შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრობის კანდიდატი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოს პარლამენტში, კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე საკუთარი პროგრამით წარსდგა.
მთავრობის შემადგენლობისათვის ნდობის გამოცხადების პროცედურა საკანონმდებლო ორგანოში დილიდან დაიწყო და დეპუტატებს სამთავრობო პროგრამის მიმართულებებზე მინისტრობის კანდიდატების მოსმენის შესაძლებლობა მიეცათ.
გამოსვლაში ქეთევან ციხელაშვილმა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მთავარ ამოცანაზე ისაუბრა - მშვიდობიან გაერთიანებასა და სწრაფვაზე ერთიანი ევროპული მომავლისაკენ, სადაც თითოეული მოქალაქის უფლებები და იდენტობა, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, დაცულია.
მისი თქმით, სწორედ ამგვარი პოლიტიკის განხორციელებით სახელმწიფომ შეძლო მიმდინარე ოკუპაციისა და სხვადასხვა სახის პროვოკაციის ფონზე, განსაკუთრებით ბოლო პერიოდში რთულ და ცვალებად გეოპოლიტიკურ კონტექსტში, შეენარჩუნებინა მშვიდობა, თავიდან აეცილებინა დაპირისპირების ესკალაცია, ან ახალი ომის საფრთხე, რაც ქვეყნისთვის, მისი განვითარებისა და კეთილდღეობისათვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
„დღეს არსებული ვითარება და გამოწვევები გვავალდებულებს ამ მიზნისთვის ბრძოლაში გამოვიჩინოთ განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა და სიფრთხილე, მაგრამ აშკარაა ისიც, რომ აუცილებელია ახალი, პროაქტიული და უფრო დინამიური ნაბიჯების გადადგმა. ეს საჭიროება იქიდანაც გამომდინარეობს, რომ სულ რამდენიმე დღეში 10 წელი შესრულდება 2008 წლის ტრაგიკული ომიდან და რუსეთის ინტერვენციიდან. დღეს ნათელია, რომ ამ ომს არ ჰყავს გამარჯვებულები არც ქართული, არც აფხაზური და არც ოსური საზოგადოებების სახით. მავთულხლართები, მიწათხრილები და სხვა სახის დაბრკოლებები დღეისათვის იქცა ღია ოკუპაციის რეალურ სახედ“,- აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა.
მისი განცხადებით, ამ მეთოდებით საზოგადოებების დაშორიშორება, მათი თავისუფლებისა და უფლებების შეზღუდვა და შელახვა, ვერ იქნება გონივრული, მდგრადი და არ გააჩნია არანაირი პერსპექტივა.
„ზუსტად ამიტომ, დარწმუნებული ვარ დადგება დღე, როდესაც აგვისტოს ამ თარიღებს შევხვდებით მავთულხლართების გარეშე. დარწმუნებული ვარ იმიტომ, რომ ამ მავთულხლართებს ვუპირისპირდებით მეტი პროგრესით, მეტი განვითარებით, საქმიანი, კონსტრუქციული, თანმიმდევრული და პრინციპული მიდგომებით. ამიტომ, კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვა იქნება ამ პოლიტიკის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი.
„აქ ორი მნიშვნელოვანი პრინციპი გახლავთ გასათვალისწინებელი: ერთი მხრივ ჩვენ ვიქნებით სრულიად შეურიგებელნი ადამიანის სიცოცხლის, უსაფრთხოებისა და უფლებების წინააღმდეგ მიმართული ნებისმიერი ქმედების მიმართ, რომელის უმძიმეს გამოვლინებებიც გახლდათ ბოლო პერიოდში ბაშარულის, ოთხოზორიასა და ტატუნაშვილის ძალიან მძიმე ტრაგედიები. თუმცა, ამავდროულად გავაკეთებთ ყველაფერს იმისათვის, რომ მოსახლეობის უფლებები იყოს დაცული, მოხდეს რეაგირება მათ საჭიროებებზე და პრაგმატული ინტერესების უზრუნველყოფა“, - დასძინა ქეთევან ციხელაშვილმა.
