„თითოეული ასეთი ინიციატივა მნიშვნელოვანია, რადგან იგი კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისა და შერიგებისკენაა მიმართული“ - ასე ეხმაურება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერის არჩილ თალაკვაძის განცხადებას იმის თაობაზე, რომ უფრო გახსნილად უნდა ვესაუბროთ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოსახლეობას და ამით შევასუსტოთ მავთულხლართები. აგრეთვე, ინიციატივას აფხაზეთში მდებარე ორი დაბისთვის სახელწოდების შეცვლასთან დაკავშირებით.
„მინდა მადლობა გადავუხადო არჩილ თალაკვაძეს, იმ მიდგომებისა და სულისკვეთებისათვის, რითაც მან ეს ინიციატივა გააჟღერა და რაც მნიშვნელოვანია რეალური ნაბიჯების გადასადგმელად, ნდობის აღდგენისა და შერიგებისათვის. აქვე მინდა ვისარგებლო შემთხვევით და მთლიანად საქართველოს პარლამენტს კიდევ ერთხელ გადავუხადო მადლობა მკაფიო და ერთსულოვანი მხარდაჭერისათვის მთავრობის მიერ წარდგენილი სამშვიდობო ინიციატივის მიმართ „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და რაც განსაკუთრებით აღსანიშნავია, იმ საეტაპო გზავნილებისათვის, რომლებიც პარლამენტის წევრებმა აფხაზი და ოსი საზოგადოებებისაკენ მიმართეს.
„მათ ხაზი გაუსვეს, რომ ეს ნიშნავს უკეთეს ხვალინდელ დღეს არამარტო ქართული, არამედ ოსური და აფხაზური საზოგადოებებისათვის, რადგან ჩვენ საერთო მომავალი გვაქვს. მაშინ, როცა ჩვენ შორის ხელოვნური ბარიერებია გავლებული, არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ჩვენ ერთი მიწა, ერთი ჰაერი და ერთი ქვეყანა გვაერთიანებს, რაც არასოდეს შეიცვლება.
„დეპუტატებმა ღიად განაცხადეს, რომ ჩვენ ერთმანეთი უნდა დავიბრუნოთ და ეს არის მთავარი. ქართველებმა უნდა დავიბრუნოთ აფხაზები და ოსები და აფხაზებმა და ოსებმა უნდა დაიბრუნონ ქართველები, რადგან არც აფხაზეთი და არც ცხინვალის რეგიონი არ არის მხოლოდ მიწის ნაწილი. ეს არის ის ხალხი, კულტურა, მეგობრობა და სიყვარული, რომელიც საუკუნეების განმავლობაში აერთიანებდა ადამიანებს და ხელოვნური ბარიერები მათ დიდი ხნით ვერ გაყოფს“,- აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.
მისივე თქმით, ამ დროისათვის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ იმპლემენტაცია ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარეობს.
ახალი ინიციატივის შესახებ არჩილ თალაკვაძემ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე ისაუბრა, რომელზეც მთავრობის ახალ შემადგენლობას ნდობა გამოუცხადეს.
„უკვე დროა უფრო გახსნილად ვესაუბროთ აფხაზებს, დროა თავიდან გავიცნოთ ერთმანეთი, როგორც დიდი ხნის უნახავმა ძმებმა. კიდევ უფრო შევასუსტოთ მავთულხლართები, რომელიც ყოფს ჩვენს საზოგადოებას. მიმაჩნია, რომ უნდა ვაჩვენოთ მათ ჩვენი მზადყოფნა.
„აფხაზეთში, გაგრიდან 14 კილომეტრში, მდებარეობს დაბა, რომელსაც კომუნისტებმა დაარქვეს„ლესელიძე“, არადა მისი ნამდვილი აფხაზური ტოპონიმი არის „გეჩრიფში”. იგივე შემიძლია ვთქვა გაგრაში „ცანდრიფშზე”, რომელსაც კომუნისტებმა დაარქვეს „განთიადი“ და სადაც „ცანდრიფშის“ ულამაზესი ტაძარი მდებარეობს. ჩვენ უნდა შევცვალოთ იქ საბჭოური, რუსული მემკვიდრეობა და დავუბრუნოთ ამ ადგილებს თავისი ისტორიული სახელები. ეს საბჭოური დასახელებები ხომ თავის დროზე სწორედ ჩვენს მიმართ აფხაზების უკმაყოფილების შექმნისთვის გამოიყენეს", - განაცხადა დეპუტატმა.

«Каждая такая инициатива важна, т.к. она направлена на мирное урегулирование конфликта и примирение», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили в ответ на заявление лидера парламентского большинства Арчила Талаквадзе, о том что мы должны говорить более открыто с населением, проживающим на оккупированных территориях, тем самым это будет способствовать ослабеванию заграждений, а также о инициативах - изменение названия двух посёлков Абхазии.
«Я хочу поблагодарить Арчила Талаквадзе за подходы и инициативу, которая важна для восстановления доверия и примирения. Я хочу воспользоваться случаем и еще раз поблагодарить весь Парламент Грузии за четкую и единодушную поддержку мирной инициативы Правительства «Шаг к лучшему будущему» и что особенно примечательно – послания с которыми депутаты Парламента обратились к абхазским и осетинским обществам.
«Они подчеркнули, что это означает лучший завтрашний день не только для грузинского, но и для осетинского и абхазского обществ, поскольку у нас общее будущее. Несмотря на то, что между нами существуют искусственные барьеры мы не должны забывать, что нас объединяет одна земля, один воздух и одна страна, что никогда не изменится.
«Депутаты открыто заявили, что мы должны вернуть друг друга, и это главное. Грузины должны вернуть абхазов и осетин, а абхазы и осетины должны вернуть грузин, т.к ни Абхазия и ни Цхинвальский регион не являются только частью земли. Это те люди, культура, дружба и любовь, которые на протяжении веков объединяли людей, а искусственные барьеры не могут долго их разделять», - отметила Государственный министр.
По словам Кетеван Цихелашвили, интенсивно проходит реализация мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему».
Арчил Талаквадзе заявил о новой инициативе на пленарном заседании Парламента Грузии, в ходе которого было выражено доверие новому составу Правительства.
«Пришло время говорить более открыто с абхазами, пора заново познакомиться друг с другом, как давно не видевшимся братьям. Нужно более ослабить заграждения, которые разделяют наше общество. Считаю, что мы должны показать им нашу готовность.
«В Абхазии в 14-ти км от Гагры расположен поселок, который назван коммунистами «Леселидзе», а его настоящий абхазский топоним – «Гечрипш». То же можно сказать в Гагрском районе о «Цандрыпше», который коммунистами был назван «Гантиади» и где расположен красивейший Цандрыпшский храм. Мы должны изменить там советское, российское наследие и вернуть этим местам свои исторические названия. Эти советские названия ведь в свое время были использованы для создания недовольства абхазов в отношении нас», - заявил депутат.