ლაშა დარსალია: „ევროკავშირის მხარდაჭერა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობის მხრიდან სამშვიდობო ინიციატივის მიმართ მზარდ ინტერესს ვხედავთ“
26 ივნისი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია ბრიუსელში, საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების კომიტეტის მეოთხე სხდომაზე სიტყვით წარსდგა.
სხდომას, როტაციის პრინციპის თანახმად, ევროკავშირის მხრიდან, საგარეო ქმედებათა ევროპული სამსახურის რუსეთის, აღმოსავლეთ პარტნიორობის, ცენტრალური აზიისა და ეუთო-ს დირექტორატის ხელმძღვანელი ლუკ დევინი ხელმძღვანელობდა. შეხვედრაზე მხარეები განიხილავენ საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობის ფართო დღის წესრიგში არსებულ აქტუალურ საკითხებს, მათ შორის ქვეყანაში საქართველოს ევროკავშირთან პოლიტიკური ასოცირების პროცესში განხორციელებულ თუ მიმდინარე რეფორმებს; რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაწყვეტის პროცესში, ასევე ზოგადად უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობის ასპექტებს და ქვეყანაში ეკონომიკისა და სექტორული განვითარების კუთხით განხორციელებულ ნაბიჯებს ასოცირების შეთანხმებით გათვალისწინებული პრიორიტეტების მიხედვით.
ლაშა დარსალიამ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების სისტემატურ დარღვევებსა და რუსეთის ფედერაციის დესტრუქციულ პოლიტიკაზე ისაუბრა, რომელიც მიზნად ისახავს გადაადგილებისა და განათლების უფლების შეზღუდვას, ხელს უშლის უსაფრთხო გარემოს შექმნასა და განვითარებას. პარალელურად კი, მისი თქმით, საქართველოს მთავრობა დგამს ახალ, დინამიურ ნაბიჯებს ამ პროცესის საწინააღმდეგოდ.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ისაუბრა საქართველოს მთავრობის ახალო სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და მისი ყველა ძირითადი ასპექტი მიმოიხილა. აღნიშნა, რომ ინიციატივების პაკეტის ძირითადი მიზანი გამყოფი ხაზის გასწვრივ ვაჭრობის ხელშეწყობა, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობისათვის საგანმანათლებლო შესაძლებლობების გაზრდა და სახელმწიფო სერვისებზე ხელმისაწვდომობის გამარტივებაა. აქვე მან ევროკავშირის მიმართ ინიციატივის პირდაპირი და უწყვეტი მხარდაჭერისთვის მადლიერება გამოხატა.
„ეს მხარდაჭერა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან ჩვენ ვხედავთ მზარდ ინტერესს სამშვიდობო ინიციატივის მიმართ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში / სამხრეთ ოსეთში მცხოვრები მოსახლეობის მხრიდან. იქ მცხოვრებ მოქალაქეებს, არსებული ზეწოლისა და დაბრკოლების მიუხედავად, სურთ ვაჭრობისა და განათლების მიღების შესაძლებლობით სარგებლობა და ადამიანთა შორის კავშირების გაღრმავება. ჩვენ უაღრესად მადლობელი ვართ ევროკავშირის მიმართ ყველა იმ გადადგმული ნაბიჯისათვის, რომელიც საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიან მოგვარებასა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე სიტუაციის გაუმჯობესებას ითვალისწინებს.
„სამშვიდობო ინიციატივის გარდა, რა თქმა უნდა, გაგრძელდება ჩვენი ჩვეულებრივი საქმიანობა, რომელიც დაკავშირებულია კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის მოვლა-პატრონობასა და ჯანდაცვისა და სოციალური საჭიროებების დაკმაყოფილებასთან. ასევე ვაგრძელებთ გამყოფი ხაზების მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკურ გაძლიერებას, რათა შემსუბუქდეს რუსი სამხედროების მიერ მავთულხლართებისა და სხვა ფიზიკური ბარიერების დამონტაჟების შედეგები.
„წელს ვგეგმავთ მოსახლეობის ძირითადი საჭიროებების მოგვარების ეტაპიდან რეგიონებისა და სოფლების განვითარებაზე გადავიდეთ, რომლებიც ამ ხაზთან ახლოს მდებარეობს და, შესაბამისად, კონფლიქტის სიმწვავეს ყველაზე მეტად განიცდიან. ვაპირებთ ამ მიმართულებით შესაბამისი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა ავამუშავოთ. ამავდროულად, რა თქმა უნდა, კვლავაც ვუჭერთ მხარს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საერთაშორისო საზოგადოების ჩართულობას და ნდობის აღდგენის პროექტების განხორციელებას“,- განაცხადა ლაშა დარსალიამ.
