ქეთევან ციხელაშვილი: „აღარავის უნდა მივცეთ შესაძლებლობა ჩვენი განსხვავებულობა გამოიყენოს ჩვენივე ინტერესების საწინააღმდეგოდ, ჩვენს დასაპირისპირებლად, მრავალფეროვნება და ინტეგრაცია უნდა ვაქციოთ განვითარების უნიკალურ წყაროდ“
19 ივნისი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოს პარლამენტში, კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე საკუთარი პროგრამით წარსდგა.
მთავრობის შემადგენლობისათვის ნდობის გამოცხადების პროცედურა საკანონმდებლო ორგანოში დილიდან დაიწყო და დეპუტატებს სამთავრობო პროგრამის მიმართულებებზე მინისტრობის კანდიდატების მოსმენის შესაძლებლობა მიეცათ.
საპარლამენტო ტრიბუნიდან ქეთევან ციხელაშვილმა მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ინიციატივამ უკვე მოიპოვა სრული საერთაშორისო მხარდაჭერა საქართველოს პარტნიორების მხრიდან. მისი თქმით, სიახლით დაინტერესებულნი არიან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოქალაქეებიც, რომლებიც ინიციატივით გათვალისწინებულ პროგრამებსა თუ პროექტებში ჩართვის სურვილს უკვე გამოხატავენ.
„ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ამას ხელი შეეწყოს. ჩვენი აპარატის მიერ უკვე მომზადებული გახლავთ საიმპლემენტაციო გეგმა,  რომელსაც რამდენიმე მიმართულება აქვს. ცხადია, ერთ-ერთი მიმართულება სამართლებრივია.  მოგეხსენებათ, საკანონმდებლო აქტების შემდეგომ შესაბამისობაშია მოსაყვანი არაერთი კანონქვემდებარე აქტი და შესაბამისი უწყებები ამაზე უკვე მუშაობენ.  გათვალისწინებულია გამყოფი ხაზების სიახლოვეს ინფრასტრუქტურის მოწყობა, რათა იგი მოემსახუროს ინიციატივის ამოცანებს. პროექტი მზადაა და იგი სამი თვის ვადაში განხორციელებადია.
“ვმუშაობთ პარტნიორებთან რათა გაჩნდეს ახალი პლატფორმები საზოგადოებრივი დიალოგისათვის, იმ პირების ერთმანეთთან შეხვედრისა და თანამშრომლობისათვის, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან კონკრეტული სავაჭრო, საგანმანათლებლო თუ სხვა პროექტების განხორციელებით.
„ძალიან მნიშვნელოვანია ფინანსური მხარეც.  აქ მოიაზრება როგორც სახელმწიფო,  ისე კერძო რესურსი და დონორების მობილიზება. სახელმწიფო გეგმავს ქვეპროგრამის ამოქმედებას. არსებობს ინიციატივა, რომ შეიქმნას სპეციალური ფონდი, რომელსაც ორი მთავარი მიმართულება ექნება. ერთი გახლავთ ინიციატივების და განსაკუთრებით სავაჭრო ინიციატივების მხარდაჭერა, მეორე მიმართულება კი გამყოფი ხაზების გასწვრივ მოსახლეობის მხარდაჭერაა“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა.
ქეთევან ციხელაშვილმა აგრეთვე ისაუბრა 2013 წლიდან დღემდე გამყოფი ხაზების გასწვრივ მდებარე სოფლებში განხორციელებულ პროექტებზე. კერძოდ, აღნიშნა, რომ დასრულდა  ყველა სოფლის გაზიფიცირება, რაც 14 ათასი აბონენტის ბუნებრივი აირით უზრუნველყოფას გულისხმობს. აგრეთვე, თითქმის დასრულებულია ელექტროფიცირებაც. სახელმწიფო აფინანსებს სტუდენტებს, რომელთა ოჯახებიც აღნიშნულ სოფლებში ცხოვრობენ. სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებლის თქმით, მათი რიცხვი ყოველწლიურად იზრდება და მიმდინარე წელს, სახელმწიფოს დაფინანსებით უკვე 1200 სტუდენტი სარგებლობს.   მოწესრიგდა სასმელი და საირიგაციო წყლის სისტემები და რეაბილიტაცია ჯერ კიდევ გრძელდება.
„თუმცა, ეს ყველაფერი პირველად საჭიროებებზე რეაგირებაა. ახლა გეგმაში გახლავთ, რომ ამ ფაზიდან განვითარების ფაზაზე გადავიდეთ. დაგეგმილია შეიქმნას სპეციალური განვითარების სტრატეგია ამ რეგიონებისათვის, რათა უფრო მეტად დავეხმაროთ იქ მცხოვრებ მოსახლეობას, რომ დამაგრდნენ და განვითარდნენ საკუთარ მიწაზე. ეს იქნება ჩვენი ძალიან ქმედითი პასუხი მავთულხლართების პოლიტიკაზე. მეტი განვითარებითა და პროგრესით ჩვენ აუცილებლად შევძლებთ დავამარცხოთ უსამართლობა და ესაა დღეს გასაკეთებელი საქმე, რათა მომავალში გვქონდეს საქართველო მავთულხლართების გარეშე“,- -დასძინა სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა.