აქვე მან ისაუბრა გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები მოსახლეობის დახმარების მიზნით დაგეგმილ ღონისძიებებზე, კერძოდ, აღნიშნული რეგიონების განვითარების სტრატეგიაზე, რაც მათ საშუალებას მისცემს, რომ კიდევ უფრო გაძლიერდნენ და საკუთარ მიწაზე ღირსეულად იცხოვრონ. აგრეთვე, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის საჭიროებებსა და გალსა და ახალგორში მცხოვრები მოსახლეობის დისკრიმინაციულ მდგომარეობაზე. აღნიშნა, რომ მათი უფლებებისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფა, მათი დახმარება განსაკუთრებული პრიორიტეტი იქნება.
„დღეს ჩვენ ვართ ახალი სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ იმპლემენტაციის ძალიან ინტენსიურ ფაზაზე. იგი მოიცავს ისეთ მნიშვნელოვან მიმართულებებს, როგორიცაა გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობა, ხარისხიანი განათლება და სხვადასხვა სიკეთესა და სარგებელზე წვდომის გამარტივება. ეს მექანიზმები ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოსახლეობას საშუალებას აძლევს, რომ იყვნენ არა მხოლოდ სხვადასხვა სიკეთის მომხმარებელნი, არამედ თავად მიიღონ მონაწილეობა ერთიანი მომავლის მშენებლობაში. ეს ასევე შექმნის სივრცეს დიალოგისა და თანამშრომლობისათვის. მოგეხსენებათ, რომ დიალოგი, ნდობის მშენებლობა და შერიგება არა მხოლოდ ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი მიმართულებაა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისათვის, არამედ აუცილებელი წინაპირობაცაა, რადგან ქვეყნის გაერთიანება, პირველ რიგში, გულისხმობს ჩვენი საზოგადოებების გაერთიანებას ერთმანეთთან დაბრუნების გზით.
„ჩვენ ამ ძალისხმევაში არ ვართ მარტო. საერთაშორისო პარტნიორები მხარს უჭერენ საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას და სამშვიდობო პოლიტიკას. თუნდაც ბოლო თვის განმავლობაში არსებულ გამოხმაურებებში, იქნება ეს ევროპარლამენტისა თუ ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციები და ნატოს სამიტის დეკლარაცია, ცალსახად არის ხაზგასმული, რომ ისინი სრულად იზიარებენ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკას, მათ შორის ახალ ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“.
„ეს რეზოლუციები მნიშვნელოვანია იმ ჭრილშიც, რომ ისინი მიღებულია ზუსტად ათი წლის შემდეგ რუსეთის ინტერვენციიდან და სიტუაციას მიმოიხილავს ამ ჭრილში. ფაქტობრივად, ეს არის დასტური იმისა, რომ გადაუჭრელი კონფლიქტი არის არა მხოლოდ საქართველოს, მისი საზოგადოების პრობლემა, არამედ ევროპის უსაფრთხოების პრობლემა. ზუსტად ამიტომ, კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების ძალიან რთულ გზაზე წარმატება არის არა მხოლოდ საქართველოს, არამედ მთლიანად რეგიონისა და ევროპის წარმატება“,- განაცხადა მან.
საპარლამენტო ტრიბუნიდან ქეთევან ციხელაშვილმა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მეორე უმნიშვნელოვანეს მიმართულებაზე - სამოქალაქო ინტეგრაციაზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ პოლიტიკა, სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა თანასწორობის პრინციპს ემყარება.
„თითოეული მოქალაქე არის თანასწორია მიუხედავად მისი ეთნიკური თუ რელიგიური წარმომავლობისა და მათ უნდა ჰქონდეთ თანასწორი პირობები რათა ჩაერთონ ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში“,- დასძინა სახელმწიფო მინისტრობის კანდიდატმა.
საკომიტეტო განხილვების ბოლოს, ყველა კომიტეტმა, ხმათა უმრავლესობით, პარლამენტში წარდგენილ კანდიდატებს მხარი დაუჭირა.

Кетеван Цихелашвили: «Сегодня мы находимся в интенсивной фазе осуществления новой мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему»
13 July 2018
Кандидат Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили представила программу на обьединенном заседании комитетов Парламента Грузии.
Процедура выражения доверия  составу Правительства в законодательном органе началась с утра и депутатам была предоставлена ​​возможность выслушать кандидатов на должности министров по направлениям государственных программ.
В своем выступлении Кетеван Цихелашвили говорила о главной задаче Аппарата Государственного министра - о мирном воссоединении и стремлении к единому европейскому будущему, где защищены права и идентичность каждого гражданина независимо от этнической или религиозной принадлежности.
