20 ივნისს ჟენევაში საერთაშორისო დისკუსიების მორიგი - 44-ე რაუნდი გაიმართა. ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში ერთ-ერთ ცენტრალურ საკითხად დაისვა გამყოფი ხაზების გასწვრივ მავთულხლართების და თხრილების გავლების საკითხი, რასაც პერმანენტული ხასიათი აქვს. ქართულმა დელეგაციამ ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ რუსეთის ფედერაციის მიერ ხორციელდება მიზანმიმართული პოლიტიკა- ხელი შეუშალოს ხალხთა შორის და საზოგადოებების დონეზე კავშირების აღდგენას.
ამ თვასაზრისით განსაკუთრებით ხაზგასასმელია გადაადგილების შეზღუდვა. შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ რუსეთი მაქიმალურად ცდილობს გაატაროს რუსიფიკაციის პოლიტიკა გალისა და ახალგორის, ასევე მთლიანად ოკუპირებული რეგიონების ტერიტორიებზე. ამ პოლიტიკის შედეგად ადგილობრივ მოსახლეობას არ აქვს შესაძლებლობა განათლება მიიღოს მშობლიურ ენაზე. ითქვა, რომ იკვეთება რუსეთის მცდელობა - ხელოვნურად შეცვალოს ოკუპირებული ტერიტორიების ეთნიკური შემადგენლობა, მათ შორის ახლო აღმოსავლეთიდან რეპატრიანტების ჩამოსახლების გზით.
დისკუსიებზე განხილვის ერთ-ერთი მთავარი თემა არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალება იყო. ქართულმა მხარემ განსაკუთრებული სიმწვავით დააყენა ტატუნაშვილის ორგანოების გადმოცემის საკითხი. თანათავმჯდომარეებმა და მონაწილეებმა საქართველოდან და აშშ-დან კატეგორიულად მოითხოვეს საქართველოს საგამოძიებო ორგანოებს მიეცეთ გამოძიების ბოლომდე მიყვანის საშუალება.
ქართულმა მხარემ თანათავმჯდომარეებსა და ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკების მონაწილეებს ლევან სამხარაულის სახელობის ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს შუალედური დასკვნა წარუდგინეს, რომლითაც დასტურდება არჩილ ტატუნაშვილისადმი არაადამიანური მოპყრობა და წამება. აგრეთვე ინფორმაცია მიაწოდეს ტატუნაშვილისათვის თავისუფლების უკანონო აღკვეთასა და წამებაში ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ე.წ. სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლების დავით გურწიევისა და ალიკ ტაბოევის მონაწილეობის შესახებ, რომელთაც საქართველოს პროკურატურის მიერ ბრალი დაუსწრებლად აქვთ წარდგენილი.
შეხვედრაზე დაისვა რუსეთის ფედერაციის, როგორც ტერიტორიებზე ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელი ქვეყნის პასუხისმგებლობის საკითხი. მასვე დააკისრეს გიგა ოთხოზორიასა და დავით ბაშარულის მკვლელობაზე პასუხისმგებლობა და სამართლის აღსრულება და დამნაშავეების დასჯა მოითხოვეს.
ქართულმა მხარემ წამოჭრა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის პრობლემა. შეშფოთება გამოხატეს უკანონო დაკავებებისა და გატაცების ფაქტების გამო და ხაზგასმით დააფიქსირეს ამ ყველაფრის მიუღებლობა.აღინიშნა ჰუმანიტარული თვალსაზრისით არსებული მძიმე ვითარება.
იძულებით გადაადგილებულ პირთა საკუთარ სახლებში დაბრუნების საკითხის განხილვისას, რუსეთის დელეგციამ შეხვედრა დატოვა. ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფის ხელმძღვანელის, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის, ლაშა დარსალიას თქმით, წინა რაუნდების მსგავსად, შეხვედრის ბოლომდე მიყვანა ვერც ამჯერად მოხერხდა და რუსეთის დელეგაციის დემარშის გამო ჩაიშალა.
