», - заявила и.о. государственного министра Грузии.
Кетеван Цихелашвили также говорила о проектах, осуществлённых в сёлах вдоль разделительных линий с 2013 года. В частности, и.о. государственного министра Грузии отметила, что завершена газификация всех сёл, что означает предоставление природного газа 14 тыс. абонентам. Также практически завершена электрофикация. Государство финансирует студентов, чьи семьи живут в этих сёлах. По словам Кетеван Цихелашвили, число студентов растет ежегодно, в этом году уже 1200 студентов пользуются государственным финансированием. Налаживаются системы питьевой и ирригационной воды, а процесс реабилитации продолжается.
«Однако все это - реагирование на первичные потребности. Сейчас запланирован переход с этого этапа к фазе развития. Планируется создать специальную стратегию развития для этих регионов для того, чтобы помочь населению укрепиться и развить сельскохозяйственные земли. Это будет нашим самым эффективным ответом на политику заграждений. С большим развитием и прогрессом мы, безусловно, сможем победить несправедливость. Это то дело, которое нужно делать сегодня, чтобы в будущем в Грузии не было колючей проволки», - заявила и.о. государственного министра Грузии.
Кетеван Цихелашвили подчеркнула необходимость улучшения прав населения, проживающего в Гали и Ахалгори и отметила, что в этом направлении будет сделан особый акцент. По словам и.о. государственного министра Грузии, Правительство Грузии никогда не смириться с нарушением прав человека, а тем более с посягятельством на жизнь, как это произошло в случае с Арчилом Татунашвили и Гигой Отхозория. По словам Кетеван Цихелашвили, Правительство будет бороться до конца, чтобы выявить виновных, а затем наказать их.
«Мы сделаем абсолютно все, чтобы примирить общество, разделенное конфликтами и искусственными линиями. Это - неотъемлемая часть и видение главной задачи, которая существует в Государстве – единое будущее в едином Государстве европейского типа, где защищены права каждого гражданина, независимо от этнической или религиозной принадлежности. Каждый гражданин равноправен и вовлечен во все сферы жизни страны. Все это отражено в «Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции 2015-2020 годов», которая признана нашими партнерами одной из самых прогрессивных во всем регионе.
Мы обязательно продолжим работу в этом направлении. Наше видение основано на принципе - больше многообразия и больше интеграции. Мы никому никогда не должны дать возможность использовать наше различие против наших интересов, чтобы противостоять нам. Наоборот, многооообразие и интеграцию мы должны превратить в уникальный источник развития», - заявила Кетеван Цихелашвили.
По завершении обсуждения в комитетах все комитеты большинством голосов поддержали представленный Парламенту обновленный состав Кабинета министров.