По словам Кетеван Цихелашвили, такой политикой Государство на фоне продолжающейся оккупации и различных видов провокаций, особенно в последний период - сложной и меняющейся геополитической ситуации, смогло сохранить мир, избежать эскалации противостояния, или угрозы новой войны, что является жизнено важным для развития и благополучия нашей страны.
«Нынешняя ситуация и вызовы обязывают проявить особую ответственность и осторожность в борьбе достижения этой цели, но также очевидно, что необходимо предпринимать новые активные и более динамичные шаги. Эта необходимость исходит и из того, что через несколько дней исполнится 10 лет со дня трагической войны 2008 года и интервенции России. Сегодня ясно, что в этой войне нет победителей в лице ни грузинского, ни абхазского и ни осетинского обществ. Колючая проволока, траншеи и другого рода препятствия сегодня стали настоящим лицом открытой оккупации», - отметила исполняющий обязанности Государственного министра.
По её словам, разделение обществ такими методами, ограничение их свободы и прав не могут быть разумными, устойчивыми и не имеют никакой перспективы.
«Вот почему я уверена, что наступит такой день в будущем, когда мы встретим эту дату без заграждений. Я уверена, потому что мы противостоим этим заграждениям большим прогрессом, развитием, деловыми, конструктивными, последовательными и принципиальными подходами.
«Поэтому забота о населении, пострадавшем от конфликта, будет одним из основных приоритетов этой политики. Здесь необходимо учитывать два важных принципа: с одной стороны, мы будем абсолютно непримиримы к любым действиям, направленным против человеческой жизни, безопасности и прав, тяжелыми проявлениями которого являются трагедия Башарули, Отхозория и Татунашвили. Однако в то же время мы сделаем все, чтобы права населения были защищены, необходимо реагировать на их потребности и отвечать прагматичным интересам», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Исполняющий обязанности Государственного министра отметила запланированные мероприятия по оказанию помощи населению, которое проживают вдоль разделительных линий, в частности стратегию развития регионов, что позволит им более укрепиться и достойно жить на своей земле. А также о потребностях населения, проживающего на оккупированных территориях и дискриминационном положении населения, проживающего в Гали и Ахалгори. Кетеван Цихелашвили отметила, что обеспечение их прав и безопасности, а также помощь будет особым приоритетом.
«Сегодня мы находимся в интенсивной фазе осуществления новой мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему». Инициатива включает такие важные направления, как торговля через разделительные линии, качественное образование и облегчение доступа к различным преимуществам и благам. Эти механизмы позволяют жителям, проживающим на оккупированных территориях, быть не только потребителями различных благ, но и участвовать в построении единого будущего. Это также создаст пространство для диалога и сотрудничества. Диалог, укрепление доверия и примирение являются не только одним из важнейших направлений мирного разрешения конфликта, но и необходимой предпосылкой, поскольку объединение страны в первую очередь предполагает объединение наших обществ путем возвращения друг к другу.
«Мы не одиноки в этом. Международные партнеры поддерживают территориальную целостность и мирную политику Грузии. Хотя бы в течение последнего месяца в существующих отзывах будет ли это резолюции Европарламента или Парламентской ассамблеи ОБСЕ и Декларация саммита НАТО, в них однозначно подчеркивается, что они полностью разделяют мирную политику Грузии, в том числе новую инициативу «Шаг к лучшему будущему».
«Эти резолюции важны в контексте того факта, что они были приняты ровно через десять лет после интервенции России и ситуацию рассматривает в данном контексте. Фактически, это подтверждение того, что неразрешенный конфликт является не только проблемой Грузии, ее общества, но и проблемой безопасности Европы. Поэтому успех мирного разрешения конфликта на очень сложном пути - это не только успех Грузии, но и всего региона и Европы в целом», - заявила Кетеван Цихелашвили.
С Парламентской трибуны Кетеван Цихелашвили говорила о втором важном направлении Аппарата государственного министра – гражданской интеграции и отметила, что политика, стратегия и план действий основаны на принципе равноправия.
«Каждый гражданин равноправен, независимо от его этнического или религиозного происхождения, у всех граждан должны быть равные условия для участия во всех сферах жизни страны», - заявила кандидат Государственного министра.
По завершении обсуждений в комитете, все комитеты большинством голосов поддержали выдвинутых кандидатов.