„ჟენევის ფორმატში საქართველოს დელეგაცია აყენებს ყველა მნიშვნელოვან საკითხს, რაც დაკავშირებულია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევასთან და ჰუმანიტარულ ვითარებასთან. სამწუხაროდ, ამ რაუნდზეც, წინა რაუნდების მსგავსად, რუსეთის დელეგაციამ საკითხებისადმი არაკონსტრუქციული მიდგომა გამოიჩინა. მსგავსი დესტრუქციული დამოკიდებულების შედეგად ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ჰუმანიტარული პრობლემები კვლავ გადაუჭრელი რჩება. ქართული მხარის მრავალმხრივი მცდელობისა და კონკრეტული გამოსავლის გზების შეთავაზების მიუხედავად, ჰუმანიტარული საკითხების პოლიტიზირება ჟენევის მოლაპარაკებებზე პროგრესის მიღწევას ხელს უშლის“- განაცხადა ლაშა დარსალიამ.

20 июня в Женеве состоялся 44-й раунд Женевских международных дискуссий. Одним из центральных вопросов в гуманитарной группе был вопрос об установке заграждений и траншей вдоль разделительных линий, этот процесс – носит регулярный характер. Грузинская делегация подчеркнула тот факт, что Российская Федерация проводит целенаправленную политику недопустить восстановления связей между народами и обществами.
С этой точки зрения необходимо особенно подчеркнуть ограничения передвижения населения. На встрече было отмечено, что Россия максимально пытается провести политику руссификации на территориях Гали и Ахалгори, а также на оккупированных территориях. В результате этой политики у местных жителей нет возможности получить образование на родном языке. На встрече были отмечены попытки России искусственно изменить этнический состав населения на оккупированных территориях, в том числе путём заселения репатриантов с Ближнего Востока.
Одной из основных тем переговоров была смерть Арчила Татунашвили. Грузинская сторона подняла вопрос о передаче органов А. Татунашвили. Сопредседатели и участники переговоров из Грузии и США категорически потребовали следственным органам Грузии предоставить возможность довести расследование до конца.
Грузинская сторона предоставила сопредседателям и участникам Женевских международных переговоров промежуточное заключение Национального бюро судебной экспертизы имени Левана Самхараули, что подтверждает нечеловеческое обращение и пытки Арчила Татунашвили; также предоставила информацию об участии в незаконном лишении свободы и пытках А. Татунашвили сотрудников т. н. правоохранительных органов оккупированного Цхинвальского региона - Давида Гурциева и Алика Табоева, которым Прокуратура Грузии заочно предъявила обвинение.
На встрече был поднят вопрос об ответственности Российской Федерации как страны, осуществляющей эффективный контроль над территориями. На Российскую Федерацию была возложена ответственность за убийство Гиги Отхозория и Давида Башарули, требуя исполнения правосудия и наказания виновников.
Грузинская сторона подняла проблему нарушений прав человека на оккупированных территориях. Была выражена озабоченность фактами незаконных задержаний и похищений людей, а также подчеркнута недопустимость всех этих фактов. Была отмечена существующая сложная ситуация с гуманитарной точки зрения. Рассматривая вопрос о возвращении внутренне перемещенных лиц в свои дома, российская делегация покинула заседание. По словам руководителя группы по гуманитарным вопросам, Первого заместителя Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаши Дарсалия, как и в предыдущих раундах из-за демарша российской делегации невозможно было довести встречу до конца.
«В женевском формате грузинская делегация ставит все важные вопросы, связанные с нарушением прав человека и гуманитарной ситуацией на оккупированных территориях. К сожалению, как и в предыдущих раундах, российская делегация продемонстрировала неконструктивный подход к вопросам. В результате такого деструктивного отношения гуманитарные проблемы по-прежнему остаются нерешенными на оккупированных территориях. Несмотря на многосторонние попытки грузинской стороны и предоставление конкретных путей решения, политизирование гуманитарных вопросов препятствует достижению прогресса на Женевских дискуссиях», - заявил Лаша Дарсалия.