შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) კონფლიქტის მენეჯმენტისა და შემცირების ოფისის წარმომადგენელს დარა კაცს შეხვდა.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო საქართველოს მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“. სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა ინიციატივების პაკეტის განხორციელების აუცილებლობასა და მნიშვნელობას და დასძინა, რომ დონორებისა და საერთაშორისო აქტორების მხრიდან აღნიშნული პაკეტის მხარდაჭერა მნიშვნელოვანია.
ისაუბრეს შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკაზე. მის ფარგლებში დაგეგმილ და გადადგმულ ნაბიჯებზე. ქეთევან ციხელაშვილმა დეტალურად მიმოიხილა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარება, იქ მცხოვრები ადამიანებისათვის დაწესებული შეზღუდვები. ინფორმაცია მიაწოდა ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებზე.
განიხილეს საქართველოს შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ჯანდაცვის მიმართულება, კერძოდ ის სახელმწიფო პროგრამები, რაც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პირებისათვის ხორციელდება. აღინიშნა, რომ სახელმწიფო განსაკუთრებული მნიშვნელობას ანიჭებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ პირებზე ზრუნვას და მათი სამედიცინო მომსახურებისადმი ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას.
ქეთევან ციხელაშვილმა აგრეთვე ისაუბრა გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას შორის დიალოგისა და ურთიერთობის არსებობის აუცილებლობაზე, კომუნიკაციის სხვადასხვა ფორმატის შექმნისა და განვითარების მნიშვნელობაზე.
შეხვედრაზე საქართველოში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა უფლებების დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესიც განიხილეს.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა USAID-თან თანამშრომლობის მნიშვნელობას და სტუმარს მხარდაჭერისათვის მადლობა გადაუხადა. მხარეებმა თანამშრომლობის გაგრძელების მზადყოფნა გამოთქვეს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с представителем Офиса по менеджменту и сокращению конфликтов, Агентства США по международному развитию (USAID) Дарой Кац.
На встрече рассмотрели новую мирную инициативу Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему». Государственный министр подчеркнула необходимость и важность реализации пакета инициатив и отметила, что важна поддержка со стороны доноров и международных акторов.
Также обсудили государственную политику примирения и вовлечения, запланированные и предпринятые шаги в рамках данной политики. Кетеван Цихелашвили рассмотрела существующую ситуацию на оккупированных территориях, в часности, ограничения для местного населения, факты нарушения прав человека.
На встрече обсудили направление здравоохранения в рамках политики примирения и вовлечения Грузии, а именно государственные программы, которые осуществляются для лиц, проживающих на оккупированных территориях. Было отмечено, что Государство уделяет особое внимание заботе и обеспечению доступа к медицинским услугам населения, проживающего на оккупированных территориях.
Кетеван Цихелашвили также говорила о необходимости существования диалога и отношений между населением, проживающим по обе стороны разделительных линий, важности формирования и развития различных форм коммуникации.
На встрече также обсудили вопросы защиты прав представителей этнических меньшинств в Грузии и процесс гражданской интеграции.
Государственный министр подчеркнула важность сотрудничества с USAID и поблагодарила представителя Офиса по менеджменту и сокращению конфликтов USAID за поддержку. Стороны выразили готовность к сотрудничеству в будущем.