ქვემო ქართლში სახელმწიფო პროგრამების შესახებ საინფორმაციო კამპანია დასრულდა
ქვემო ქართლში სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების შესახებ საინფორმაციო კამპანია, რომელიც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინირებით განხორციელდა, დასრულდა.
კამპანიის ფარგლებში, რომელიც 11 ივნისს დაიწყო, 17 შეხვედრა ჩატარდა. დმანისის, ბოლნისის, თეთრიწყაროს, წალკის, გარდაბნის, მარნეულისა და რუსთავის მოსახლეობამ ამომწურავი ინფორმაციის მიღება შეძლო ჯანდაცვის, სოფლის მეურნეობის, სოციალური თუ ეკონომიკური პროგრამების შესახებ. მათ უშუალოდ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის,  შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვისა და ფინანსთა სამინისტროების წარმომადგენლებმა მიაწოდეს ინფორმაცია საყოველთაო ჯანდაცვის, აგროდაზღვევის, საბაჟო საკითხების, საგადასახადო კოდექსის,  „დანერგე მომავალი“, „ახალგაზრდა მეწარმე“, „აწარმოე საქართველოში“ და სხვა პროექტების შესახებ. ამომწურავად გააცნეს თითოეული საკითხი და უპასუხეს მათ კითხვებს.
აღნიშნული კამპანიის ფარგლებში მოსახლეობასთან ბოლო შეხვედრა მარნეულსა და გარდაბანში შედგა, სადაც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის სამოქალაქო ინტეგრაციის სამმართველოს უფროსმა ელისო ლომიძემ მოქალაქეებს საინფორმაციო კამპანიით დაინტერესებისა და მასში აქტიური ჩართვისათვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო მინისტრის აპარატი მზადაა რეგიონებიდან, ცალკეული მუნიციპალიტეტებიდან წამოსულ საინტერესო ინიციატივებს მხარი დაუჭიროს და მათ განხორციელებაში ჩაერთოს.
„ეთნიკური უმცირესობების მიმართ სახელმწიფო პოლიტიკიდან გამომდინარე, რომელსაც კოორდინირებას ჩვენი უწყება უწევს, არსებითად მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს თითოეული მოქალაქისათვის, მიუხედავად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, ხელმისაწვდომი იყოს სახელმწიფო პროგრამები და სერვისები, სხვადასხვა მომსახურეობა, რომელთაც მათ სახელმწიფო სთავაზობს.
„სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკა ითვალისწინებს მოქალაქეთა თანაბარ და სრულფასოვან ჩართულობას ქვეყნის ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში, სადაც ინფორმირების კამპანიას ძალიან დიდი როლი და მნიშვნელობა აქვს. განსაკუთრებით მივესალმებით ქალთა ჩართულობას საინფორმაციო კამპანიაში, რამაც საბოლოოდ უნდა მიგვიყვანოს პოლიტიკურ თუ სხვა ასპარეზზე ქალების გააქტიურებამდე.
„ერთ-ერთი ასეთი საინტერესო ინიციატივა სწორედ მუნიციპალიტეტებისაგან მიღებული  მოთხოვნის საფუძველზე განვახორციელეთ - ფინანსთა სამინისტროს აკადემიასთან და ქვემო ქართლის გუბერნიასთან თანამშრომლობით, ქვემო ქართლის რეგიონში მცხოვრები ქალებისთვის გამოვაცხადეთ კონკურსი მათი ეკონომიკური გაძლიერების მიზნით. ისინი სპეციალურ სწავლებას გადიან იმის შესახებ, თუ როგორ დაიწყონ და აწარმოონ ბიზნესი“, - განაცხადა ელისო ლომიძემ.
შეხვედრას ესწრებოდნენ ქვემო ქართლის გუბერნიისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ხელმძღვანელები, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის თანამშრომლები და თემით დაინტერესებული პირები მარნეულის, თეთრიწყაროსა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტებიდან.
