ქვემო ქართლში სახელმწიფო პროგრამების შესახებ საინფორმაციო კამპანია დასრულდა
ქვემო ქართლში სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების შესახებ საინფორმაციო კამპანია, რომელიც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინირებით განხორციელდა, დასრულდა.
კამპანიის ფარგლებში, რომელიც 11 ივნისს დაიწყო, 17 შეხვედრა ჩატარდა. დმანისის, ბოლნისის, თეთრიწყაროს, წალკის, გარდაბნის, მარნეულისა და რუსთავის მოსახლეობამ ამომწურავი ინფორმაციის მიღება შეძლო ჯანდაცვის, სოფლის მეურნეობის, სოციალური თუ ეკონომიკური პროგრამების შესახებ. მათ უშუალოდ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის,  შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვისა და ფინანსთა სამინისტროების წარმომადგენლებმა მიაწოდეს ინფორმაცია საყოველთაო ჯანდაცვის, აგროდაზღვევის, საბაჟო საკითხების, საგადასახადო კოდექსის,  „დანერგე მომავალი“, „ახალგაზრდა მეწარმე“, „აწარმოე საქართველოში“ და სხვა პროექტების შესახებ. ამომწურავად გააცნეს თითოეული საკითხი და უპასუხეს მათ კითხვებს.
აღნიშნული კამპანიის ფარგლებში მოსახლეობასთან ბოლო შეხვედრა მარნეულსა და გარდაბანში შედგა, სადაც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის სამოქალაქო ინტეგრაციის სამმართველოს უფროსმა ელისო ლომიძემ მოქალაქეებს საინფორმაციო კამპანიით დაინტერესებისა და მასში აქტიური ჩართვისათვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო მინისტრის აპარატი მზადაა რეგიონებიდან, ცალკეული მუნიციპალიტეტებიდან წამოსულ საინტერესო ინიციატივებს მხარი დაუჭიროს და მათ განხორციელებაში ჩაერთოს.
„ეთნიკური უმცირესობების მიმართ სახელმწიფო პოლიტიკიდან გამომდინარე, რომელსაც კოორდინირებას ჩვენი უწყება უწევს, არსებითად მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს თითოეული მოქალაქისათვის, მიუხედავად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, ხელმისაწვდომი იყოს სახელმწიფო პროგრამები და სერვისები, სხვადასხვა მომსახურეობა, რომელთაც მათ სახელმწიფო სთავაზობს.
„სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკა ითვალისწინებს მოქალაქეთა თანაბარ და სრულფასოვან ჩართულობას ქვეყნის ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში, სადაც ინფორმირების კამპანიას ძალიან დიდი როლი და მნიშვნელობა აქვს. განსაკუთრებით მივესალმებით ქალთა ჩართულობას საინფორმაციო კამპანიაში, რამაც საბოლოოდ უნდა მიგვიყვანოს პოლიტიკურ თუ სხვა ასპარეზზე ქალების გააქტიურებამდე.
„ერთ-ერთი ასეთი საინტერესო ინიციატივა სწორედ მუნიციპალიტეტებისაგან მიღებული  მოთხოვნის საფუძველზე განვახორციელეთ - ფინანსთა სამინისტროს აკადემიასთან და ქვემო ქართლის გუბერნიასთან თანამშრომლობით, ქვემო ქართლის რეგიონში მცხოვრები ქალებისთვის გამოვაცხადეთ კონკურსი მათი ეკონომიკური გაძლიერების მიზნით. ისინი სპეციალურ სწავლებას გადიან იმის შესახებ, თუ როგორ დაიწყონ და აწარმოონ ბიზნესი“, - განაცხადა ელისო ლომიძემ.
შეხვედრას ესწრებოდნენ ქვემო ქართლის გუბერნიისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ხელმძღვანელები, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის თანამშრომლები და თემით დაინტერესებული პირები მარნეულის, თეთრიწყაროსა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტებიდან.
საინფორმაციო კამპანია, რომელიც ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულის - გუბერნატორის ინიციატივითა და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მხარდაჭერით განხორციელდა, სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების შესახებ  რეგიონის მოსახლეობის მაქსიმალურ ინფორმირებულობას ითვალისწინებდა. მისი მიზანი იყო თითოეულ მოქალაქეს მისთვის გასაგებ ენაზე მიეღო ინფორმაცია იმ სიკეთეებისა და შესაძლებლობების შესახებ, რომელთაც სახელმწიფო მათ სხვადასხვა მიმართულებით სთავაზობს.
ქვემო ქართლის შემდეგ საინფორმაციო კამპანია, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინირებით, სამცხე-ჯავახეთისა და კახეთის რეგიონებში, მათ შორის პანკისის ხეობაში აქტიურად გაგრძელდება.

Information Campaign on State Programs and Services, which was coordinating in Kvemo Kartli by the Office of the State Minister of Georgia on Reconciliation and Civic Equality, finished.
Within the campaign, which started on June 11, 17 meetings were held. Residents of Dmanisi, Bolnisi, Tetritskaro, Tsalka, Gardabani, Marneuli and Rustavi received information about health care, agriculture, social or economic programs. The representatives of the Ministry of Economy and Sustainable Development, Environmental Protection and Agriculture, Labor, Health and Social Security and Finance provided them an information on healthcare, agro insurance, customs issues, tax code, "Introduce future", "Young entrepreneur", "Produce in Georgia" and other projects. They were thoroughly informed about each question and received all the answers.
The last meetings of the campaign were held in Marneuli and Gardabani, where the Head of the Civil Integration Division of the Office of the State Minister Eliso Lomidze thanked locals for their interest and involvement in the information campaign and said that the Office of the State Minister is ready to support interesting initiatives from individual municipalities and involve in their implementation.
"Based on the state policy towards ethnic minorities that is coordinated by the Office of the State Ministers, it is extremely important that every citizen of Georgia, regardless of ethnic or religious affiliation, will have access to state programs and services, offered by the state.
"Civil Integration Policy envisages equal and full involvement of citizens in different spheres of life in the country, where awareness campaigns have a great role and importance. We particularly welcome women's involvement in information campaigns, which should eventually lead to more women in political or other spheres.
"One of such an interesting initiatives was based on the requests from the municipalities - in cooperation with the Academy of the Ministry of Finance and Kvemo Kartli municipality we announced competition for women living in Kvemo Kartli region for their economic strengthening. They are taking special training on how to start and engage in business", - said Eliso Lomidze.
Information campaign in Kvemo Kartli was implemented with the initictive of the state attorney-governor and supported by the Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality. Its aim was to improve the awareness of the population of the region about state programs and services.
After Kvemo Kartli information campaign with the coordination of the Office of the State Minister will continue in the Pankisi Gorge, Samtskhe-Javakheti and Kakheti regions, coordinated by the Office of the State Minister.