ქეთევან ციხელაშვილსა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დელეგაციის ახალ ხელმძღვანელს შორის შეხვედრა გაიმართა
23 ივნისი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დელეგაციის ახალ ხელმძღვანელს, სევერინ შაპაზს უმასპინძლა. შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრი უკვე ყოფილ წარმომადგენელს, ბილიანა მილოშევიჩსაც გამოემშვიდობა და გასული წლების განმავლობაში ნაყოფიერი თანამშრომლობისათვის მადლობა გადაუხადა.
ქეთევან ციხელაშვილმა სევერინ შაპაზს შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკა გააცნო. ისაუბრა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მძიმე ვითარებაზე, ჰუმანიტარული ხასიათის პრობლემებსა და მოსახლეობის წინაშე არსებულ გამოწვევებზე. გააცნო ადამიანის უფლებების დარღვევის მძიმე ფაქტები.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებთან გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას შორის ნდობის აღდგენისა და შერიგების პოტენციალიც მიმოიხილა. საუბარი აგრეთვე შეეხო რუსეთის დესტრუქციულ პოლიტიკასა და მის ცალკეულ გამოვლინებებს.
შეხვედრაზე ქეთევან ციხელაშვილმა ხაზი გაუსვა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ჩართულობის მნიშვნელობას და არჩილ ტატუნაშვილის ცხედრის გადმოსვენების საქმეში გაწეული დახმარებისათვის მადლობა გადაუხადა.

Ketevan Tsikhelashvili met with the new Head of the delegation of International Committee of the Red Cross
23 June 2018
The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met with the new Head of the delegation of International Committee of the Red Cross Severine Chappaz. During the meeting the State Minister thanked previous Head of the Delegation Biljana Milosevic for fruitful cooperation over the past years.
Ketevan Tsikhelashvili introduced the state policy of reconciliation and engagement to Severine Chappaz. She talked about the difficult situation in the occupied territories, the humanitarian problems and the challenges faced by the population, severe human rights violations.
The State Minister also reviewed the possibility of restoration and reconciliation between people on both sides of the dividing lines. Discussions also focused on Russia's destructive policy and its separate manifestations.
At the meeting Ketevan Tsikhelashvili underlined the importance of the International Committee of the Red Cross and thanked for assistance in the transfer of Archil Tatunashvili’s body.