აქვე მან ხაზი გაუსვა გალისა და ახალგორის მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესების აუცილებლობას და განაცხადა, რომ ამაზე განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდება. ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, ხელისუფლება არასოდეს შეეგუება ადამიანის უფლებების დარღვევას, მითუფრო სიცოცხლის უფლების წართმევასა, როგორც ეს არჩილ ტატუნაშვილისა და გიგა ოთხოზორიას შემთხვევაში მოხდა. მისი განცხადებით, ხელისუფლება ბოლომდე იბრძოლებს დამნაშავეების გამოსავლენად და შემდეგ უკვე მათ დასასჯელად.
„გავაკეთებთ აბსოლუტურად ყველაფერს იმისათვის, რომ კონფლიქტითა და ხელოვნური ხაზებით დაშორიშორებული საზოგადოება შერიგდეს და ერთმანეთი დავიბრუნოთ. ეს არის განუყოფელი ნაწილი და ხედვა იმ მთავარი ამოცანისა, რომელიც გააჩნია სახელწმიფოს - ერთიანი მომავალი ერთიან ევროპული ტიპის სახელმწიფოში, სადაც თითოეული მოქალაქის უფლებები, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, დაცულია. თითოეული მოქალაქე თანასწორია და ჩართულია ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში. ეს ყველაფერი ასახულია სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2015-2020 წლების სახელმწიფო სტრატეგიაში, რომელიც ჩვენი პარტნიორების მხრიდან აღიარებულია როგორც ერთ-ერთი ყველაზე პროგრესული მთელს რეგიონში. ამ მიმართულებით მუშაობას აუცილებლად გავაგრძელებთ.
„ჩვენი ხედვა ეფუძნება პრინციპს -მეტი მრავალფეროვნება და მეტი ინტეგრაცია. აღარავის აღარასდროს უნდა მივცეთ შესაძლებლობა ჩვენი განსხვავებულობა გამოიყენოს ჩვენივე ინტერესების საწინააღმდეგოდ, ჩვენს დასაპირისპირებლად. პირიქით - ეს მრავალფეროვნება და ინტეგრაცია უნდა ვაქციოთ განვითარების უნიკალურ წყაროდ,“ - განაცხადა საკუთარ გამოსვლაში ქეთევან ციხელაშვილმა.
საკომიტეტო განხილვების ბოლოს, ყველა კომიტეტმა, ხმათა უმრავლესობით, პარლამენტში წარდგენილ მინისტრთა კაბინეტის განახლებულ შემადგენლობას მხარი დაუჭირა.

Acting State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili has presented her program at a joint sitting of the Parliament of Georgia.
The procedure of declaration of confidence to the composition of the Government started in the Parliament in the morning and the MPs were given the opportunity to listen to ministerial candidates and their programs.
Ketevan Tsikhelashvili talked about the government's new peace initiative "A Step for a Better Future" and noted that the initiative has already received full international support from Georgia's partners. According to her, citizens living in the occupied territories are also interested in the initiative and they are already expressing their desire to join the programs or projects under this initiative.
"It is very important to support this initiative. The Office of the State Minister has already prepared an implementation plan which has several directions. Obviously, one of the directions is legal issues and relevant agencies are already working on it. The infrastructure should me prepare along the dividing lines so that it can serve the initiative's tasks. The project is ready and it is possible to implement it within three months.
"We are working with the partners in order to find new platforms for public dialogue, arrange meetings to people who are interested in implementing this initiative, its trade, educational or other projects.
"The financial part is also very important. Both state and private resource and also donors mobilization are considered. The state plans to launch subprogram. There is an initiative to create a special fund that will have two main directions. One is supporting initiatives and especially trade initiatives, and the second direction is to support the population along the dividing lines", - said the acting State Minister.
Ketevan Tsikhelashvili also talked about the projects implemented in villages along the dividing lines since 2013. She noted that gasification of all villages has been completed. It means that 14 thousand subscribers are provided with natural gas. Also, electrification is almost complete. The Government funded students whose families live in these villages. According to the acting State Minister, their number is growing annually and 1200 students are using state funding this year. Continuous the rehabilitation of irrigation water systems.
"However, all these steps is reaction on the “first needs” of population. Now we plan to move from this phase to the development phase. It is planned to set up a special development strategy for these regions in order to help the population living there to develop their land. This will be our most effective answer to the policy of wire fences. With more development and progress we will definitely be able to defeat the injustice and it is a work to be done in order to have Georgia without barbed wire in the future", - said the State Minister for Acting.
She also emphasized the necessity to improve the situation with the human rights of the population of Gali and Akhalgori. According to Ketevan Tsikhelashvili, the government will never tolerate violations of human rights, as it happened in the case of Archil Tatunashvili and Giga Otkhozoria. And the Government will fight in order to punish persons, who are guilty in these tragedies.
"We will do absolutely everything in order to reconcile the society separated by conflict and artificial lines and get back to each other. This is an integral part and vision of the main task of the State - united future in the united European type country, where every citizen's rights, regardless of ethnic or religious affiliation, are protected. Each citizen is equal and is involved in all aspects of the country's life. All this is reflected in the state strategy of civil equality and integration of 2015-2020, which is recognized by our partners as one of the most progressive in the whole region. We will continue to work in this direction.
"Our vision is based on the principle - more diversity and more integration. We shouldn’t give anyone the opportunity to use our differences against our own interests. On the contrary - this diversity and integration should be a unique source of development", - said Ketevan Tsikhelashvili in her speech.
At the end of the committee discussions, all the committees supported the renewed composition of the Government.