ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) რიგით 88-ე შეხვედრა გაიმართა, სადაც განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო არჩილ ტატუნაშვილის სიცოცხლის ხელყოფის საკითხს. საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მისი შინაგანი ორგანოების გადმოცემა მოითხოვეს.
შეხვედრაზე დადგა გაურკვეველ ვითარებაში გარდაცვლილი დავით ბაშარულის საკითხი. ქართულმა მხარემ ცალსახად განმარტა, რომ აღნიშნული თემა უმნიშვნელოვანესია და იგი განხილვის საგანი იქნება მანამ, სანამ სიმართლე არ დადგინდება.
მხარეებმა ისაუბრეს დე-ფაქტო რეჟიმის მიერ, ახალგორში, სამოქალაქო აქტივისტის თამარ მეარაყიშვილის მიმართ უკანონო დევნაზე. ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა ოსურ მხარეს მოუწოდეს შეწყდეს მეარაყიშვილის უფლებების პერმანენტული შეზღუდვა.
შეხვედრის მონაწილეებმა აგრეთვე განიხილეს წინა შეხვედრიდან დღემდე, ოკუპირებულ რეგიონსა და მის მიმდებარე ტერიტორიებზე დაფიქსირებულ ყველა მნიშვნელოვან ინციდენტი, რომელიც საფრთხეს უქმნის სტაბილურობასა და უსაფრთხოებას.
განხილვის საგანს წარმოადგენდა საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავებების შემთხვევები, ე.წ. ბორდერიზაციის ფაქტები და ადგილობრივებისთვის თავისუფლად გადაადგილების კუთხით შექმნილი შეზღუდვები.

В Эргнети состоялась очередная 88-ая встреча в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (IPRM), где особое внимание было уделено вопросу посягательства на жизнь Арчила Татунашвили. Представители центральной власти Грузии потребовали передать внутренние органы покойного.
На встрече особое внимание было уделено делу Давида Башарули, который умер при неясных обстоятельствах. Грузинская сторона однозначно разъяснила, что данный вопрос имеет первостепенное значение и он будет обсуждаться до тех пор, пока истина не будет установлена.
Стороны также затронули вопрос незаконного преследования гражданской активистки Тамары Меаракишвили в Ахалгори со стороны де-факто режима. Представители центральной власти призвали осетинскую сторону прекратить ограничение прав Тамары Меаракишвили.
Участники встречи также рассмотрели все важные инциденты, зафиксированные на оккупированных и прилегающих территориях с момента последней встречи, которые создают угрозу стабильности и безопасности в регионе.
На встрече обсудили случаи незаконных арестов граждан Грузии, факты т.н. бордеризации и ограничения свободного передвижения местного населения.
Очередная встреча в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты состоится 14 сентября 2018 года.