ლაშა დარსალია ნიდერლანდების საგარეო საქმეთა სამინისტროს ევროპის დეპარტამენტის დირექტორს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია ნიდერლანდების საგარეო საქმეთა სამინისტროს ევროპის დეპარტამენტის დირექტორს დაფნე ბერგსმას შეხვდა.
შეხვედრაზე მიმოიხილეს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული სიტუაცია, ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები, ჰუმანიტარული და უსაფრთხოების კუთხით არსებული პრობლემები და გამოწვევები.
საუბარი ასევე შეეხო კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების სფეროში საქართველოს მთავრობის შერიგების და ჩართულობის პოლიტიკას. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ სტუმარს დეტალურად გააცნო  საქართველოს მთავრობის ახალი სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“. ინფორმაცია მიაწოდა მიმდინარე და ინიციატივის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებების თაობაზე. იმსჯელეს სამშვიდობო გეგმის განხორციელების გზებსა და პერსპექტივებზე.
ლაშა დარსალიამ იმ პოლიტიკის შესახებაც ისაუბრა, რასაც სახელმწიფო სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით ახორციელებს. აღნიშნა, რომ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა ქვეყნის საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ ცხოვრებაში სრულფასოვანი ჩართვისთვის ზრუნვა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ერთ-ერთი ძირითადი ფუნქციაა.
აქვე მან ხაზი გაუსვა ამ მიზნის შესასრულებლად, სპეციალურად ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთათვის განკუთვნილი პროგრამების მნიშვნელობას. სტუმარს გააცნო საქართველოს მთავრობის მიერ განხორციელებული პროგრამა “1+4“, რომელიც ახალგაზრდებს საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში გამარტივებული წესით ჩარიცხვის და სახელმწიფო ენის შესწავლისთვის დამატებით შესაძლებლობას სთავაზობს.
შეხვედრის დასასრულს აღინიშნა ორმხრივი თანამშრომლობის გაგრძელებისა და გაღრმავების მნიშვნელობა. მხარეებმა განიხილეს თანამშრომლობის სამომავლო პერსპექტივები.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия встретился с директором департамента Европы Министерства иностранных дел Нидерландов Дафне Бергсмой.
На встрече рассмотрели существующую ситуацию в оккупированных регионах, факты нарушения прав человека, существующие проблемы и вызовы в сфере гуманитарных вопросов и безопасности.
Также обсудили политику примирения и вовлечения Правительства Грузии в области мирного урегулирования конфликта. Первый заместитель Государственного министра Грузии детально ознакомил директора департамента с новой мирной инициативой Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему», а также представил информацию о текущих и запланированных в рамках инициативны мероприятиях. На встрече обсудили пути и перспективы реализации мирного плана.
Лаша Дарсалия также говорил о политике, которая реализуется в направлении гражданской интеграции. Первый заместитель Государственного министра Грузии отметил, что забота о полноправном участии представителей этнических меньшинств в общественной и политической жизни страны является одной из главных функций Аппарата государственного министра.
Лаша Дарсалия подчеркнул важность программ, предназначенных для представителей этнических меньшинств, для достижения этой цели; а также ознакомил с программой «1+4», которая осуществляется Правительством Грузии и предоставляет молодым людям возможность поступить в упрощённом порядке в вузы Грузии и даёт дополнительную возможность изучить государственный язык.
В конце встречи была отмечена важность продолжения и укрепления двустороннего сотрудничества. Стороны обсудили перспективы будущего сотрудничества.