ქეთევან ციხელაშვილსა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დელეგაციის ახალ ხელმძღვანელს შორის შეხვედრა გაიმართა
23 ივნისი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დელეგაციის ახალ ხელმძღვანელს, სევერინ შაპაზს უმასპინძლა. შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრი უკვე ყოფილ წარმომადგენელს, ბილიანა მილოშევიჩსაც გამოემშვიდობა და გასული წლების განმავლობაში ნაყოფიერი თანამშრომლობისათვის მადლობა გადაუხადა.
ქეთევან ციხელაშვილმა სევერინ შაპაზს შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკა გააცნო. ისაუბრა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მძიმე ვითარებაზე, ჰუმანიტარული ხასიათის პრობლემებსა და მოსახლეობის წინაშე არსებულ გამოწვევებზე. გააცნო ადამიანის უფლებების დარღვევის მძიმე ფაქტები.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებთან გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას შორის ნდობის აღდგენისა და შერიგების პოტენციალიც მიმოიხილა. საუბარი აგრეთვე შეეხო რუსეთის დესტრუქციულ პოლიტიკასა და მის ცალკეულ გამოვლინებებს.
შეხვედრაზე ქეთევან ციხელაშვილმა ხაზი გაუსვა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ჩართულობის მნიშვნელობას და არჩილ ტატუნაშვილის ცხედრის გადმოსვენების საქმეში გაწეული დახმარებისათვის მადლობა გადაუხადა.

Состоялась встреча Кетеван Цихелашвили с новым руководителем Международного Комитета Красного
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с новым руководителем Международного Комитета Красного Креста Севериной Шапаз. А также на встрече Государственный министр поблагодарила уже бывшего руководителя Комитета Билиану Милошевич и поблагодарила за плодотворное сотрудничество в последние годы.
Кетеван Цихелашвили ознакомила Северину Шапаз с государственной политикой примирения и вовлечения. Государственный министр Грузии говорила о сложной ситуации на оккупированных территориях, о проблемах гуманитарного характера и вызовах, с которыми сталкивается население, а также о серьезных нарушениях прав человека.
На встрече Кетеван Цихелашвили рассмотрела потенциал для восстановления доверия и примирения населения, проживающего по обе стороны разделительных линий. Была отмечена деструктивная политика России и ее отдельные проявления.
На встрече Кетеван Цихелашвили подчеркнула важность деятельности Международного Комитета Красного Креста и поблагодарила за помощь в передаче тела Арчила Татунашвили.