ლაშა დარსალიამ შვეიცარიაში ქართველი ემიგრანტების საფლავები გვირგვინით შეამკო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლაშა დარსალიამ  აფხაზური არისტოკრატიული გვარის წარმომადგენლი ემიგრანტების - ნიკოლოზ და ზურაბ ჩხოტუების საფლავები გვირგვინებით შეამკო.
ემიგრანტების საფლავები შვეიცარიის ქალაქებში ჟენევასა და ლოზანაში, რომელთა მდებარეობაც უკანასკნელ პერიოდამდე უცნობი იყო, ლაშა დარსალიასთან ერთად მოინახულეს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარემ ვახტანგ ყოლბაიამ, საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე დავით დონდუამ, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა შვეიცარიაში დავით ჯალაღანიამ და აფხაზეთის მთავრობის სხვა წევრებმა.
მწერალი და დიპლომატი ნიკოლოზ ჩხოტუა ემიგრაციაში  1921 წელს წავიდა. თავდაპირველად ევროპაში ცხოვრობდა, მოგვიანებით ამერიკაში. 1954 წლიდან იგი ოჯახთან ერთად შვეიცარიაში გადავიდა. მას საკმაოდ შთამბეჭდავი კარიერა ჰქონდა. გახდა იუსტიციის გენერალი და წლების განმავლობაში დიპლომატიურ სამსახურში იყო. გარდა ამისა, იყო კარდინალის სწავლული მდივანი, მალტის ორდენის წევრი და როგორც ორდენის წარმომადგენელი, საქველმოქმედო საქმიანობას ეწეოდა. თავდაუზოგავად იღწვოდა მსოფლიოში მშვიდობისა და ურთიერთთანამშრომლობის განმტკიცებისათვის.
როგორც მალტის ორდენის ელჩმა, საელჩოები დააარსა კოსტა-რიკაში, ბრაზილიაში, მექსიკაში, ჩილეში, პერუსა და ესპანეთში. დიდი ავტორიტეტით სარგებლობდა ქართველ ემიგრანტებში. ნიკოლოზ ჩხოტუა ყველგან საქართველოს ინტერესებს იცავდა და მუდამ სამშობლოში დაბრუნებაზე ოცნებობდა.
რაც შეეხება ზურაბ ჩხოტუას, იგი ოფიცერი იყო და გასული საუკუნის 50-იან წლებში ამერიკის შეერთებულ შტატებში დამოუკიდებელი საქართველოს საფრანგეთში მყოფი დევნილი მთავრობის არაოფიციალური წარმომადგენლის ფუნქციებს ასრულებდა. მან უდიდესი წვლილი შეიტანა რადიოსადგურ „თავისუფლების“ ქართული რედაქციის დაარსებაში. ხელი შეუწყო იმას, რომ საქართველოს საკუთარი ადგილი ჰქონოდა ამერიკული მთავრობის ეგიდით შექმნილ „თავისუფალი ევროპის კომიტეტში“. ამერიკულ აუდიტორიას გააცნო საქართველო და კავკასია.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия в Женеве и Лозанне возложил венки на могилы грузинских эмигрантов – писателя Николая Чхотуа и офицера Зураба Чхотуа.
Могилы, местонахождение которых было неизвестно до недавнего времени, вместе с Лашей Дарсалия посетили Председатель правительства Автономной Республики Абхазии Вахтанг Колбая, заместитель министра иностранных дел Грузии Давид Дондуа, чрезвычайный и полномочный посол Грузии в Швейцарии Давид Джалагания и другие члены правительства Абхазии.
Николоз Чхотуа эмигрировал в 1921 году. Первоначально он жил в Европе, позже в Америке. С 1954 года он переехал вместе со своей семьей в Швейцарию. У него была впечатляющая карьера. Н. Чхотуа стал генералом юстиции и много лет находился на дипломатической службе. Кроме этого, Н. Чхотуа был секретарём кардинала, членом Мальтийского ордена и как представитель ордена занимался благотворительной деятельностью. Самоотверженно стремился к укреплению мира во всем мире и взаимосотрудничеству.
В качестве посла Мальтийского ордена Н. Чхотуа основал посольства в Коста-Рике, Бразилии, Мексике, Чили, Перу и Испании. Пользовался большим авторитетом среди грузинских эмигрантов. Н.Чхотуа всюду защищал интересы Грузии и всегда мечтал вернуться на Родину.
Что касается З. Чхотуа, он был офицером и служил неофициальным представителем в США, изгнанного Правительства независимой Грузии, которая находилась во Франции в 50-х годах прошлого века. Он внес большой вклад в создании грузинской редакции Радиостанции «Свобода». З. Чхотуа способствовал, чтобы у Грузии было своё место в «Комитете свободной Европы», созданной под эгидой правительства Америки. Он ознакомил американцев с Грузией и Кавказом.