საინფორმაციო კამპანია, რომელიც ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულის - გუბერნატორის ინიციატივითა და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მხარდაჭერით განხორციელდა, სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების შესახებ  რეგიონის მოსახლეობის მაქსიმალურ ინფორმირებულობას ითვალისწინებდა. მისი მიზანი იყო თითოეულ მოქალაქეს მისთვის გასაგებ ენაზე მიეღო ინფორმაცია იმ სიკეთეებისა და შესაძლებლობების შესახებ, რომელთაც სახელმწიფო მათ სხვადასხვა მიმართულებით სთავაზობს.
ქვემო ქართლის შემდეგ საინფორმაციო კამპანია, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინირებით, სამცხე-ჯავახეთისა და კახეთის რეგიონებში, მათ შორის პანკისის ხეობაში აქტიურად გაგრძელდება.

В регионе Квемо Картли завершилась информационная кампания по государственным программам
В регионе Квемо Картли завершилась информационная кампания по государственным программам и услугам, которая была осуществлена при координации Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского  равноправия.
В рамках кампании, которая началась 11 июня, состоялось 17 встреч. Население муниципалитетов Дманиси, Болниси, Цалки, Гардабани, Марнеули и Рустави получили исчерпывающую информацию о программах здравоохранения, сельского хозяйства, социальных или экономических программах. Представители Министерства экономики и устойчивого развития Грузии, охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии, труда, здравоохранения и социального обеспечения Грузии и финансов Грузии предоставили информацию об всеобщем здравоохранении, агростраховании, таможенных вопросах, налоговом кодексе, о проектах «Внедрить будущее», «Молодой предприниматель», «Производить в Грузии» и др. Представители министерств подробно ознакомили население с каждой темой и ответили на все вопросы.
В рамках данной кампании встреча состоялась в Марнеули и Гардабани, где заведующая отделом по вопросам гражданской интеграции Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского  равноправия поблагодарила население за заинтересованность и активное вовлечение в кампанию и отметила, что Государственный Аппарат готов поддержать интересные инициативы регионов и отдельных муниципалитетов и участвовать в их реализации.
«Исходя из государственной политики в отношении представителей этнических меньшинств, которую координирует наш Аппарат, крайне важно, чтобы каждый гражданин Грузии, независимо от этнической или религиозной принадлежности, имел доступ к государственным программам и услугам, различным сервисам, которые предлагает государство.
Политика гражданской интеграции предусматривает равноправное и полное участие граждан в разных сферах жизни страны, где информационные кампании играют большую роль и значение. Особенно приветствуется участие женщин в информационной кампании, которая должна в конечном итоге привести к тому, чтобы женщины активизировались в политической или другой деятельности.
Одна из таких интересных инициатив была осуществлена на основе запроса муниципалитетов - в сотрудничестве с Академией Министерства финансов при сотрудничестве с Администрацией региона Квемо Картли мы объявили конкурс для женщин, проживающих в регионе Квемо Картли, который предусматривает ознакомление и подготовку для ведения бизнеса», - заявила Элисо Ломидзе.
Во встрече приняли участие руководители Администрации государственного уполномоченного – губернатора региона Квемо Картли и местного самоуправления, сотрудники Службы доходов Министерства финансов Грузии и заинтересованные лица из муниципалитетов Марнеули, Тетрицкаро и Болниси.
Информационная кампания была проведена по инициативе государственного уполномоченного – губернатора региона Квемо Картли при поддержке Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского  равноправия, которая предусматривает максимальную информированность населения региона о государственных программах и услугах. Целью кампании было предоставление информации каждому гражданину на понятном для него языке о преимуществах и возможностях, предлагаемых государством по разным направлениям.
Информационная кампания при координации Аппарата Государственного министра Грузии активно продолжится в регионах Самцхе-Джавахети и Кахети, в том числе и в Панкисском ущелье.