ქართულ დელეგაციას საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ვახტანგ მახარობლიშვილი ხელმძღვანელობდა. საქართველოს მხრიდან შეხვედრაში მონაწილეობა ასევე მიიღეს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე გოჩა ლორთქიფანიძემ და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრე თევზაძემ.
ასოცირების კომიტეტი წარმოადგენს ასოცირების შეთანხმების საფუძველზე ჩამოყალიბებული საქართველო-ევროკავშირის პოლიტიკური დიალოგის ინსტიტუციური ჩარჩოს ნაწილს და, როგორც წესი, იკრიბება მინისტრის მოადგილეების დონეზე, წელიწადში ერთხელ.

Лаша Дарсалия: «Поддержка ЕС особенно важна, потому что мы видим растущий интерес населения, проживающего в Абхазии и Цхинвальском регионе, относительно мирной инициативы»
Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского  равноправия Лаша Дарсалия выступил на четвертой сессии Комитета Ассоциации ЕС-Грузия в Брюсселе.
В соответствии с принципом ротации заседание со стороны ЕС возглавлял Люк Девинь, управляющий директор по России, странам Восточного партнерства и Центральной Азии и ОБСЕ Европейской службы внешних действий. На встрече стороны обсудили актуальные вопросы повестки дня сотрудничества Грузии с ЕС, в том числе реформы, осуществлённые и проводимые в процессе политической ассоциации Грузии ЕС; процесс мирного разрешения российско-грузинского конфликта, а также аспекты сотрудничества в области безопасности, экономического и секторного развития в соответствии с приоритетами, предусмотренными Соглашением об ассоциации.
Лаша Дарсалия говорил о систематических нарушениях прав человека на оккупированных территориях Грузии и деструктивной политике Российской Федерации, направленной на ограничение права на свободу передвижения и образования, предотвращение создания безопасной окружающей среды и развития. По словам Первого заместителя Государственного министра Грузии, параллельно Правительство Грузии предпринимает новые динамичные шаги.
Лаша Дарсалия отметил новую мирную инициативу Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему» и рассмотрел ее основные аспекты. Основная цель пакета инициатив заключается в содействии торговле через разделительную линию, расширении образовательных возможностей для населения, проживающего на оккупированных территориях, и упрощении доступа к государственным услугам. Лаша Дарсалия поблагодарил ЕС за непосредственную и постоянную поддержку инициативы.
«Эта поддержка особенно важна, потому что мы видим растущий интерес населения, проживающего в Абхазии и Цхинвальском регионе/Южной Осетии, относительно мирной инициативы. Население, проживающее на оккупированных территориях, несмотря на существующее давление и препятствия, желает получить доступ к торговле и образованию и углубить связи между людьми. Мы очень благодарны за все шаги, предпринятые ЕС, которые обеспечивают мирное урегулирование конфликта в Грузии и улучшение ситуации на оккупированных территориях. Разумеется, помимо мирной инициативы мы по-прежнему продолжим нашу деятельность – забота пострадавшего от конфликта населения в области здравоохранения и социальных нужд.
Мы также продолжаем улучшение социально-экономических условий населения, проживающего вдоль разделительных линий, чтобы облегчить результаты установки заграждений и других физических барьеров со стороны российских войск. В этом году мы планируем перейти от разрешения основных потребностей населения к развитию регионов и сёл, расположеных вблизи разделительных линий и, которые, в большей степени испытывают остроту конфликта.
Мы планируем разработать стратегию и план действий в этом направлении. В то же время мы по-прежнему поддерживаем вовлечение международного сообщества на оккупированных территориях и осуществление проектов по восстановлению доверия», - заявил Лаша Дарсалия.
Грузинскую делегацию возглавлял Заместитель министра иностранных дел Грузии Вахтанг Махароблишвили. В заседании также приняли участие Заместитель министра юстиции Грузии Гоча Лорткипанидзе и Заместитель министра образования и науки Грузии Александр Тевзадзе.
Комитет Ассоциации является частью институциональной структуры политического диалога Грузия-ЕС, созданного на основе Соглашения об ассоциации и, как правило, собирается на уровне заместителей министров раз в год.